Najuspešnije ekonomije obuhvataju protestantski svet, kao i Francusku i Japan. Ima i brzih ekonomija koje društveni razvoj ne prati u sledećim domenima: efikasne institucije, transparentne procedure, političke, ekonomske i kulturne slobode. Frensis Fukujama je precizno najavio ekonomsko i društveno posrtanje država BRIC, ukazujući na njihove nekompetentne, korumpirane institucije.
Izvorna pokretačka snaga svetske ekonomije koncentrisana je u kapitalističkom duhu i demokratskim institucijama. U inovacijama, ekspanzivnosti i kulturnom univerzalizmu. Kultura protestantizma podsticala je individualizam, preduzetnički duh, sticanje, štednju i etiku marljivosti.
Ne postoje siromašne većinski protestantske države. Ne postoje siromašna društva s razvijenim demokratskim manirima i institucijama. Ali ne postoji ni jedinstven model protestantske države. (I Rusiju su modernizovali protestanti, da bi srozavali političko pravoslavlje i religiozni boljševizam.) U otkriću i osvajanju sveta Evropljani su uspeli zahvaljujući pluralitetu politike i ekonomije, i fleksibilnosti kulture.
Osnovne funkcije države su bezbednost i redistribucija. Država je servis koji uzima od onih koji stvaraju dobit i to raspodeljuje onima koji tuđu dobit koriste. I dohodovna i potrošačka strana budžeta zarađuju i troše. Istovremeno doprinose unapređenju, ili srozavanju poslovnog ambijenta. U svojoj zaštitničkoj i redistributivnoj ulozi, država teži da se ponaša kao da je sama sebi svrha. Naročito države u kojima je dohodovna struktura nerazvijena, monopolizirana ili u koruptivnim spregama s državnim institucijama.