Američka privredna komora (AmCham) u Srbiji danas okuplja oko 200 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija, koje su investirale 14 milijardi evra, a trenutno zapošljavaju više od 100.000 ljudi. Samo američke kompanije zapošljavaju više od 17.000. Kako bi Srbija postala atraktivnija investiciona destinacija, neophodno je nastaviti sa unapređenjem uslova poslovanja i
kreiranjem predvidljivijeg, sigurnijeg i konkurentnijeg tržišta, kaže u razgovoru za Srpsku ekonomiju predsednik Upravnog odbora AmCham Zoran Petrović.
Koliko su američki investitori zainteresovani za ulaganje u Srbiju, s kakvim očekivanjima dolaze, da li su zadovoljni uslovima koje im pruža i kako oni koji već posluju ovde ocenjuju poslovni i investicioni ambijent?
Kada su u pitanju strana ulaganja, Srbija je u poslednjih nekoliko godina poboljšala svoju poziciju. Kako bi naša zemlja postala atraktivnija investiciona destinacija, neophodno je nastaviti sa unapređenjem uslova poslovanja i kreiranjem predvidljivijeg, sigurnijeg i konkurentnijeg tržišta. AmCham, zajedno sa svojim članovima i Vladom Republike Srbije intenzivno radi na poboljšanju regulatornog okvira poslovanja i privrednog ambijenta. Rezultati istraživanja poslovne klime i poverenja investitora, koje svake godine sprovodimo među našim članicama, pokazuju da je njihovo poverenje stabilno, uz oprezan optimizam. To nam ukazuje da su potrebne dodatne reforme i njihovo sprovođenje kako bi se privredno okruženje stabilizovalo. Istraživanje pokazuje da su kompanije umereno zadovoljne poslovnim ambijentom, kao i da čak dve trećine ispitanika očekuje napredak u naredne četiri godine.
U kojim oblastima postoji najveći prostor za dolazak američkih investitora?
Američke kompanije zapošljavajuviše od 17.000 ljudi u našoj zemlji. Pošto je Srbija prepoznata kao država sa obrazovanom i veoma kvalitetnom radnom snagom, i to ne skupom,a uzimajući u obzir i globalnu ekspanziju industrije informaciono-komunikacionih tehnologija, može se zaključiti da je upravo IT jedna od oblasti u kojoj su moguće nove investicije. U prilog tome ide i činjenica da su pojedine američke IT kompanije koje već neko vreme posluju na srpskom tržištu u prethodnom periodu ojačale svoje prisustvo i proširile kapacitete. Zbog obilja prirodnih resursa, koji su često neadekvatno korišćeni, u narednom periodu može se očekivati povećano interesovanje za ulaganje u poljoprivredu, prvenstveno organsku proizvodnju. Osim toga, finansijski sektor i obnovljivi izvori energije i dalje ostaju područja koja su izazovna i interesantna za investiranje.