U vreme trećeg talasa epidemije Kovida Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu se dobro drži, osmišljen je do najsitnijih detalja i on - line program u slučaju nemogućnosti redovne nastave. Šta se trenutno dešava na FMN, za Srpsku ekonomiju govori dekan ovog fakultata profesor doktor Vladimir Jakovljević.
- Za sada se studenti, nastavnici i saradnici našeg Fakulteta dobro bore sa pandemijom. Prema poslednjim podacima, samo sedam naših studenata od skoro 2.000 aktivnih je u samoizolaciji, kao i dva nastavnika. Uzimajući u obzir izloženost nastavnika, pogovotu onih koji rade u COVID laboratorijama i na klinikama, ovaj rezultat je više nego ohrabrujući. Mi smo od početka školske godine primenili kombinovani tip nastave, koji je podrazumevao on-line predavanja za velike studijske grupe (medicina, farmacija, strukovne studije, doktorska škola), rad u malim grupama na vežbama, kako za pretkliničke, tako i za kliničke predmete. Zbog bezbednosti studenata i pacijenata smo kliničke vežbe u ovom semestru prebacili na tzv "problem based learning" u prostorijama Fakulteta, koji podrazumeva diskusiju sa nastavnicima o pojedinačnim prikazima slučajeva. Ukoliko uslovi dozvole, studentima medicine ćemo organizovati adekvatnu stručnu praksu tokom juna-jula. Nastava za studente stomatologije se za sada odvija potpuno "uživo", jer je u pitanju mala grupa. Njihove vežbe se odvijaju po klasičnom modelu, uz poštovanje svih mera prevencije. Inače, spremni smo da, ukoliko to uslovi nametnu predjemo u potpunosti na on-line nastavu.
Odobrena su sredstva za dovršetak građevinskih radova centara izvrsnosti, kada se planira početak radova?
Odobrenje nastavka gradnje Centara izvrsnosti je jedan od kapitalnih rezultata koje smo ostvarili. To sam, uostalom, i zacrtao kao jedan od svojih strateških ciljeva kada sam došao na dužnost dekana. U ovome smo imali veliku pomoć Univerziteta u Kragujevcu, koji je nosilac celog projekta, resornog Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, kao i Jedinice za upravljanje projektima, koja je neposredni koordinator celog projekta. Nakon duge procedure raskidanja ugovora sa prethodnim izvođačem radova, kao i provere nove tenderske dokumentacije, konačno je 13. oktobra raspisan tender, koji traje do 23. novembra. Ako sve bude kako treba, radovi bi mogli da krenu u januaru. To, naravno, zavisi i od vremenskih prilika. Ono što je najvažnije je da je proces ponovo počeo i da ćemo, nadam se, posao završiti do kraja. Ja se u poslu vodim uvek maksimom da nije bitno ko je posao počeo, nego je bitno da se završi i ko ga završi.
Da li ćete iduće godine uspeti da održite nastavu u Rusiji i SAD kao gostujući profesor?
Ja se iskreno nadam da ćemo nastaviti nesmanjenim tempom sve svoje projekte sa inostranstvom. U tome smo uspeli i svih ovih meseci permanentnom komunikacijom sa kolegama. Planiram da u SAD odem uskoro sa koleginicom Nevenom Jeremić, kako bi dogovorili sledeće korake u saradnji. Moskva mi mnogo nedostaje, jer je kompletna nastava prebačena na on-line pristup, međutim mi nesmanjenim tempom radimo naučne radove sa ruskim kolegama, prema ranije dogovorenom programu i ,zasad, sve ide kako treba.
Kada možemo očekivati novu publikaciju?
Naša istraživačka grupa je ove godine objavila više od 20 radova u najprestižnijim časopisima. Očekujemo bar četirir do pet do kraja godine, a do kraja meseca bar dva koja će biti prihvaćena. Za nas je to permanentan proces, za koji su najzaslužniji divni mladi ljudi sa kojima imam čast i zadovoljstvo da radim. Takodje, u procesu je i izdavanje udžbenika za strukovne studije u najskorije vreme, jer se trudimo da u publicistici ne zapostavimo ni obrazovnu, pored naučne delatnosti.