Slovenačke komanije izvezle su prošle godine u zemlje Zapadnog Balkana robu čija vrednost premašuje 4,2 milijarde evra, što je za 7,5% više nego u 2016. Ako se izuzme Hrvatska, koja je članica EU, najvažniji spoljnotrgovinski partneri Slovenije u regionu su Srbija i Bosna i Hercegovina. Ovo u intervjuu za Srpsku ekonomiju naglašava Zdravko Počivalšek, ministar privrednog razvoja i tehnologije u Vladi Republike Slovenije, koji kaže da je na spoljnom planu integracija EU u region kroz konkretne saobraćajne, infrastrukturne i projekte u oblasti energetike jedan od prioriteta, dok je na unutrašnjem ključni cilj ekonomske politike njegove zemlje da se osiguraju uslovi za održivi ekonomski rast.
Koji su najveći izazovi za slovenačku ekonomiju u tekućoj godini, imajući u vidu nastavak ekonomskih turbulencija u Evropskoj uniji?
Tokom mandata ove vlade, Slovenija je zabeležila pozitivan i stabilan ekonomski rast. Naša ekonomija se oporavlja. Ekonomski rast u poslednje četiri godine je veći od 3%, BDP je porastao sa 3 na 5%, a rast izvoza i investicija za 12%. Takođe, stalno smanjujemo stopu nezaposlenosti, koja je danas ispod 6%. Ključni cilj naše ekonomske politike jeste da se osiguraju uslovi za održivi ekonomski rast, sa posebnim naglaskom na mere koje povećavaju dodatnu vrednost po zaposlenom. Ovo se može postići ulaganjem u izvoznike, investitore, turizam, drvnu industriju i poslove visoke dodate vrednosti. Moramo da završimo proces postepene fiskalne konsolidacije, stvorimo uslove i fiskalni prostor za povećanje otpornosti i apsorpcionih kapaciteta privrede kako bi uzblažili efekte svega nasleđenog u ekonomskom ciklusu. Sve ovo, zajedno sa blagovremenim obnavljanjem penzionog sistema, reformom sistema zdravstvene zaštite i sistema dugotrajne nege, koja na kraju održava ekonomiju na pravom putu, predstavlja ključne dugoročne fiskalne izazove sa kojima se suočava stanovništvo.