Ako se imaju u vidu rezultati izvoza naoružanja i vojne opreme koji su u poslednjih nekoliko godina u porastu, kao i broj novozaključenih izvoznih ugovora, može se sa sigurnošću reći da je naša odbrambena industrija u fazi rasta i razvoja.
Prošle godine na razna tržišta u svetu izvezeno je naoružanja i vojne opreme u vrednosti od oko 500 miliona dolara. Koji su to najvažniji izvozni aduti odbrambene industrije Srbije?
– Dugačak je spisak, ali treba spomenuti samohodnu haubicu Nora 155 mm s pripadajućim savremenim sistemom za upravljanje vatrom, logističkim vozilima, izviđačkim oklopnim vozilima Miloš, streljačko naoružanje, minobacače, streljačku i artiljerijsku municiju, balističku zaštitnu opremu. Kao očekivani budući aduti tu su protivoklopne rakete, hibridni sistem PVO, naoružane robotizovane platforme, artiljerijski i raketni sistemi s vođenim projektilima...
– Odbrambena industrija Srbije izgrađena je kao rezultat kontinuiranog napora ove države tokom 180 godina. Država je za to vreme prošla kroz različite promene, ali se strategija nije promenila, a podrazumeva da se ulažu maksimalni napori, finansijski, budžetski, organizacioni i diplomatski, da se napravi odbrambena industrija koja će moći da najpre svoju vojsku, a zatim i potencijalne inostrane kupce, snabdeva najsavremenijom generacijom naoružanja i vojne opreme. Dakle, mi imamo zadatak, kao i naši slavni prethodnici, da koristeći raspoložive resurse, koji nikad nisu dovoljni, napravimo industriju odgovarajućeg tehnološkog nivoa. U skladu s tom strategijom, industrija veoma dobro napreduje, razvija i prodaje svoje proizvode na svetskom tržištu u vrlo oštroj konkurenciji, a ostvareni prihod ulaže se upravo u zanavljanje tehnoloških linija – kaže na početku razgovora za Srpsku ekonomiju Nenad Miloradović, vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse.
Opširnije u štampanom izdanju magazina Srpska ekonomija i Tačka koji je na kioscima.