Zemlje regiona prošle su kroz proces reformisanja i pripremanja za stabilan i konkurentan izlazak na evropsko tržište. Iako smo vrlo različiti po svojoj državnoj organizaciji, jedno je sigurno – razmenom iskustava možemo samo da pomognemo jedni drugima. Predsednik sektora za Zapadni Balkan u Privrednoj komori Mađarske Atila Golamboš pojasnio je da Višegradska grupa može Srbiji da posluži kao primer kako da se u što većoj meri izjednače razlike među državama regiona.
U jednom od vaših intervjua rekli ste da je Zapadni Balkan odlična poslovna prilika za kompanije i investitore iz zemalja Evropske unije. Da li to znači da su uslovi poslovanja na Zapadnom Balkanu bolji nego u Uniji?
Ne, već su ta tržišta različita. Moramo napraviti razliku između njih zato što je evropsko tržište tradicionalno tržište država članica Evropske unije. Za evropske investitore Zapadni Balkan predstavlja novu poslovnu priliku, a ne smemo zaboraviti njegovu geografsku bliskost sa Evropskom unijom. Naravno, postoje i države koje imaju tradicionalno jake ekonomske veze, kao što su to Mađarska i Srbija. Gledano kroz istoriju, još od perioda Austrougarske monarhije, postoji prirodna, organska veza između ova dva dela Evrope. Sada, u poslednjih nekoliko godina, Zapadni Balkan predstavlja novo tržište za strane investitore, ali on je i dalje dosta različit u odnosu na tradicionalno evropsko tržište.