Srbija je u veoma izazovnim međunarodnim okolnostima uspela da uspostavi i očuva relativnu stabilnost dinara prema evru, smanji troškove zaduživanja države, privrede i stanovništva, očuva i dodatno ojača bankarski sistem. U poslednjih šest godina promenjen je odnos prema politici kursa dinara, stvoren je prostor za uspešnu fiskalnu konsolidaciju... Zaslugu za to ima i Narodna banka Srbije, a guverner Jorgovanka Tabaković u razgovoru za Srpsku ekonomiju govori o monetarnoj i fiskalnoj politici, obuzdavanju inflacije, reformama, postignutim rezultatima, prioritetima, izazovima...
Nedavno je počeo vaš drugi mandat na čelu Narodne banke Srbije. Na koje ste rezultate postignute u prvom mandatu najponosniji, a šta mislite da je moglo biti bolje?
– Prvi mandat, posebno njegove početne godine, obeležili su napori da povratimo narušenu stabilnost i uspostavimo red, da vratimo Narodnu banku Srbije ispunjavanju njenih osnovnih zakonskih ciljeva. Kao što znate, inflaciju smo s dvocifrenog nivoa spustili na nivo uporediv s evropskim zemljama. Za godinu dana, inflacija je sa 12,9% u oktobru 2012. snižena na 2,2% u oktobru 2013. i od tada je na niskom i stabilnom nivou. U veoma izazovnim međunarodnim okolnostima uspeli smo da uspostavimo i očuvamo relativnu stabilnost dinara prema evru, smanjimo troškove zaduživanja države, privrede i stanovništva, očuvamo i dodatno ojačamo bankarski sistem. Velike napore uložili smo u sveobuhvatnu reformu u oblasti platnog sistema, uveli najsavremenije platne usluge i platne instrumente, što je sada rezultiralo i uvođenjem najsavremenijeg sistema za plaćanje – instant platnog sistema. Na sve te rezultate vrlo sam ponosna i upravo su mi oni i dali priliku da u drugom mandatu sve ono što je moglo biti bolje i dodatno unapredimo.
Danas u Srbiji imamo makroekonomsku stabilnost, nisku inflaciju, stabilan kurs. Šta je od tih ciljeva najteže održati?
– Ti ciljevi međusobno su uslovljeni i njhovo održavanje zahteva pažljivo odmeravanje svih faktora i donošenje odgovarajućih odluka i mera. Podsetila bih vas da smo u poslednjih šest godina potpuno promenili odnos prema politici kursa dinara jer smo uvideli koliko je relativna stabilnost domaće valute važna i koliki je njen uticaj na celokupnu ekonomiju. Period od 2010. do 2012. godine obeležile su česte i izražene oscilacije vrednosti dinara, s brojnim negativnim posledicama, iako je Narodna banka Srbije na intervencije tada potrošila znatne iznose deviznih rezervi. Od avgusta 2012. pristup je potpuno promenjen, uspeli smo da postignemo i očuvamo relativnu stabilnost domaće valute, s minimalnim troškovima i znatno drukčijim efektom. To smo postigli tako što smo na tržištu intervenisali pravovremeno, na efikasan i precizan način, racionalno i pametno koristeći devizne rezerve. Nije bilo niti je sada lako, ali takav pristup u velikoj meri doprineo je da inflaciju snizimo na niske i stabilne nivoe, da budu stvoreni preduslovi za uspešnu fiskalnu konsolidaciju, da imamo stabilan finansijski sistem, kao i da privreda i građani posluju i donose odluke u stabilnom i predvidivom okruženju.
Kakva je koordinacija između monetarne i fiskalne politike i kako to građani osećaju?
– Monetarna i fiskalna politika su, slikovito rečeno, dve ruke istog državnog organizma sa zajedničkim ciljem da stvore preduslove za brži razvoj zemlje, više radnih mesta i bolji životni standard građana. Treba imati u vidu da odgovorna fiskalna politika i fiskalna konsolidacija, vraćanje zemlje na ispravan put i s ivice bankrota ne bi bili mogući bez odlučnosti sadašnjeg predsednika i Vlade da sprovedu neophodne i prave mere. S druge strane, prostor za uspešnu fiskalnu konsolidaciju stvorila je i NBS time što je obezbedila nisku i stabilnu inflaciju i relativno stabilan devizni kurs. S ranijim stopama slabljenja kursa ili dvocifrenom inflacijom to ne bi bilo moguće. Koordinacija monetarne i fiskalne politike doprinela je da Srbija prethodnih godina napreduje na međunarodnim listama poslovanja i konkurentnosti, da premija rizika zemlje pada, a kreditni rejting poraste. Napredak na tim poljima pozitivno se odražava i na stabilnost na deviznom tržištu, stabilnost cena i finansijsku stabilnost, tako da su, kao što vidite, svi ti rezultati međusobno zavisni, pa je usklađenost naših politika presudna, a po rezultatima i očigledna.