Norbert Bekman, direktor Fondacije Konrad Adenauer za Srbiju i Crnu Goru, koja je ovde prisutna od 2001. godine, kaže za Srpsku ekonomiju da je od tada do danas upravo u oblasti ekonomije Srbija ostvarila znatan napredak.
Kako ocenjujete saradnju sa vlastima, strankama i NVO u Srbiji i kakva je ona danas u odnosu na pre 16 godina?
Siguran sam da svaka rasprava o razvoju Srbije koja se prikaže u poznatim novinama i časopisu pomaže i utiče na to da se kreira pozitivna slika o zemlji. Upravo u oblasti ekonomije ona je ostvarila znatan napredak. Pošto Fondacija Konrad Adenauer 2017. slavi 20-godišnjicu svog rada u Srbiji, jer prvih nekoliko godina nije bila registrovana ovde, mi smo i institucionalno pratili rast i razvoj Srbije. Ja sam ovde poslednje dve godine i to je period koji sam pratio lično, a iz razgovora s kolegama znam kako se razvoj odvijao ranije. I iz moje perspektive, Srbija je u protekloj deceniji ostvarila ogroman napredak u oblasti demokratije i privrede i društvenopolitički se razvila. Zajedno s vladom, trenutno odlično radimo.
Jedan od najznačajnijih podsticajnih elemenata i motor te saradnje jeste proces integracije u Evropsku uniju. Priključenje Srpske napredne stranke Evropskoj narodnoj partiji predstavlja značajnu prekretnicu. To povezivanje dobro je ne samo za razvojna iskustva na evropskom nivou već i za ubrzavanja svih oblasti reformi. Naravno, da bismo ostvarili kompletan uvid u politički život u Srbiji, negujemo kontakte sa svim drugim političkim predstavnicima. Pre svega, tu je Savez vojvođanskih Mađara, koji je takođe član Evropske narodne partije. U redovnom smo kontaktu i sa opozicionim strankama, ako se izuzmu samo dve ili tri s kojima nemamo potrebu da razgovaramo. Slično važi i za saradnju s nevladinim organizacijama. Razvoj demokratskog društva zavisi od razvoja i napretka civilnog, odnosno od toga na koji način su strukturisani i u kojoj meri su demokratske razne inicijative onih udruženja koja se bave građanskim radom. Za nas su od velikog značaja omladinske inicijative koje rade u okviru univerziteta, sarađuju sa univerzitetima i pozorištima i uopšte se bave kulturnom saradnjom, a naravno, i inicijative i udruženja koja se bave sličnim stvarima, poput dijaloga između Beograda i Prištine.