Digitalizacija ima potencijal da preuzme određene poslove, ali i da stvori mogućnosti za nove vrste poslova. Oni koji vide šanse u digitalizaciji, mogu da kreiraju nove poslovne modele ili da se fokusiraju na relevantne procese u poslovima. To u intervjuu za Srpsku ekonomiju naglašava Kristijan Barte, jedan od direktora kompanije Horhvath&Partners koja se bavi upravljanjem i konstaltingom i pomaže kompanijama u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi u sprovodjenju njihove strategije o digitalizaciji.
Šta su glavni izazovi, a šta rizici u upravljanju i procesuiranju big data u Evropi danas?
– Iako postoje mnoge opasnosti, najpre bih govorio o izazovima. Prvo, zbog tehnologije, podaci se obrađuju brže nego u prošlosti i oni veliki (big data) danas predstavljaju mnogo više šansu nego rizik. Naravno da ima i rizika, pre svega po bezbednost. Ukoliko izolujete podatke, postavlja se pitanje njihove zaštite. S tim problemom suočene su mnoge kompanije. Osim toga, ako imate veliku količinu podataka, postavlja se i pitanje šta da radite s njima. Nema mnogo odgovora ni na pitanje kako komercijalizovati te podatke i kako postaviti troškove za ulaganje. Mislim da su to dve velike teme na koje treba obratiti pažnju. Ali, zasigurno, više je šansi i mogućnosti nego rizika i opasnosti.
Zašto je digitalizacija 4.0 važna za Evropu danas i šta se očekuje od tog procesa?
– Smatram da je to odlično i ključno pitanje. Ako pogledate u prošlost, videćete da je u fokusu mnogih kompanija bila redukcija troškova, putem outsourcea i offshoringa. S big datom možete da vratite mnoge autsorsovane procese i da ih bolje kontrolišete, a procesi mogu da budu automatizovani. Podaci nas danas hrane, omogućavaju potpuno drukčije modele poslovanja i u bankarskom sektoru i u telekomunikacijama, pružaju poslove za ljude, poboljšavaju bezbednost čoveka itd.