Čudan neki avgust. Sve od Preobraženja. Letnja vrelina se pretvorila u petodnevni kišni potop. Internet portali i društvene mreže bili su preplavljeni neverovatnim fotografijama nevremena u Srbiji. Palo je kiše za pet dana koliko u celom avgustu. Pre potoma agonija zbog velike suše. Voda jednostavno isparila iz reka.
U avgustu su počele da luduju korona brojke. Šta se desilo niko ne može da objasni, jednostavno mutirani virus ponovo je „oživeo“. Čisto da se javi, da je tu, da je još uvek pristuna avet 21. veka. Sa početkom škole i rada fakulteta, kažu stručnjaci čeka nas neizvesna korona jesen.
U avgustu je bilo pola godine rata u Ukrajini. Poginuli, izbeglice, ruševine... Pomoć u novcu, ali i oružju. Podeljen svet, Evropa. Svet protiv Rusije i onih zemalja koji je podržavaju. Rat za gas, naftu, hranu. Rat nikome nije doneo dobro. Ubijanje takođe. „Oluja“ 27 godina posle.
I u avgustu cene nastavljaju da rastu. U Srbiji je gas poskupeo za 9 odsto. U prodavnicama su primetni prazni rafovi sa robom koja je na sniženju. Šećar sada nikome ne treba, ali naglo raste prodaja sniženih čokoladnih bananica, testenine, začina, grožđa. Snižena roba prosto plane. Ona skupa čeka sniženje.
U avgustu poskupljuju, pa ne poskupljuju bankarske usluge. Presekla je Narodna banka Srbije u korist građana.
U avgustu je objavljeno da je poskupela hrana u restoranima u proseku za 14 odsto. Ugostitelji su najviše podigli cene salatama - 21 odsto. Cene prenoćišta takođe su više u odnosu na one u julu prošle godine za 6,2 odsto.
Stiže u avgustu i informacija da je inflacija u Srbiji nastavila da raste i u julu je iznosila 12,8 odsto.
Počeli su pregovori oko najniže cene rada za narednu godinu. Zna se šta je u interesu sindikata, a poslodavci, bar oni koje je anketirala Unija poslodavaca Srbije mišljenja su da su se stekli uslovi da se poveća minimalac, ali i da je nužno umanjenje poreza i doprinosa na zarade. Država je odlučila da obnovi program „Moja prva plata“.
Veoma je vredeno skoro 900 miliona evra bespovratnih sredstava koje je izdvojila EU za Srbiju i to za sektor transporta, energetike, digitalne i socijalne infrastrukture. Velika je i donacija od 1,7 miliona dinara kojom je omogućeno letovanje za decu iz socijano ugroženih porodica. Sredstva su obezbeđena zahvaljujući saradnji Crvenog krsta Beograda i preduzeća „Infostan tehnologija“.
Još jedan primer dobre saradnje. Inicijativa „Otvoreni Balkan“ obeležila je godinu dana. Državnici Srbije, Severne Makedonije i Albanije istakli su da su zadovoljnii dosadašnjim rezultatima.
Uvođenje novog sistema eFiskalizacije desilo se u julu, a njegova promocija ima svoj nastavak u avgustu. „Iz tvog džepa u tvoj džep“ naziv je kampanje koju je pokrenula Poreska uprava u saradnji sa Ministarstvom finansija.
Republički geodetski zavod izvestio je o prometu nepokretnosti u drugom kvartalu ove godine. Podaci su više nego zadovoljvajući. Obim novčanih sredstava dostigao je dve milijarde evra. Tržište nepokretnosti u Srbiji u poslednjih pet godina beleži ekspanziju prometa svih vrsta nepokretnosti. In su stanovi, garažni i poslovni prostor, ali je povećana i kupoprodaja vikendica, građevinskog i poljoprivrednog zemljišta.
U ekspanziji nam je i turizam. Posebno su posećene banje, dok Kopaonik i Zlatibor po interesovanju nadmašuju ostale srpske planine. I baš na Zlatiboru u avgustu je obeležen manji jubilej. Prošlo je sedam godina od postavljanja kamena temeljca za Gold gondolu. Sledeće godine, kažu nadležni nadaju se milionitom posetiocu.
Svi se pitamo šta će biti na jesen i zimu. Prognoze su različite. Dok jedni sručnjaci kažu da ćemo imati restrikcija struje, iz Nemanjine ulice stižu uverevanja da se čini sve da energije i energenata na zimu bude dovoljno.
Zdravi bili, pa videli!