Prošlo je tačno godinu dana otkako je Siniša Mali preuzeo Ministarstvo finansija.
– Meni se čini da je reč o mnogo dužem periodu, jer smo otvorili mnogo frontova. Neke od njih smo zatvorili, a na nekima radimo i dalje – konstatuje ministar finansija Siniša Mali u intervjuu za Srpsku ekonomiju, pre nego što će se osvrnuti na svoje impresije o raspolaganju državnom kasom.
– Važno mi je što smo napravili odličan tim ljudi, koji je već dobro uigran i na koji mogu da se oslonim u svakom trenutku. Iako smo zatekli dobro stanje u javnim finansijama, posla uvek ima, pogotovo ako želite da menjate stvari nabolje. Ponosan sam na sve ono što smo uradili, a posebno mi je drago što potvrde za to stižu i od nezavisnih stručnjaka i predstavnika privrede. Jedna od poslednjih dobrih vesti jeste ona s Londonske berze, gde smo uspešno emitovali prvu državnu obveznicu denominovanu u evrima na međunarodnom tržištu kapitala u iznosu od milijardu evra, a radi prevremenog otkupa državnih obveznica u dolarima. Dobili smo kamatnu stopu od 1,6 odsto, koja nikad nije bila niža, i tako uštedeli 3,8 milijardi dinara, budući da se zemlja za te ranije obveznice iz 2011. i 2013. zaduživala po mnogo većim kamatnim stopama. O tome koliki je to uspeh najbolje govori podatak da je tražnja bila 6,4 milijarde evra iako smo ponudili milijardu. Dakle, tražnja je bila šest puta veća od ponude.
Ako već sumiramo proteklih 12 meseci, koji su najveći problemi i izazovi s kojima ste se suočili? Ili koje su „crne tačke” srpskog budžeta?
– Najveći izazov danas, nakon što smo konsolidovali naše javne finansije, jeste da nađemo nove izvore rasta. Zato radimo na smanjenju opterećenja za privredu, novim zakonima koji će poboljšati privredni ambijent, a zajedno sa Svetskom bankom i na „Novoj agendi rasta”. Srbija ima mnogo potencijala, samo treba da budemo dovoljno pametni da ih iskoristimo.
U kakvom je stanju srpska ekonomija? U međuvremenu smo čuli različite procene. Vi tvrdite da je Srbija danas među prvih deset ekonomija Evrope, ali su vas neki ekonomski eksperti demantovali. Pretpostavljam da nećete odustati od svog stava?
– To nije moja tvrdnja, već zvanična statistika Evrostata, koja kaže da je Srbija po stopi rasta prošle godine bila među prvih deset zemalja u Evropi. Znači, ne po jačini ekonomije, kao što su neki pogrešno interpretirali, nego po visini BDP-a. Znam da je građanima neobično da čuju da smo u nekoj oblasti među najboljima na našem kontinentu, ali to su činjenice. Naravno, mi moramo da rastemo još više kako bismo dostigli neke zemlje koje su mnogo razvijenije od nas.
Kad već pominjemo različite interpretacije, one se čuju i kad je reč o visini nezaposlenosti u Srbiji. Kolika je ona zaista?
– Prema poslednjim podacima Zavoda za statistiku, nezaposlenost u Srbiji u prvom kvartalu ove godine iznosila je 12,1%. Pre samo nekoliko godina nezaposlenost je bila dva puta veća, što takođe može da se proveri u podacima Zavoda za statistiku. Sve je vrlo transparentno i jasno. Mislim da to može i da se oseti, bez proveravanja statistike. Danas u Srbiji više nije problem da se nađe posao. Sada radimo na tome da raste prosečna plata kako bi građani imali bolji životni standard.