Srbija je prethodnih godina uspela da povuče sredstva iz različitih instrumenata EU, poput Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II), Investicionog okvira za Zapadni Balkan, Fonda solidarnosti EU, MADAD fonda i drugih, podseća u intervjuu za Srpsku ekonomiju Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije, i dodaje da su i efekti primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju poznati i pozitivni za našu ekonomiju, te da je EU najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije sa 64,4 odsto udela u ukupnoj razmeni.
Ako imamo u vidu institucionalne i finansijske performanse Rumunije, Bugarske i Hrvatske u trenutku kad su postale članice Evropske unije, da li je zaista neophodno da Srbija što pre postane deo evropskog tržišta, bez obzira na nivo spremnosti i njenu faktičku konkurentnost?
Imali smo prilike da čujemo da politička vizija Evropske unije predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera, pored sveobuhvatne reforme Unije, obuhvata i Srbiju. To je liderska izjava koja uvažava reformske napore i prepoznaje kapacitete Srbije, i sada kao kandidata, ali i sutra kao članice EU. Kada govorimo o tržištu, podsetiću da Srbija u velikoj meri već jeste deo evropskog tržišta. Stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) ili, još preciznije, po isteku prelaznih rokova predviđenih Prelaznim sporazumom uz SSP, formirana je zona slobodne trgovine između Srbije i EU. Efekti primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju su poznati i pozitivni su za našu ekonomiju. Danas možemo da kažemo da je Unija najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije sa 64,4 odsto udela u ukupnoj razmeni. To je oko šest puta više od drugoplasiranog na listi, što je naše najbliže okruženje, a to je CEFTA region. Srbija je znatno uvećala izvoz na evropsko tržište. Sa početkom primene Sporazuma 2008. godine izvozili smo oko četiri milijarde evra, a na kraju 2016. godine blizu 10 milijardi. Smanjen je deficit u trgovini, pa je na kraju 2016. pokrivenost izvoza uvozom bila 80,9 odsto. Da podsetimo, kada je 2008. godine Srbija počela da primenjuje sporazum, to je bilo na nivou od 44,4 odsto.