Još u rimsko doba centurioni i zapovednici s višim činovima koristili su brojna termalna izvorišta, a kada je bilo potrebno, i iscrpljenu vojsku dovodili na opuštanje tela i duha na razna mesta kraj rimskih puteva u našim krajevima. Oni su znali da se medicina sastoji iz kurative (lečenja) i prokurative (preventive) i da ova druga daleko više vredi jer sprečava da umorna, izmoždena tela podlegnu bolesti, čije je lečenje mnogo skuplje od prevencije. U to doba nijedan zapovednik rimskih legija sebi nije smeo da dozvoli da ostane bez sposobnih i pripremljenih trupa. Tada su i počela da nastaju banjska i ostala lečilišta, danas poznata kao spa i velnes centri, širom centralne i jugoistočne Evrope.
To je, zapravo, bio začetak zdravstvenog i velnes turizma, čiji su nosilac u našoj zemlji banje.
Mnogi stručnjaci tvrde da Srbija leži na ogromnom podzemnom termomineralnom jezeru, pa otuda ima više od hiljadu izvorišta hladne i tople mineralne vode, lekovitog blata, pa i blagotvornog prirodnog gasa. Danas se koristi i uređeno je kako-tako oko 160 izvorišta termomineralnih voda, od kojih je na 40 napravljena neka vrsta lečilišta i banja, a samo u rimsko vreme koristilo ih se više od 50.
Srbija se ubraja među evropske zemlje najbogatije tim prirodnim blagom, pa je čudno što više ne ulažemo u tu granu turizma, jer dokazano je da države sa slabijim potencijalima u toj oblasti imaju daleko više koristi od nas. To se vidi i u predstavljanju tih zemalja i njihovih velnes i spa potencijala na svim značajnijim manifestacijama posvećenim zdravstvenom turizmu.
Naše banje i lečilišta traže brigu i ulaganje jer trenutno ne mogu konkurisati zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope.