Srbija se nalazi u petoj godini sprovođenja Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije. Do uvođenja vanrednog stanja usvojeno je u potpunosti ili delimično 50% mera predviđenih tim dokumentom.
Savez za fer konkurenciju, koji okuplja 36 članova iz redova privrede, lokalnih samouprava i civilnih organizacija, prvo je radno telo u NALED-u i prvi primer institucionalizovanog javno-privatnog dijaloga kroz Vladinu stručnu grupu za suzbijanje sive ekonomije. U prethodnih pet godina, zavaljujući, izmedju ostalog, aktivnostima NALED-a, zalaganjima članova Saveza za fer konkurenciju i dobroj saradnji sa državom, osim efikasnijeg inspekcijskog nadzora, reforme paušalanog oporezivanja, uvođenja eFakture, reforme sezonskog zapošljavanja i promocije bezgotovinskog plaćanja, počeo je i rad na poreskom rasterećenju zarada. Sve to dovelo je do smanjenja sive ekonomije.
Govoreći o postignutim rezultatima, Jelena Ristić, direktorka kompanije Mastercard za tržišta Srbije, Crne Gore i BiH kaže da je u prethodnom period počeo dijalog izmedju privrede i Vlade za borbu protiv sive ekonomija, na šta su članovi Saveza veoma ponosni.
Prema najavi novog predsednika Saveza Ivana Miletića, direktora korporativnih poslova u kompaniji Philip Morris Services, prioriteti za koje će Savez za fer konkurenciju u NALED-u zalagati kod nove Vlade i na kojima će raditi u naredne dve godine su unapređenje sistema fiskalizacije kroz digitalizaciju, zakonsko regulisanje fleksibilnih oblika rada i uspostavljanje javnog registra neporeskih nameta kako bi se povećala predvidivost poslovanja.
Jedan od prioriteta je i dalje unapređenje kontrolnog mehanizma - inspekcijskog nadzora.
- Cilj je da se do 2022. godine izradi plan ukrupnjavanja inspekcija od sadašwih 44 u 13-15 samoodrživih inspektorata. Time bi se povećala njihova autonomija i efikasnije koristili ljudski i materijalni resursi – rekao je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i dodao da bi kroz ukrupnjavanje u samoodržive inspektorate mogli da dobijemo službe u rangu evropskih zemalja.
Osvrčući se na uvođenje jedinstvenog elektronskog sistema eInspektor, ministar je naglasio da je značajno unapređena efikasnost.
- Od marta je uveden jedinstveni Kontakt centar, gde građani i privreda na jednom mestu mogu da prijave uočene nepravilnosti za bilo koju od 44 inspekcije. U prvih pet meseci upućeno je 6.400 poziva, a najviše zbog povećanja cena proizvoda, nezakonitih otkaza, neizdavanja računa– podsetio je Ružić i najavio pokretanje nove kampanja "Uzmi račun i pobedi".
Cilj kampanje je podizanje svesti građana o važnosti suzbijanja sive ekonomije.
Pred novim rukovodstvom Saveza za fer konkurenciju, koji će u naredne dve godine da vodi Ivan Miletić, direktor korporativnih poslova u kompaniji Philip Morris Services, sa potpredsednicima Jelenom Ristić, direktorkom kompanije Mastercard za Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, Igorom Lončarevićem, partnerom u kompaniji KPMG i Zoranom Daljevićem, direktorom predstavništva Atlantic grupe, nalaze se novi izazovi, odnosno ubrzani rad na primeni preostalih mera.
Medju prve mere je najavljeno proširenje Zakona o pojednostavljenom angažovanju sezonskih radnika i fiskalna lutrija.