Posmatrajući brojke, treći talas korone je višestruko jači od prethodna dva, broj obolelih je veći, pa i žrtava. Skoro svaki treći od ukupnog broja testiranih u jednom danu u Srbiji je pozitivan, a mnogi završe u bolnici. Bolnički kapaciteti su prepuni, a medicinsko osoblje na izmaku snage.
Svakako da se ovakvo stanje odražava i na ekonomiju, posebno na mala i srednja preduzeća. Ali, ovako nešto se i očekivalo već tokom prvog talasa, a srpski privrednici su se u hodu prilagođavali novonastaloj situaciji, organizovali rad od kuće gde je to moguće, radili sa smanjeni kapacitetima, ali ništa nije stalo. Možemo slobodno da kažemo da je Srbija treći talas korona virusa dočekala spremna. I njena ekonomija. Paketi oporavka čija je vrednost premašila 12% bruto domaćeg proizvoda sprečili su prelivanje negativnih efekata virusa na tržište rada i proizvodne kapacitete.
Srbija se među privrednicima vidi kao zemlja koja je, dok je u celom svetu vladao pesimizam, uprkos zatvorenim granicama, radu od kuće i životu u vanrednim uslovima, podržala domaću tražnju i sprečila pad poslovnog i potrošačkog poverenja. Zahvaljujući tome srpska ekonomija je danas najbrže rastuća u Evropi, zadržala odličan pristup svetskom finansijskom tržištu, očuvala punu cenovnu, makroekonomsku i finansijsku stabilnost i kao takva dočekala je treći talas pandemije.
Situacija u regionu je drugačija, a prognoze, kada je reč o njihovim ekonomijama, nisu nimalo ohrabrujuće. Privredni sektori jedan za drugim pretrpeli su velike gubitke u regionu Zapadnog Balkana, počev od automobilske industrije, preko turizma i ugostiteljstva, do izvoznika kojima su najveću štetu zadali zabrana kretanja i smanjene trgovine među zemljama. Pritom su najveći teret podnela mala i srednja preduzeća. S jačanjem virusa koji je veliki broj zaposlenih izbacio s radnih mesta, procene recesije stalno se menjaju.
Teško je prognozirati kako će se stvari dalje dešavati, ali jedno je sigurno: Srbija je uprkos izuzetno teškim uslovima poslovanja i u vreme pandemije poslala dobar signal stranim investitorima. Uprkos svetskoj krizi Srbija podržava radna mesta i podstiče ekonomski rast, što je veoma bitno u ovakvim trenucima. Jer, život ne sme da stane.