Turska veruje da Srbija ima svetlu budućnost kao buduća članica EU i traži načine da ekonomsku saradnju, koja je ispod potencijala, podigne na željeni nivo. Ovo u intervjuu za Srpsku ekonomiju kaže Njegova ekselencija Tanžu Bilgič, ambasador Republike Turske u Republici Srbiji, koji podseća da su u toku veoma konstruktivni pregovori, započeti prošlog oktobra, o ažuriranju Sporazuma o slobodnoj trgovini, koji uspostavljanjem međuzavisnosti doprinosi očuvanju mira i stabilnosti među narodima.
Kako ocenjujete predlog srpskog premijera Vučića o formiranju carinske unije između država Zapadnog Balkana?
Lično podržavam režim slobodne trgovine kao način da se iskoriste komparativne prednosti, da podsticaj trgovini, stimulans razvoju i zapošljavanju, otvori put ka efikasnijem poslovanju i slično. Ne treba zanemariti ni doprinos slobodne trgovine očuvanju mira i stabilnosti među narodima uspostavljanjem međuzavisnosti. Stoga mislim da je u svakom slučaju preporučljivo razmotriti svaku ideju i projekat koji vode unapređenju trgovinskih veza, a u slučaju Balkana svakako bi bilo svrsishodno uložiti napore u tom pravcu. Uspeh carinske unije podrazumeva unekoliko specifične uslove. Takva unija dobro funkcioniše kada države članice imaju sličan ekonomski profil i razmenjuju slične proizvode. Najbolje bi bilo da ne idem dalje od ove ocene, već da se od stručnjaka za ovu oblast zatraži mišljenje i dublja analiza. I dobre i loše strane trebalo bi sagledati na sveobuhvatan način.
Smatrate li da je proces evropskih integracija Zapadnog Balkana moguće ostvariti samo u privrednoj sferi, bez daljih političkih, monetarnih i bezbednosnih integracija?
Još uvek su sveže rane i sećanja na nedavne ratove i, koliko vidim, narodi ovog regiona imaju svest o vrednosti mira i stabilnosti. Mislim da je usmerenje ka ekonomiji pravi pristup. Procesi evrointegracija pokazali su se kao delotvorni u državama bivšeg Istočnog blokai verujem da će evropska orijentacija ovog regiona pogodovati stremljenjima ljudi da žive u miru i stabilnosti, kao i s njihovim pravom da budu srećni. Prema tome, Turska u principu podržava politiku pridruživanja Evropskoj uniji zemalja regiona. Dalja politička, monetarna i/ili bezbednosna integracija može, a i ne mora, doći na red u nekoj kasnijoj fazi.