Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Računanje bez smeha

Vašar je bio – a na vašaru...
Piše: Miroslav Lj. Cvijović

Vašar je bio – a na vašaru...

U basnoslovnom vašarskom inventaru (među silnim sabljama, pištoljima, arapskim atovima i mletačkom svilom) zatekao se i jedan ženevski sat. Uz onog jarca pečenog, u Jakšićevoj pesmi Otac i sin pominje se i taj časovnik. Valjda kao vesnik i merač neviteških, građanskih vremena u kojima svako gleda svoje račune i ide za svojim poslom.

Biće da se vremena razlikuju po dužini, ali i po specifičnoj težini, odnosno po svojoj zapremini i količini istorije koju mogu da zahvate. Razlike u tim dužinama i tim težinama dobile su odavno svoj izraz i na velikom platnu. Dobro je znana ona replika iz filma Treći čovek, koja se otprilike može svesti na ekstravagantnu tvrdnju da je u Italiji za trideset godina pod Bordžijama stvorena renesansa, a da je u Švajcarskoj za pet vekova sterilne demokratije stvoren sat sa kukavicom. (Možda su, međutim, upravo blagodareći pomenutoj ,,društvenoj sterilnosti’’ stanovnici Helvecije izbegli sudbinu koja je na početku aktuelne pandemije zadesila njihove južne susede sklone renesansno razuzdanoj ,,dolče vita’’ druželjubivosti.)

Iz predugačkog devetnaestog veka, iz Stendalove knjige Zapisi jednog putnika, stiže svedočanstvo koje kao da rasvetljava neke od mogućih uzroka tog fenomena.

Najsladje zadovoljstvo

Stendalov junak-pripovedač (putnik i svedok), kao nekakav galski dvojnik Njegoševog vojvode Draška u Mlecima, sa stranica pomenutog dela posmatra pomalo iskosa ženevsku varoš, koja posetiocu pruža pravo obilje zanimljivih pojava. Izgleda da izvesna izolacija i tad beše u modi. Naime on primećuje da se, te 1837. godine, Ženeva odlikuje time što se u njoj dva pola viđaju što je moguće manje. Pred njim je nažalost ,,još ona Ženeva, koju je Volter naslikao s nekoliko reči: U njoj se računa, a nikad ne smeje’’. U lepoj alpskoj zemlji, mnogo se lakše shvataju istine koje se tiču političke ekonomije nego istine koje se odnose na tananu analizu ljudskog srca u književnosti.

Čitalac Zapisa jednog putnika saznaje da su Ženevljani najbolji bankari na kontinentu i da oni imaju prvu vrlinu tog poziva: oni svakog dana pojedu manje no što zarade. Dakle, današnjim rečnikom rečeno, vodi se računa o izvesnoj održivosti!

U zemlji koju će proslaviti mlečna čokolada, najslađe maštarije odnosile su se na nešto drugo. Najslađe zadovoljstvo njenih stanovnika, dok su mladi, sastoji se u tome da sanjare kako će jednog dana biti bogati. Čak i kad ,,čine nesmotrenosti i predaju se uživanju’’, Ženevljani biraju jeftina ,,poljska’’ uživanja, tj. najčešće šetnju do vrha nekog brda gde se pije mleko!

Biće da je onovremenog Ženevljanina krasila razboritost, koja ga je navodila da do svoje četrdesete godine (prema svojim mogućnostima) akumulira manji ili veći kapital. Ako je verovati Stendalovom pisaniju, upravo u tom životnom dobu ispoljila bi se glavna mana Ženevljaninovog vaspitanja: odsustvo sposobnosti da se uživa u životu! On tada postaje ,,strog i puritanac, ljuti se na sve one koji se zabavljaju ili se prave da se zabavljaju, i naziva ih nemoralnim ljudima’’. U istom stilu sleduje potom i slika prosečnog pedesetogodišnjeg Ženevljanina, koji je mnogo turobniji i nezgodniji za svoju okolinu nego deset godina stariji Francuz. Jer, dok postepeno stari, Ženevljanin ,,gubi od svoje prirodne ljubavi za slobodu, njegova mržnja prema malom čoveku raste, ali mu ostaje u najvišem stepenu logična glava, koju ne mogu zavesti uživanja visokog društva i koja je osetljiva samo prema odlikovanjima’’. A zatim, nudi se topla preporuka svim evropskim despotima da za ministre uzimaju štedljive bogate Ženevljane od pedeset godina. Ti ministri finansija imali bi petlju da novac ne daju lako ni despotu koji ih je primio u svoju službu.

Teorija relativnosti

Iz zapisa Stendalovog putnika može svašta da se sazna. U njima se tvrdi da je Ženeva dala više značajnih ljudi nego susedni Lion, a traga se i za uzrocima tog uspeha. Vaspitanje (koje je dao Kalvin) i žarka ljubav prema novcu doneše svoje zlatne plodove: britku logiku i nepokolebljivu preduzimljivost. Tako, na primer, časovničar koji ima iole dara za pisanje, brižljivo neguje taj svoj talenat. Uveče, kad zatvori radnju, on piše članke koje prodaje novinama. Ističe se i primer jednog ženevskog lekara, koji je primetio da u popodnevnim satima nije mnogo zauzet. Objavio je da u to vreme neće primati bolesnike i upustio se u špekulacije državnim hartijama raznih zemalja. ,,Radeći taj posao tri sata dnevno, zaradio je pet ili šest stotina hiljada franaka.’’

Tu Stendalovim malim alpskim čudesima nije kraj. Ako ste s nekom ženevskom kućom zaključili posao vredan trideset hiljada franaka, sve će se korektno i brzo svršiti. Ako posle deset godina ponovo stupite u kontakt s tom kućom, nemojte se iznenaditi ako vam ona prigovori da ste, prilikom prethodnog posla, zaboravili da joj nadoknadite sedam sua na ime troškova poštarine za pismo.

Može biti za nekog veliki, a za nekog mali. Sve je relativno. Veličina i neznatnost zavise od (imovinskog) stanja i položaja onoga kome se račun ispostavlja. Važno je da svako plaća svoj. Na toj računici počiva pristojnost koja vodi računa o čistom računu.

Stendal, u stilu koji nosi i poneki prizvuk biblijske parabole, ovo temeljno pravilo predstavlja u priči o dvojici putnika.

Elem, obrela se na pariskoj kaldrmi dvojica zemljaka kojima se žurilo u zavičaj. Jedan beše neki bogati Ženevljanin, dvostruki ili trostruki milioner. Drugi beše neki ubogi bankrotirani časovničar, kome je upravo stigla vest da će dobiti jedno upražnjeno mesto u ženevskoj fabrici satova, ako odmah dođe.

Naravno, siromašni sajdžija pristaje da na ravne časti s milionerom podeli troškove prevoza. A milioner, naravno, ne samo da mu nije oprostio nijednu paru od uobičajene cene prevoza nego je sa siromahom ,,džentlmenski’’ podelio i troškove popravke kola, koja je morala biti izvršena zbog brzog putovanja od mesta do mesta.

Mesta na kojima se (prema onim Volterovim rečima) računa, a nikad ne smeje, danas ne predstavljaju retke, usamljene tačke na mapi sveta. Zar život u doba kapitalizma nije briga o računima? (Da li će sve ispasti onako kako smo računali da hoće?)

Danas izgleda da onaj ko želi da preživi kapitalizam, može jedino da računa na njegovu nesavršenost. Možda, ali slaba je vajda od tog računanja u Švici.

U njoj još uvek sve radi kô sat. U njoj je i dalje stari dobri tika-taka kapitalizam kao ,,Švicarska – skoro pa savršen’’. To je empirijski utvrđeno.

Na kraju krajeva, čoveku uvek preostaje Švajcarska. Možda bi trebalo, što bi Pekić rekao, jednostavno da se proglasimo Švajcarskom – i mirna Bosna!

Ostali naslovi

Na koji način projekat EKOOPŠTINA oblikuje budućnost održivih rešenja na lokalne zajednice
Srpska ekonomija
Projekat EKOOPŠTINA pomaže lokalnim samoupravama da promovišu održiva rešenja u oblastima upravljanja otpadom, upravljanja vodama... O projektu govori Bojana Zeković, docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Rast malvera u mobilnom bankarstvu i fišinga u kriptovalutama
Srpska ekonomija
Malver u mobilnom bankarstvu porastao 3,6 puta a fišing u kriptovalutama skočio za 83%. Zemqe napogođenije finansijskim malverom za računare bili su Turkmenistan, Tadžikistan, Kazahstan, Švajcarska, Kirgistan, Meksiko, Argentina, Paragvaji Urugvaj
CSG grupa Fondacijom podržava zaposlene i mlade
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ je primer uspešne integracije tradicije i inovacija u industrijskom sektoru. Kroz kontinuirana ulaganja u opremu, revitalizaciju proizvodnih kapaciteta i stručnu obuku radne snage, fabrika je postala jedno od ključnih mesta za proizvodnju visokokvalitetnih vojnih i industrijskih proizvoda u regionu
Inovativni fasadni sistem, jednostavan za primenu
Srpska ekonomija
Kompanija Saint-Gobain u svom portfoliju ima novi fasadni sistem EnveoTherm, koji je razvila koristeći najnovije tehnologije uz izuzetne performanse, sa visokom fleksibilnošću u dizajnu i kao adekvatno rešenje za sve vrste objekata koji je ETA (European Technical Assessment) sertifikovan
Informisanje u doba veštačke inteligencije
Srpska ekonomija
Gotovo 63 odsto predstavnika poslovne zajednice u Srbiji potvrdilo je da koristi AI alate u poslovnom okruženju. Ovaj procenat je možda i veći jer deo njih koristi alate koje ne prepoznaju kao veštačku inteligenciju. AI alati se već dosta koriste za efikasnije, brže i jednostavnije istraživanje i prikupljanje informacija, dobijanje inspiracije, kreiranje tekstualnog, foto i video sadržaja...
Veliki povratak elegancije i šarma starog Beograda
Srpska ekonomija
Hotel Bristol, delo čuvenog arhitekte Nikole Nestorovića izgrađen između 1910. i 1912. godine, nije bio samo arhitektonska ikona Beograda, već i dom brojnim istaknutim ličnostima, uključujući Džona i Dejvida Rokfelera, Josipa Broza Tita, šahovskog velemajstora Garija Kasparova i pisca Momu Kapora
Gospodski provod sa Vladom Georgijevim
Srpska ekonomija
Vlado Georgijev ponovo otkriva čari vrhunske muzike kroz jedinstvenu seriju koncerata pod nazivom „Gospodski provod“u Sava Centru. Nakon što je decembarska serija nastupa osvojila srca posetilaca, Vlado se vraća na scenu sa novim terminima – 8., 9. i 10. februara – kada će, u „plavoj dvorani“, ponovo dočarati magiju trenutaka koji se pamte
Zamenom javne rasvete za tri meseca Užice ima uštedu od 26,5 miliona dinara
Srpska ekonomija
Grad Užice je uspešno sproveo projekat rekonstrukcije, racionalizacije i održavanja javnog osvetljenja, primenjujući model javno-privatnog partnerstva (JPP). Pre realizacije, godišnji troškovi za javno osvetljenje, obuhvatali su potrošnju električne energije i troškove održavanja, oko 900 hiljada evra
Ulaganje od 25 miliona evra fabrike „14. oktobar“ i zadovoljstvo zaposlenih
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ planira ulaganja u modernizaciju proizvodnog parka, povećanje obima proizvodnje i uvođenje novih robotizovanih linija, kao i nova radna mesta. U naredne dve godine ulaganje od 25 miliona evra ima za cilj dupliranje proizvodnje i konkurentnost na tržištu
Novi arsenal sajberkriminalaca i rastuća pretnja po poslovanje
Srpska ekonomija
Veštačka inteligencija transformiše industrije širom sveta. Iako postavlja temelje za veću inovativnost i efikasnost, ona takođe pruža nove prilike za sajberkriminalce. Veštačka inteligencija je bez sumnje snažno oružje za hakere koje donosi neviđene pretnje za preduzeća