Nove tehnologije i nova tehnološka rešenja prožimaju sve grane privrede, od maloprodaje, preko transporta, obrazovanja i zdravstva, do socijalne interakcije i komunikacije putem društvenih mreža, kaže u razgovoru za Srpsku ekonomiju Dejan Turk, CEO Vip Mobile i A1 Slovenija, i ističe da imati infrastrukturu koja će sve to podržati i ponuditi nova rešenja u svetu koji je sve više digitalan jeste preduslov za konkurentan nastup neke države ili regiona i na svetskom nivou.
Da li su države Zapadnog Balkana pripremljene za sprovođenje ekonomskih mera u skladu s postulatima digitalne ekonomije?
Verujem da zapadnobalkanske države veoma dobro shvataju važnost digitalizacije, posebno e-trgovine i onlajn usluga, koje su ključne za dalji razvoj ekonomije i privrede svake zemlje. Bez podrške vlada čitav ovaj proces je teško zamisliv i ostvarljiv, s obzirom na to da digitalizacija privrednog sektora mora i treba da bude praćena digitalizacijom državnog sektora, prvenstveno preko e-uprave. Naravno, regulativa treba da osigura da su propisi usklađeni sa zahtevima korisnika, privrede, i da prate razvoj tehnologije. Za razvoj digitalne ekonomije potrebno je regulisati i obezbediti pristup širokopojasnim mobilnim mrežama, postojećoj optičkoj infrastrukturi i tzv. telekomunikacionoj kanalizaciji. Međutim, digitalizacija nije samo zadatak vlada i država, ona je zajednički cilj svih uključenih strana, i privatnog i javnog sektora, pogotovo edukacija građana o prednostima novih tehnologija i obrazovanje budućih ICT stručnjaka. Naš zajednički cilj je da se što pre priključimo inicijativi pod nazivom Strategija Evropa 2020, koja predviđa formiranje jedinstvenog digitalnog tržišta na kom su informaciono-komunikacione tehnologije identifikovane kao ključne za ostvarivanje ovog cilja.