Nisu samo more i plaže turizam. I banje, planine, reke, sela, šume, čista i netaknuta priroda takođe mogu da budu zanimljivi svakom stanovniku Skandinavije, Belgije ili Amerike. Zdravstveni, velnes i banjski turizam hit je u svetu i može da nam donese veliki broj turista, postane naše more, ali ne samo kao metafora. Iako imamo dugu tradiciju zdravstvenog turizma, mnogi su nas prestigli, ali, priznaju, i grešili u razvoju „na brzinu”. Stručnjak Svetske turističke organizacije dr Slobodan Unković, emeritus, u ekskluzivnom razgovoru za Srpsku ekonomiju izložio je smernice i rešenja za napredak te profitabilne grane turističke industrije, ali i turizma uopšte u Srbiji.
Sagovornik Srpske ekonomije dobio je sve moguće nagrade za razvoj turizma, i domaće i regionalne, kao i priznanje Svetske turističke organizacije. Jedna od najznačajnijih za njega jeste Turistički cvet (Turističke organizacije Srbije), koji je dobio više puta, potom nagrada iz Crne Gore za doprinos razvoju turizma, kao i titula počasnog profesora univerziteta u Kini i čuvenog Univerziteta Lomonosov u Rusiji.
Na svečanosti koju je u oktobru prošle godine organizovao Taleb Taib, tada generalni sekretar Svetske turističke organizacije (UNWTO), u prisustvu ambasadora i čelnika uručeno vam je specijalno priznanje za rad u svetskom turizmu i njegov održivi razvoj. Koliko ste dugo u toj oblasti?
Ekspert sam Svetske turističke organizacije već četrdeset godina. To vredno priznanje za mene je važno jer sam tim oblastima turizma posvetio deo života i profesionalnog rada. Turizam se razvija, ali ako ne budemo vodili računa o održivosti, o zaštiti prirode i spomenika istorije i kulture, onda će razvoj biti kontraproduktivan.