Savremeni svet je nezamisliv bez betona. Izgradnja tunela, zgrada, mostova, puteva počiva na njemu. On je posle vode najkorišćeniji građevinski materijal. Ali i beton se menja. Naročito u poslednje vreme, kada se sve više proizvodi i ugrađuje mikroarmirani beton, kod koga funkciju armature, umesto dobro nam poznatih čeličnih šipki, preuzimaju čelična ili plastična vlakna. U Srbiji se mikroarmirani betoni još ne upotrebljavaju u građevinskim konstrukcijama, ali je srpska pamet i te kako uključena u naučna istraživanja koja bi trebalo da doprinesu štednji prirodnih resursa za proizvodnju betona i smanjenju emisije štetnih gasova kao redovnog pratioca proizvodnje cementa, glavnog gradivnog elementa betona.
Jedan od načina da se to postigne jeste korišćenje recikliranih materijala u proizvodnji betona. Na Katedri za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta u Beogradu urađeno je nekoliko doktorskih disertacija i istraživačkih projekata koji se bave recikliranim i otpadnim materijalima, a dr Nikola Tošić, docent na tom fakultetu, dobio je od Evropske unije stipendiju koja će mu omogućiti da istražuje kako se ti materijali mogu upotrebiti u proizvodnji mikroarmiranog betona.
Stipendiju prestižnog imena Marija Sklodovska Kiri dobio je za projekat „Mikroarmirani betoni sa recikliranim i otpadnim materijalima optimizovani za upotrebu u projektima urbane infrastrukture”.
– Ta stipendija je deo programa „Horizont 2020”, u okviru koga je EU izdvojila 70 milijardi evra za finansiranje raznih aktivnosti, grupisanih u tri stuba. Jedan je izvrsnost u nauci, dakle čista nauka, drugi vođstvo u privredi, tj. praktična primena istraživanja, a treći su društveni izazovi ili integracija primenjenih istraživanja za rešavanje određenih društvenih izazova, poput klimatskih promena, rastuće urbanizacije i slično – objašnjava Tošić.
Istraživanje će trajati dve godine, a obaviće se u Španiji i u njemu će učestvovati i mentor, profesor Albert de la Fuente, s Politehničkog univerziteta u Kataloniji, s kojim je Tošić i ranije sarađivao.