Poslednjeg dana Kopaonik biznis održan je specijalni intervju sa Anom Brnabić, predsednicom Vlade Republike Srbije. Predsednica Vlade čestitala je na organizaciji Foruma i istakla da se u krizama privreda i vlada suočavaju zajedno, kao i da joj je drago za veliko interesovanje zaključaka koje su dobre smernice za Vladu.
Ona je istakla dobre rezultate – rast u 2021. godini bio je 7,4 -7,6 posto, ekonomski pad 2020. bio je 0,9%, tako da je ekonomija održana na nivou iz 2019.
„Još jedan dobar rezultat je vladavina prava i ustavni amandmani“, izjavila je Brnabić.
Govoreći o koracima koje treba naredna Vlada da realizuje, istakla je članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, da treba da napravimo korak bliže ka ovoj organizaciji. Druga stvar koju bi savetovala je dalja reforma javnih preduzeća.
„Mi smo usvojili strategiju upravljanja preduzećima i akcioni plan, ali ne mnogo dalje od toga. Konkurentnost i produktivnost naše ekonomije dosta zavisi od toga“, istakla je Brnabić.
Govoreći o energetskoj tranziciji istakla je da ono što smo mislili i znali o energetskoj tranziciji nije pravolinijski.
„Zemlje Evropske unije koje su bile lideri u zelenom se sada ponovo vraćaju na ugalj jer vam dolazi pitanje da li da budemo zeleni ili da budemo energetski samostalniji“, rekla je Brnabić i dodala da mnoge zemlje sada razmišljaju da budu energetski samostalnije.
Ana Brnabić je pohvalila sve ono što je urađeno u smislu digitalizacije i 4. industrijske revolucije.
„Mi smo napravili institucionalni okvir i jasno znamo šta želimo u toj oblasti. Sledeće je biotehnologija, bioinformatika, biomedicina“, izjavila je Brnabić navodeći da je veštačka inteligencija i life- science je druga važna tema koja može da nam pomogne.
Ona je dodala da je razlika između toga kakva je Srbija bila 2016. i kakva je sad, u tome da mi danas verujemo u sebe. „Važno je da svi u svakom trenutku budemo spremni da se menjamo, učimo i usvajamo nova znanja“, istakla je Brnabić.
Govoreći o populacionoj politici, istakla je da je to veliki problem ne samo za Srbiju, već i zemlje Zapadne Evrope. „Potencijal je u tome da se naši ljudi vraćaju u Srbiju, što smo uspeli“ i dodala da prvi put imamo neto priliv ljudi, visokokvalifikovane radne snage u svim oblastima. Dodala je da je i dalje problem neto odliv niže obrazovne radne snage i da Vlada mora da da sve od sebe da se i to reši.
Govoreći o sektorima koji donose potencijal, Brnabić je istakla da je nama potrebno između 13 i 15 milijardi evra investicije u oblasti zaštite životne sredine da bismo dostigli standarde EU, kao i da između ostalog tu spadaju i izgradnja kanalizacionih mreža, sanitarnih deponija, reciklažnih centara i filtera za termo elektrane. „Biotehnoligija i veštačka inteligencija su oblasti koje u kratkom roku mogu da donesu dodatan rast,“ zaključila je predsednica Vlade.