Kanadske kompanije su veoma zastupljene na tržištu Srbije, a deo zasluga za to ide i Ambasadi Kanade u Beogradu. U srpskoj prestonici se nalazi i kanadsko-srpska poslovna asocijacija CANSEE. Prioritet u radu asocijacije je unapređenje ekonomskih odnosa dve zemlje i podrška kanadskim kompanijama, posebno u oblasti energetike i rudarstva, informaciono-komunikacionih tehnologija, poljoprivredno-prehrambene i farmaceutske industrije i drugih privrednih grana. Ambasador Kanade za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju Filip Pinington ističe značaj ovakvih vidova saradnje.
Kanadske investicije u Srbiji iznose više od milijardu dolara, koliko su investitori zadovoljni uslovima poslovanja?
Veoma smo zadovoljni razvojem kanadskih investicija u Srbiji. Među najvećim je Apatinska pivara, koja je u vlasništvu američko-kanadske kompanije Molson Coors, kao i Valeant Pharmaceuticals. Na srpskom tržištu su brojne kanadske kompanije iz IT sektora. Tu je i Magna, koja je investirala u proizvodnju auto-delova. Sve one su, opšte uzevši, veoma zadovoljne situacijom s kojom su se susrele ovde. Naravno, ima oblasti u kojima su potrebne neke promene, a povremeno se neke kompanije suočavaju sa određenim izazovima. Mi kao kanadska ambasada pokušavamo da im pomognemo onoliko koliko možemo, obično su to pitanja vezana za propise i pravila oporezivanja. No, smatram da ne postoji ništa ozbiljno u odnosu na to sa čim se ostale kompanije suočavaju. Kada sve sumiram, deluje da su kanadske kompanije veoma zadovoljne situacijom i mi ih podržavamo u skladu sa svojim mogućnostima. Ono što vidimo kao oblast od posebnog značaja, jesu istraživanja u rudarskom sektoru. Mi se trudimo da pomognemo i zajedno s Vladom radimo na razvoju pravnog okvira u sektoru rudarstva, a to pre svega podrazumeva kreiranje povoljne osnove i strukture za investiranje.
Kako komentarišete privrednu klimu u Srbiji?
Mislim da rezultati sami govore o promenama koje su učinjene unutar poslovnog sektora. Strane investicije su povećane, poslovna aktivnost takođe i, imajući sve to u vidu, naše ocene su pozitivne. Treba obratiti pažnju na institucije koje čine mnogo na polju analize situacije, kao što je Savet stranih investitora, a mi s velikim interesovanjem pratimo njihove rezultate. Takođe, uočavamo da su opšte ocene MMF i Evropske unije pozitivne. Mislim da je sasvim jasno da, koju god oblast da posmatramo, potrebno je više rada, ali generalno gledano, situacija je pozitivna.
Nakon investicija u vrednosti od milijardu dolara, jesu li investitori zadovoljni plasmanom kapitala i uslovima u biznisu?
Uvek može bolje, imajući u vidu značaj srpske ekonomije u regionalnom kontekstu, ali postoje određena ograničenja u tom potencijalu. Smatram, bar od trenutka kad sam ja došao, da postoji razumevanje značaja regionalne saradnje. Mislim da Vlada Republike Srbije radi na tome da razvije dalju saradnju na ekonomskom nivou. Dobar primer je posvećenost Privredne komore određenoj vrsti regionalnog pristupa. U svojim razgovorima s privatnim kompanijama primetio sam da se i one trude da razviju regionalni pristup. Fokus je očigledno na tržištima na prostoru bivše Jugoslavije, ali ne isključivo. Naime, neke kompanije koriste Srbiju kao bazu za bugarska i rumunska tržišta. Kako na tim tržištima važe pravila i zahtevi Evropske unije, tu dolazi do izražaja potencijal Srbije kao centra za regionalne aktivnosti, imajući u vidu njenu veličinu i populaciju i njenu realnu veličinu iz ugla ekonomije u regionu.