O geoekonomskoj poziciji najvećeg grada juga Srbije i privrednim potencijalima koji iz te pozicije proizilaze razgovarali smo s gradonačelnikom Niša Darkom Bulatovićem, koji za Srpsku ekonomiju govori i o načinima privlačenja direktnih stranih investicija, reindustrijalizaciji i ekonomskom potencijalu aerodroma Konstantin Veliki
Imajući u vidu činjenicu da se vaš grad nalazi na liniji Koridora 10 sa istočne strane, odnosno da je tu krak ka bugarskoj i makedonskoj granici, da li smatrate da je privreda Niša po svojoj geoekonomskoj poziciji jedna od ključnih na putu ekonomskog oporavka Srbije?
Geografski položaj Niša nesumnjivo predstavlja strateški potencijal i ima važnu geoekonomsku poziciju na putu ekonomskog oporavka cele Srbije. Kako se nalazi na raskrsnici najvažnijih balkanskih i evropskih putnih i železničkih saobraćajnih pravaca koji vode od zapada ka istoku i od severa ka jugu, po konačnom završetku kraka Koridora 10 ka bugarskoj granici i dela ka makedonskoj granici položaj Niša biće još atraktivniji za nove investitore, a to će pogodovati i razvoju postojećih preduzeća, kako domaćih tako i stranih. S razvojem međunarodnog aerodroma Konstantin Veliki, drugog po veličini putničkog i kargo aerodroma u Srbiji, privredni potencijali Niša postaju dostupniji svim potencijalnim investitorima, dok postojećoj privredi otvaraju nove mogućnosti u poslovanju širom Evrope. Ekonomski napredak Niša i iskorišćenost njegovih potencijala u velikoj meri utiču na napredak Srbije i uslov su za njen ravnomeran razvoj.
Koje su mere koje Grad Niš preduzima za privlačenje direktnih stranih investicija?
Podrška koju lokalna zajednica pruža investitorima preko uredbe Vlade Republike Srbije ogleda se u investicionim olakšicama kao što su otuđenje ili davanje u zakup građevinskog zemljišta u vlasništu države bez nadoknade ili po ceni nižoj od tržišne, kao i u umanjenju doprinosa za uređenje gradskog građevinskog zemljišta u skladu sa odlukom Skupštine Niša i na osnovu potreba investitora. Podršku Grada Niša predstavlja i Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, zvanično otvorena 2009. godine, u okviru USAID MEGA programa, uz finansijsku i tehničku podršku LEDIB programa danskog ministarstva spoljnih poslova, kao tadašnja jedinica s posebnim položajem u Službi za poslove gradonačelnika. Od 1. januara 2017. godine, odlukom o promeni Statuta Grada Niša, kao jedna od službi Grada Niša obrazovana je Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj i projekte, u cilju objedinjavanja projektne i investicione aktivnosti u gradu, čime gradsko rukovodstvo središte svog delovanja usmerava na privlačenje investicija i poboljšanje ekonomske slike grada, realizacijom razvojnih i investicionih projekata i upravljanjem instrumentima lokalne razvojne politike. Infrastrukturno uređenje raspoloživih grinfild lokacija u vlasništvu Grada Niša takođe je jedan od napora gradske vlasti da stvori uslove za dolazak novih investitora, a broj novootvorenih kompanija od otvaranja Kancelarije dokaz su da ta podrška predstavlja značajnu podršku investitorima. Takođe, Grad investitorima nudi i raspoložive braunfild lokacije i preuzima komunikaciju između potencijalnih investitora i vlasnika braunfilda, uz podršku u svim fazama realizacije investicije.
Koja je najveća investicija u Nišavskom okrugu?
Sa stanovišta vrednosti, najveću investiciju u našem okrugu imala je kompanija Philip Moris, u okvirnom iznosu od milijardu evra. Sa stanovišta zaposlenosti, na području Nišavskog okruga najznačajnije rezultate je postigla kompanija Jura Corporation i njena sestrinska firma Shinwon, sa ukupno 3.000 zaposlenih radnika. Što se područja grada Niša tiče, kompanija Johnson Electric će ugovornom obavezom zaposliti 3.400 radnika. Na području Niškog regiona, nemačka kompanija Leoni u delu zapošljavanja postiže najbolje rezultate, angažujući u fabrikama u Prokuplju i Malošištu 5.000 radnika, dok je u Nišu zaključila ugovor za izgradnju kapaciteta i zapošljavanje još 2.200 radnika.