Najveća državna apotekarska ustanova u Srbiji, Apoteka „Beograd”, u januaru 2021. proslaviće 50 godina od osnivanja. U susret jubileju, razgovaramo s Jasminkom Bjeletić, ženom koja je od 2013. godine na čelu te ustanove i koja je u ogromnoj meri doprinela da ona stekne današnju poziciju na tržištu, renome i poverenje kako kod saradnika i dobavljača tako i kod pacijenata i klijenata.
Jasminka Bjeletić, magistar farmacije i autorka brojnih stručnih radova, sedam godina uspešno upravlja sistemom koji ima 119 apoteka, tri galenske laboratorije i oko 1.000 zaposlenih. Iz godine u godinu, prateći svetske trendove, ona unapređuje poslovanje Apoteke „Beograd”.
– Uloga farmaceuta u zdravstvenim sistemima razvijenih zemalja znatno se izmenila u poslednjih dvadeset godina. Od stručnjaka za lek, primarno utemljenog na poznavanju hemije lekova, uloga farmaceuta pomerila se ka upotrebi lekova – farmakoterapiji. Od farmaceuta se danas očekuje aktivno učešće u praćenju propisivanja, izdavanju, primeni lekova i praćenju efikasnosti i bezbednosti terapije, što podrazumeva ravnopravne uloge farmaceuta i lekara u postizanju krajnjeg cilja – optimalnijeg lečenja bolesnika. To znači i individualni pristup pacijentu, identifikovanje faktora rizika, pružanje saveta i informacija o lekovima, povećanje saradnje pacijenta, prijavljivanje neželjenih efekata lekova, kao i promociju zdravlja i prevenciju bolesti – objašnjava Bjeletićeva.
U korak s vremenom
Kao stručnjak iz oblasti farmaceutskog marketinga i menadžmenta, koji je s visokom ocenom specijalizirala, Bjeletićeva ističe da se određenim oblicima marketinških komunikacija, a posebno primenom informacionih sistema, direktno poboljšava farmaceutska usluga. Upravo zbog toga ona je među prvima uspešno uvela uslugu e-recept, koju je reformskim merama donelo Ministarstvo zdravlja, čime je olakšano podizanje terapije za duže vreme i smanjen broj odlazaka pacijenata u domove zdravlja. Uvedene su i brojne interaktivne akcije s korisnicima na veb-sajtu, a kako Bjeletićeva navodi, upravo je u toku izrada novog i modernijeg sajta Apoteke „Beograd” radi još bolje komunikacije s korisnicima.
– Budući da živimo u eri modernih tehnologija i društvenih mreža, i mi idemo u korak s vremenom, pa se gotovo na dnevnom i nedeljnom nivou na naš sajt postavljaju vesti o promocijama, učlanjenju u klub lojalnosti i pogodnostima za naše korisnike – objašnjava Bjeletićeva.
Ogroman trud, rad i ulaganje u resurse i kvalitet moraju dati rezultate, pa je tako samo godinu dana od dolaska Jasminke Bjeletić na čelo Apoteke „Beograd” ta ustanova nagrađena „Oskarom kvaliteta” za poslovnu izvrsnost u kategoriji javnog sektora, a sama direktorka prestižnim priznanjem „Kapetan Miša Anastasijević”, i to dva puta: za odgovorno poslovanje i kvalitet usluga i za naj ženu u biznisu u Srbiji, za postignute rezultate, stvaralačke vizije i energiju koja se ulaže u razvoj Srbije. Bjeletićeva je dobitnica i nagrade „Beli anđeo” za doprinos afirmaciji ženskog preduzetništva i zapošljavanja mladih.
Direktorka Apoteke „Beograd” insistira na konstantnom usavršavanju svojih saradnika kako bi bili informisani o novostima na tržištu i uvek spremni da odgovore konkurenciji, ali i izazovima.
Borba protiv kovida 19
Prema njenim rečima, apoteke kao deo zdravstvenog sistema imaju značajnu ulogu i u borbi protiv kovida 19, a takođe pružaju i suštinsku javnu uslugu snabdevajući celokupno stanovništvo lekovima i pružajući farmaceutsku zdravstvenu zaštitu. Osiguranje kontinuiteta tih usluga od suštinske je važnosti.
– Od samog početka epidemije imali smo veliku odgovornost da se opreme kadrovi i spreči masovno obolevanje, što smo i postigli jer svi zaposleni u Apoteci „Beograd” poštuju preporuke – objašnjava direktorka.
Ona sama je tokom vanrednog stanja sve vreme edukovala svoje zaposlene, ali i celokupnu javnost, dajući uputstva i savete preko medija.
– Nije greh ako ne znate, većina nas prvi put se susreće s epidemijom ovog tipa i ljudima je sve novo i nepoznato. Zbog toga sam se ja i u jeku epidemije i sada kada je virus opet planuo zbog kolektivnog opuštanja, odazivala svim pozivima da javno govorim o tome kako da se pravilno zaštitimo. Moj posao, ali i odgovornost, i ljudska i profesionalna, jeste da pomognem građanima Srbije u ovim teškim trenucima – poručuje Bjeletićeva.
O daljim planovima za razvoj Apoteke „Beograd”, direktorka Bjeletić skromno kaže da će ona i njen tim nastaviti da razvijaju i unapređuju poslovanje i da moraju da pojačaju tempo rada kako bi održali vodeću poziciju na tržištu.