Vladimir Djurić Djura poznatiji kao Djura Mornar bavi se muzikom kao kompozitor, tekstopisac i pevač dugi niz godina. Osamdesetih godina XX veka Vladimir Djurić Djura bio je vođa grupe “Heroji”, a devedesetih je napravio grupu “Djura i mornari”. Muzikom se bavi tri decenije. Njegov bend “Djura i Mornari” dve decenije postoji na srpskoj muzičkoj sceni i radi sa uspehom. Plesni “World Music” latino zvuk, sa primesama veselih mediteranskih pesama, uz malo balkanskog melosa odlično se uklapa sa urbanom beogradskom poezijom Vladimira Djurića Djure ili Djure Mornara. Bend se jasno profilisao kao vrhunski zabavljački orkestar za letnje terase, plesne dvorane i veće klubove. Od 2019 godine postoji i bend “Djura i mornari akustik” koji na pozorišnim scenama uglavnom izvodi Djurine balade.
Karijera
Osamdesetih godina Djura Mornar bio je frontmen benda “Heroji” koji je bio popularan u celoj eks Jugoslaviji. Bend je nastao 1984. godine kao pozorišni art projekat Vladimira Đurića Đure koji je u prvu postavu okupio kolege muzičare i glumce, da bi izveli deo njegove drame “Džet set”. Pre toga Djura je uz Nebojšu Popovića bio član neformalne pozorišne grupe “Nevidljivi” o čemu piše u romanu “London”. Članovi prve postave “Heroja” su bili Nebojša Popović violina i klarinet, Bora Miličić udaraljke, Nebojša Golubović bas, Nikola Diklić gitara (kasnije grupa Odjila), Nebojša Diklić bubnjevi, Selena Stanković mini klavijatura Kasio, Lenka Udovički ples.
Bend prvi put nastupa na samostalnoj izložbi fotografija Miladina Jeličića Jele u Manakovoj kući 1985 godine. Pesme “Noću haramo” i “Kapetanova kći” su se visoko kotirale na demo top listama Zorana Modlija i Marka Jankovića. Bend napušta gitarista Nikola Diklić, a na njegovo mesto dolazi Aleksandar Marić Šule, pridružuje im se i Ivan Minović klavijature. Prvi singl u novoj postavi “Macho tip” na kom bek vokale peva Vida Zlatić, objavljen je kao video spot 1986. Godine. Bend se tada kompletno menja dolaze novi članovi Vladan Aćimović Aćim gitarista, Miša Savić klavijaturista, Rade Bulatović Čeja bas i Ivica Vdović Vd bubnjevi. Snimaju singl “Bilder” 1987. godine (PGP) na kom gostujuće vokale peva Katarina Vešović. Produkciju i aranžmane uradio je Momčilo Bajagić Bajaga. Promociju singla pratio je po omladinskoj štampi umetnički manifest “Nuklearni džez”. Bend svira konceptualni art rok sličan onom koji je proslavio bendove “Kozmetika”, “Idoli” i “U škripcu”. Godinu dana kasnije bendu se pridružuje reditelj Milutin Petrović i snimaju singl “Kiza rok”(PGP).
Spot “Kiza rok” proglašen za najbolji spot na festivalu muzičkih vizuelnih kratkih formi u Zagrebu. Đura i Milutin studiraju FDU i pripremaju scenarije za niz kratkih filmova i spotova. Milutin je angažovan kao reditelj emisije “Hit meseca”, a Djura radi scenarije, zajedno sa Zlatanom Fazlagićem. Pomenuti trio radi humorističku emisiju “Piratska televizija” u stilu Montipajtonovaca. Sa Milanom Delčićem Delčom, Aleksandrom Vulovićem i grupom “U Škripcu” Djura nastupa na “Panfleks” projektu. Godine 1986 radi tekstove za album pop pevačice Amile “Igre slobode” i grupe “Banana”. Art akcija “Hiljadu omota” za singl “Kiza rok” urađena je u jesen 1987. godine. Svaki omot singlice je unikatan, jer je naslikan na hepening žurci “Heroja” u Beograđanci, na kom su poznate ličnosti crtale omote. Prodajna izložba omota sa singlom, odrćžana je u “Srećnoj novoj galeriji” SKCa. Snimljen je video rad o ovoj umetničkoj akciji.
Godine 1988. bend je snimio album “88” (PGP) sa hitom “Zgromiću te ja” u produkciji Momčila Bajagića Bajage, sa gostujućim gitarama Vlade Negovanovića, usne harmonike Pere Džoa, klavijatura Aqleksandra Loknera . Najveće nastupe bend je imao na Donjem Kalemegdanu, u beogradskom “SKC-u” kao predgrupa “Partibrejkersima” i na trgu u Podgorici. Zajedno sa brojnim bendovima nastupili su u hali Pionir 25 maja na dan proslave “Dana mladosti”. Posle smrti legendarnog novotalasnog bubnjara Ivice Vdovića Vda, bend prestaje sa radom.
Pop kultura
Na kraju osamdesetih godina prošlog veka, od 1989. do 1991. na tadašnjoj Jugoslovenskoj radio-televiziji emitovana je emisija o pop kulturi koja se zvala „Popovanje”. Tadašnji urednik kulturne redakcije Filip David, na inicijativu reditelja Milutina Petrovića i scenariste Vladimira Djurića Đure dao je dozvolu da se radi prvi magazin o pop kulturi u TV formi na ovim prostorima. Milutin i Djura su bili članovi muzičkog benda „Heroji”, prethodno su na JRT sarađivali na emisijama „Hit meseca” i TV drami „Telefomanija”. Format koji su osmislili zvao se „Popovanje” i njegov izvršni urednik bio je Alek Budimlić. U okviru emisije radile su se recenzije najnovijih filmova, ploča i stripova, a njih su radili Gordan Paunović, Dragan Ambrozić, Boško Milin, Moma Rajin, Milan Petrović Tica, Slobodan Nešović Loka, Biljana Srbljanović itd. Produkti pop kulture bili su ocenjivani od jedne do pet zvezdica.
Specijalitet emisije bili su pop eseji koje su radili Srđan Šaper, Nebojša Krstić i Vladimir Djurić Djura. Total dizajn emisije radila je kreatorka Dragana Ognjenović. Emisija je bila veoma popularna i cenjena u čitavom regionu, a u njoj su često gostovali i umetnici iz Zagreba i Sarajeva. Djurini video eseji uključuju rep esej o prosvetljenju, predavanja Džona Kejdža o ničemu, predavanje o pop performansu uz gitaru, umetnost travestije itd. Godine 1991 Djura boravi na magistarskim studijama na SESS u Londonu, gde za studente slavistike održava akustični kantautorski koncert. Isti koncert ponavlja u beogradskom “British Councel-u” koji mu je obezbedio stipendiju. Na londonskom radiju BBC pravi priloge o “Muzici, sajberkulturi i tehnosvetu”.
Početkom devedesetih Djura je aktivan kao pozorišni pisac i reditelj. U SKCu 1993 godine igra se omnibus predstava “Beogradske priče” za koju je sa Miloradom Milinkovićem Debelim napisao naslovnu numeru. Vladimir Djurić Djura je uradio samostalni projekat “Beogradske maštarije”, na kom su mu pomogli Mladen Arsenijević Arsa i Vladan Aćimović Aćim. Album je izdala kuća “L.V.O. Records” 1994 godine, producent je bio Bane Mayo. U pitanju je bila autorska muzika za dokumentarni film u produkciji “Art kanala” prikazan na RTSu 1994. godine u režiji Dušana Varde. Sa Milanom Delčićem 1994 godine vodi emisiju “Kult detektivi” na Art kanalu. Djura i Delča glume muzičare koji sviraju androgini tehno u kultnoj seriji “Ovorena vrata”, gde pevaju pesme “Zaglavio mi se lift” i “Kad sam bila plavuša”. 1995 godine pozorišna grupa “Kuguars” izvodi Djurinu dramu “Džet set”, a sledeće godine Djura im piše tekst za pesmu “Dejo majstore” za predstavu “Smešna strana muzike” koja je postaje hit.
Tropikalizam
Vladimir Đurić Đura je 1995. godine formirao bend “Djura i Mornari”. U prvoj postavi u bendu su svirali Mladen Arsenijevic Arsa gitare, Radovan Popović saksofon, Goran Rakočević Kiki bas, Ratko Ljubičić Rale bubnjevi i specijalni gost na harmonici Miško Plavi. Muzika sa albuma “Mediteran” 1997. godine, izdat za “PGP RTS” korišćena je u radio drami “Balada o unutrašnjem moru”, Radio Beograda. Učestvuje na art projektu “Aqua” psihodeličnog rokera Baneta Maya.
Uz album “Djure i mornara” “Tropikalizam” iz 2000. godine u izdanju slovenačkog “Biveco records” stvoren je svojevrsni novi umetničko avangardni pokret, koji je uključivao konceptualne art nastupe u klubovima (Klub BUS i klub FEST), pozorišne koncert performanse (Barutana i Dom Omladine Beograda), “Malu knjigu tropikalizma” sa manifestom pokreta na četiri jezika, ali i nevladinu organizaciju “Ecologia Urbana” koja se bavila održivim razvojem i zastitom životne sredine. “Tropikalizam” je imao svoj radijski šou program “Pučina” koji se emitovao na radio Indexu. Snimljen je i istoimeni TV šou prikazan na RTS-u 2001. godine, kao i humoristički tropikalistički serijali “Leto u El Ranču” i “Zima u selu Zavlaka” (2003, RTS).
Tropikalizam kao umetnički pokret nastao je u Brazilu sredinom šezdesetih godina i to isključivo se odnosio na novu muziku koju izvode umetnici kao što su Kaetano Veloso ili Horhe Ben. Prema njihovim rečima, ovo su negovali jedinstven mentalni stav prema životu - hedonističko uživanje u različitosti. Oslanjajući se na ideje brazilskih tropikalista, srpski Tropikalisti objaviti su svoj manifest u 2000. godini. Osnivači srpskog Tropikalizma su Vladimir Djurić Đura, Nenad Surla Suki, Aleksandar Kisić Kisa i Mladen Arsenijević Arsa. Oni su osnivači istovremeno osnivači nevladine organizacije "Ecologia Urbana". Vladimir Đurić Đura i Mladen Arsenijević Arsa su iste godine snimili CD i audio kasetu "Tropikalizam" sa svojim bendom "Đura i Mornari". Oni su bili muzička pozadina svakog Tropikalističkog događaja izmedju 2000. i 2001. godine.
- Prvi promotivni događaj u klubu Bus u Beogradu (septembar 2000) predstavila je muziku i manifest Tropikalizma. Prve poklon radove za "Muzej Tropikalizma" na koncertu dali su umetnici Peđa Nešković i Dragan Papić.
- Na drugom promotivnom dešavanju u klubu Bus (oktobar 2000), ljudi su primani u članstvo Tropikalističkog kluba.
- Predstava "Zima, zima, e pa šta" je treći događaj je održan u beogradskom Domu omladine (novembar 2000). Tada je predstavljen Tropikalistički kalendar sa 17 meseci i tropikalistički horoskop sa 17 znakova.
- U decembru 2000. na prvi dan slave Sv. Nikole osnovana je NGO organizacija "Ecologia Urbana" kao zvanično promotivno telo Tropikalizma.
- U januaru 2001, "Ecologia Urbana" je predstavila svoj projekat "Tropikalizma" na regionalnoj konferenciji na REReP za Balkan u Beogradu.
- U februaru 2001, nedeljni šou pod nazivom "Tropikalistički klub" je objavljen u Beogradu na radio Indeksu. U ovom interaktivnom živom radio programu obradjene su sledeće tropikalističke teme: "Veličina ničega", "Konačnost beskonačnog", "Sociologija grudnjaka", "uloga koktela u Tropikalizmu", "Uloga Pekinških patki u istoriji civilizacije "," Tajna okruglih piramida","Nimfomanija - poremećaj ili božanski dar "," Kremacije ili tradicionalne sahrane "," Značaj Bonsaija za Tropikalizam"," svrha komaraca ", "Veronauka - da ili ne", "Pečurke i gljive", "Parfemi i prekršaji mirisa", "Nove metode depilacije", itd
- Tropikalisti su učestvovali u manifestaciji "Al je lep ovaj svet", povodom Dana planete Zemlje (april 2001). Tada su članovi pokreta puštali zmajeve i čitali pesme Jovana Jovanovića Zmaja. "Ecologia Urbana" NVO su učestvovali u organizaciji događaja na kalemegdanskom platou ispred Beogradskog pobednika.
- U junu 2001, izdaju ekološku brošuru koja sadrži Arhusku konvenciju, projekat zaštite životne sredine, poeziju i Tropikalistički horoskop. Letak je distribuiran na Svetski dan zaštite životne sredine u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu. Tropikalisti učestvuju u internacionalnom ekološkom seminaru u Berlinu, Parizu i Beogradu.
- Septembar 2001. video učešće Tropikalista u prvoj međunarodnoj konferenciji o stanju životne sredine za oporavak Jugoslavije (ENRI 2001). Multimedijalna prezentacija Tropikalizma učesnicima konferencije, izložba fotografija "Problemi lokalne zajednice zagađenja" i, poslednje ali ne manje važno, uživo muzičko predavanje uz muziku "Đura i Mornari"
- “Tropikalizam šou” snimljen je 2001. godine na RTSu u režiji Miška Milivojevića. Tropikalistička telenovela "Zima u El Ranchu" snimljena za RTS. Snimljeno osam poslusatnih epizoda u režiji Petra Stanojlovića. Serija nikad nije emitovana. Na drugom programu RTSa kao deo novogodišnjeg programa (2002) prikazana je specijalna tropikalistička emisija "Zima u selu Zavlaka" u režiji Petra Stanojlovića.
- Prvi deo razvoja Tropikalizma trajao je od 2000. godine do kraja 2017, odnosno 17 godina od dana njegovog osnivanja. U drugom periodu treba da traje večno. Tropikalisti veruju da je njihov program dobar za razvoj komunikacije i samosvesti ljudi na planeti Zemlji.
Koncerti
Godine 2002. Djura je napisao tekstove za solo album Tine Milivojević “Uspavanka za bebe”. Sa bendom "Djura i Mornari", nastupao je vrlo uspešno na brojnim koncertima u Srbiji, kao i na festivalima: “West Ritam Festivalu” 1999. u Beogradskom Sava centru (isto veče kada je svirao i bend “Kubanizmo” sa Kube), Zrenjanimskim danima Piva 2003., “Beer Festu” 2007. u Beogradu, te kao predgrupa zagrebačkom bendu “Kubizmo” na “Alter glob festu” 2007. u beogradskom SKCu. Napravili su himnu Beogradskog maratona “Trči trči Beograde” i nastupili na manifestaciji “Maraton nad Beogradom” 2003. Godine.
U novoj postavi benda od 2007. godine, bili su Milan Milosavljević Burda klavijature, Zoran Anic Kiza, gitara, Ivica Duvnjak gitara, Dušan Milovanić Dule harmonikaš i Dušan Savić Dule đembe. Od tada sa Milanom Burdom kao ko-kompozitorom I aranžerom pravi veliki broj pesama. Neke od njih snimaju pevači Ćira (Fenomenomenalno, Dodji da ti dam), Željko Samardžić (Oči boje dima), Neda Ukraden (Maribor), kao i grupa “Flamingosi” (Lumperaj). Poljska pevačica Tereza Vagner snima njihovu pesmu “Ci dam”, a “Fenomenomenalno” snima Zlatko Pejaković u Hrvatskoj. Sa Milanom Burdom kao producentom i aranžerom, Djura je snimio album "Letnja terasa" u studiju "Pink" za “City records”. Bend je snimio kompilaciju Hitovi” 2010. godine za “City records”.
Od 2011. godine u postavi su Boris Djurić bas, Radivoje Rale Bojanovski gitara, Dejan Resanović Deki harmonika i Nikola Đokić bubnjevi. Kao specijalni gosti tu su Srdjan Tanaskovic Srki klavijature i Milos Djuric Vudi timbalesi. Album “Alegria” izlazi za “Multimedia Records” 2014. Godine. Na njemu je niz dueta sa Đorđem Marjanovićem “Marina”, Biljom Krstić “Alegria”, Inspektor Blažom “Tekila Meksiko”.
Godine 2016. napravili su kabare predstavu “Na moru ljubavi” u saradnji sa glumcem Pedjom Milojevićem. Sa tamburaškim ansamblom “Vojvođanski san” 2017 godine “Djura i mornari” snimili su etno album “Nove gradske pesme”, u aranžmanima koje su uradili Ljubinko Lazić i Stefan Fuks. Album je izdala “Multimedia Records”. Iste godine Vladimir Djurić Djura nastupio je na festivalu “Proleće u Beogradu” sa pesmom “Furuna” i osvojio četvrto mesto. Djura i Burda su tokom 2018 i 2019 nastupali na značajnim festivalima tamburaške muzike u Pančevu i Novom Sadu sa orkestrom “Vojvođanski san”, te na koncertu u Indjiji sa tamburaškim orkestrom Ljubinka Lazića. Dva autora su uradili dosta pozorišne i filmske muzike proteklih nekoliko godina, kao i veliki broj reklama za radio.
Za predstavu “Žena moga muža”, te TV serije “Kad na vrbi rodi grožđe”, “Solun 100 godina posle”, “Starogradski biseri”, “Tajne službe Srbije”. Sredinom 2019. Bend “Djura i mornari” najavio je novi album promo pesmom “Beogradski pobednik” za koju je snimio spot. Godine 2019 napravljen je “Djura i mornari akustik” bend koji izvodi uglavnom balade. Postavu čine Vladimir Djurić Djura, Milan Burda, Zoran Anić i Nenad Ljubenović. Nastupili su na festivalu u Pedagoškom muzeju Beograda i u Dadovu.
Djura sa svojim Mornarima, godinama neprekidno nastupa po raznim klubovima u Beogradu i širom Srbije. (Najvažniji BG klubovi za njihovu karijeru su bili “Klub Duško Radović”, “Regata”, “Stupica”, “Vilenjak”, “Sinagoga”, “Tramvaj”, “Fest”, “Bus”, “Klub 42”, “Kafe Cuba”, “Klub SKC”, “Plato”, Blue Moon “Gun klub”, “La Folie”, “URMUS”, “Metropolis kafe”, “Margaritas”, najvažniji NS klubovi “Crni Bik”, “Hedonist” i “Trema” itd.) Nastupali su na beogradskim manifestacijama “Beer Festu”, “Danu otvorenog srca”, “Biciklijadi”, “Organic Festu”, “Fish Festu”, “Karnevalu brodova”. Širom Srbije nastupaju na “Festivalu vina” i EXIT festivalu u Novom Sadu, “Livada festu” na Zlatiboru, “Plato Fest” u Vrnjačkoj Banji, “Monument Fest” u Velikoj Plani, KCK Open live, u Kruševcu, “Fudbal fest” u Inđiji, “Smederevo fest” “Festival letnjih nota, Evergrin fest itd.
Hronologija važnijih nastupa "Djure i mornara"
Džez festival “West ritam” 1999. Sava centar. Zrenjaninski dani Piva 2003. Plato Fest u Vrnjačkoj banji 2003. Nastup na manifestaciji “Maraton nad Beogradom” 2003. Trg Republike. Predgrupa zagrebačkom “Kubizmu” 2007 na “Alter glob festu” u bašti SKC. Nastupi na “Beer Festu” 2007. i 2012. Na Exit festivalu u Novom Sadu 2012. Organic Fest Beograd 2012. “Fish fest Beograd” na Donjem Kalemegdanu 2010, 2011, 2012. Festival vina Novi sad 2011. “Karneval brodova”, pristanište Beograd 2012, 2013. Mikser House 2016, Smederevo Fest na gradskom trgu 2013. “Livada fest” Zlatibor 2012, 2013, 2014. “Hill Festival” Zlatibor 2109. Festival letnjih nota Dorcol Plac 2019
Spotovi
Heroji Macho tip
https://www.youtube.com/watch?v=vfO1FBdFGK0
Heroji Bilder
https://www.youtube.com/watch?v=xmOa5KZVyMU
Heroji Bejrut
https://www.youtube.com/watch?v=AaUw6obGoJc
Heroji Kiza rok
https://www.youtube.com/watch?v=toaHEfxgcnU
Vladimir Djurić Djura Zarobljenik srebra
https://www.youtube.com/watch?v=2Dga0ka1x24
Djura i mornari Tekila
https://www.youtube.com/watch?v=0eXjUFsST2I
Djura i mornari Andjeli i orkestri
https://www.youtube.com/watch?v=2wE7bExC4vU
Djura i mornari Zgromiću te ja
https://www.youtube.com/watch?v=BsY-L4Gq_X4
Djura I mornari pada kisa
https://www.youtube.com/watch?v=bfMEBoIjyGA
Djura mornar Kontesa
https://www.youtube.com/watch?v=frmYZYVLAi4
Djura i mornari romantika
https://www.youtube.com/watch?v=twDLsgmSt8c
Djura i mornari i Vojvodjanski san
https://www.youtube.com/watch?v=u7_RIhTIw4w&list=RDBsY-L4Gq_X4&index=5
Djura i mornari Akustik
https://www.youtube.com/watch?v=qDBl7KzKY54
Djura i mornari Beogradski pobednik