U Srbiji radi 31 banka. Svega nekoliko, poput Banke Inteze, Komercijalne banke i Unikredit banke, drži zajedno više od 40 odsto tržišta. Najveći broj preostalih radi sa manje od po pet odsto bankarskih klijenata, fizičkih lica ili privrednih subjekata. Strane banke vladaju sa 70 odsto učešća, državne banke imaju 15,8 odsto bankarskih klijenata, a privatne domaće banke zauzimaju tek 5,5 odsto tržišta. Tri austrijske banke, Rajfajzen, Erste i Adiko, imaju udeo od 13,9 odsto, dok četiri grčke banke zauzimaju tek 11 odsto srpskog finansijskog
tržišta.
U takvim okolnostima borba za svakog klijenta gotovo da nema granice, pa su manje banke, u nameri da obezbede nove klijente i bolju pozicioniranost na tržištu, spremne da i za upola smanje kamate na keš kredite, koje su trenutno oko 15 odsto godišnje. Ovi krediti su, inače, najčešći proizvodi koji se u bankama u Srbiji traži među svim zajmovima.
– Praktično, ukoliko prenesete račun i zaradu iz jedne, veće banku, u drugu, manju, dobijate mogućnost da uzmete keš kredit po kamati i od osam odsto godišnje, uz period otplate od pet i više godina. Mesečna rata, umesto 17.000 dinara, iznosi oko 9.000 dinara sa svim troškovima. Dodatna pogodnost je to što kredit možete otplaćivati prevremeno a da ne plaćate kaznene penale. Tako mesečno možete otplaćivati dve ili tri rate i na kraju skratiti period otplate za jednu ili više godina – objašnjavaju za naš magazin u jednoj banci koja drži oko pet odsto tržišta u Srbiji.