Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Digitalna pismenost, prava i obaveze

USAID i Srpska asocijacija menadžera o digitalnim temama i zakonskim rešenjima
Srpska ekonomija

U okviru inicijative „Dva dana digitalnih tema u SAM-u“, Propulsion, u partnerstvu s Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID), i Srpska asocijacija menadžera (SAM) organizovali su 1. i 2. juna dva panela na temu digitalne pismenosti, prava i obaveza, kao i dobrih praksi kompanija. Uvode u oba panela realizovali su Jelena Bulatović, izvršna direktorka, SAM, i Goran Zarić, menadžer programa Nova pismenost.

Paneli su organizovani kao deo programa Nova pismenost koji radi s građanima, medijima, kompanijama, obrazovnim sistemom, influenserima i državnom upravom kako bi se najbolje prakse medijske, informacione i digitalne pismenosti našle među temeljima savremenog srpskog društva.

Koji su zakonski okviri i obaveze, na kakve izazove u sprovođenju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti nailaze fizička lica i kompanije, koje su najbitnije novine koje novi zakon uvodi, a na šta kompanije treba da obrate pažnju kada se radi o implementaciji ovog zakona u poslovanju? Odgovore na ova pitanja na panelu „Zakon o zaštiti podataka ličnosti i GDPR: obaveze vs. realnost“ dali su panelisti Jelena Jovičić, advokatica i partnerka - AK Cvetković, Skoko & Jovičić, Darko Ćalasan, Business Development Manager for CyberSecurity SAGA, i Ivana Stamenković, direktorka za kontrolu usklađenosti poslovanja i sprečavanje pranja novca, Generali Srbija. Moderator je bila Dunja Tasić, advokatica Cyberavocado.

Novi Zakon o zaštiti podataka ličnosti

Novi Zakon o zaštiti podataka ličnosti počeo je da se primenjuje 2019. godine. Ne odnosi se samo na donošenje pravnih akata, već je sinergija pravnog, organizacionog i tehničkog dela. U odnosu na prethodni uneo je mnogo novina i obaveze za rukovaoce i obrađivače i odnosi se na uvođenje obaveza rukovaoca da uvedu tehničke, kadrovske i organizacione mere kako bi obezbedili odgovarajući nivo bezbednosti podataka o ličnosti, saopštio je SAM. Vodi se računa i o stepenu tehnoloških dostignuća kao i o obimu, prirodi, okolnostima i svrsi obrade koja se vrši, sve u cilju ocenjivanja verovatnoće nastupanja rizika za slobodu i prava lica čiji se podaci obrađuju kao i nivoa ugroženosti. Obaveza obaveštavanja sada je detaljnije obrađena u odnosu na prethodni zakon i svi su prinuđeni da je vrše i imaju u vidu.

Cyber bezbednost

Ovaj zakon propisuje obavezu svim entitetima koji obrađuju podatke o ličnosti da implementiraju odgovarajuće tehničke mere. Ne predviđa ih konkretno, već to ostavlja na slobodnu procenu kompaniji koja će mere implementirati uzimajući u obzir i baze podataka koje obrađuje. Što se tiče tehničkih sistema zaštite, kod svake kompanije i svakog korisnika, uvek se ide sa analizom rizika kroz testove ili se gleda na kojem su nivou. Ako gledamo podatke o ličnosti, oni su podskup informacione bezbednosti sa svojim specifičnostima i tu se gledaju i linije odbrane – „final defense“, na kom segmentu odbrane mreže može doći do neke slabosti i dodatnog rizika, ojačavajući joj te prve linije odbrane.

Zaštita podataka više nije samo pravno pitanje, već i reputacioni rizik

Čini se da još uvek ne postoji dovoljna svest o tome kako ljudi mogu da koriste svoja prava. Korisnici često nemaju ni uvid u mogućnost sudskih sporova na ovu temu, a ni parnični sudovi još nisu stekli praksu za naknadu štete povodom povrede prava o zaštiti ličnosti. Kompanijama pak kazna ne mora uvek biti novčana, već to može biti zabrana skupljanja podataka, koju poverenik može da izrekne, što može da znači prestanak biznisa.

Kada je pravo vreme za prelazak postojećih softverskih rešenja na Cloud okruženja i na šta treba posebno obratiti pažnju pri donošenju takve odluke; koliko je prelazak na Cloud bezbedan u odnosu na tradicionalne arhitekture i kako najbolje postići zadovoljavajući nivo bezbednosti u okviru Cloud-a objasnili su Nikola Dalčeković, Digital Grid Product Security Officer, Schneider Electric, Ivan Đolić, Managing Director, BE-terna, Nikola Marković, Chief Business Development Officer, Mainstream, u okviru panela „Poslovanje u Cloud-u - koliko smo svi sigurni?“ Moderator je bio Aleksandar Pavlović, IT Solutions Director, Aigo BS.

Kada je pravo vreme na prelazak na Cloud sistem?

Nekada je Cloud bio rezervisan samo za velike kompanije, ali to je sve više realnost i za mala i srednja preduzeća. Obično organizacija koja nudi neki postojeći softver postavlja pitanje kada da pređe na Cloud i da li da pređe. Razmatraju se tehničke potrebe, kako su današnje firme i startapi generalno inženjerski vođeni, žele da prate novine na tržištu, a to je Cloud. Ipak, najbitnije je videti iz poslovnog ugla koja je to dobit koju želimo da postignemo Cloud rešenjem. U tome je važno pratiti osnovne smernice: ko su naši klijenti, da li su spremni da plate novo, modernije rešenje i zašto bi to radili? Treba da se zamisli šta dodatno možemo da ponudimo našim klijentima prelaskom na Cloud. Takođe, u Cloud-u možemo koristiti neke nove servise koji će nam olakšati poslovanje i razvoj. Cloud treba iskoristiti da bismo postigli nešto bolje.

Nije svako Cloud rešenje optimalno za svaku firmu

S obzirom na to da se firme u svom poslovanju oslanjaju na IT sisteme, u njihovom je interesu da IT ekosistem koji koriste bude pre svega pouzdan, performantan, fleksibilan, bezbedan i u skladu sa zakonskom regulativom. Samostalno upravljanje ovim sistemima je nemoguće i za najveće kompanije. Zato se Cloud tehnologija sa svojim atributima – Cloud servisima, načinom implementacije i fleksibilnošću u naplati, ispostavlja kao logično rešenje za mnoge kompanije. Ipak, nije svaka Cloud implementacija dobra za sve. Svaki korisnički zahtev treba da se razmatra ponaosob i da se procenjuje rešenje najbolje za korisnika. Hibridna rešenja se u nemalom broju slučajeva pokazuju kao optimalna prelazna rešenja, pogotovo kada postoji neadekvatna interna infrastruktura. Najvažnije je da firma ima adekvatnog parnera koji je na pravi način vodi kroz Cloud izazov.

Osnovne prednosti Cloud rešenja u segmentu poslovnih rešenja

Glavna prednost Cloud-a su servisi koje je moguće gotovo jedino raditi u Cloud-u. Većina kompanija ne bi bila u stanju da ih ima koristeći sopstvene resurse. Takođe, skalabilnost infrastrukture koja podržava Cloud poslovna rešenja je velika prednost. U svakom poslovanju postoje pikovi, momenti kada serveri rade najkompleksnije procese i potrebna im je sva dostupna snaga. U tim trenucima Cloud može da vam pruži jaču snagu i da vam odradi obradu koja je prekompleksna, izdvojeno od tog sistema ili unutar njega, ali sa mnogo jačim kapacitetom. Pored sigurnosti, to su glavne prednosti za poslovna rešenja u Cloud-u.

Zaštićenost, kao prvi i osnovni zadatak cyber security-ja

Bitno je uskladiti se sa regulativama i zakonima zemalja u kojima poslujemo jer neke lokalne regulative ne dozvoljavaju da član druge države ima pristup određenim osetljivim podacima. Cloud po svojoj nameni i zamisli jeste ponuda javno dostupnog servisa i tu se otvara veliko pitanje bezbednosti, zbog čega se mora intuitivno pojasniti da Cloud jeste bezbedan. Svako ko razvija softver mora voditi računa da su security standardni ispoštovani, kontrole iskorišćene, sve je sprovedeno u skladu sa tipom napadača i tipom vrednosti koje treba da se zaštite.

Ostali naslovi

Na koji način projekat EKOOPŠTINA oblikuje budućnost održivih rešenja na lokalne zajednice
Srpska ekonomija
Projekat EKOOPŠTINA pomaže lokalnim samoupravama da promovišu održiva rešenja u oblastima upravljanja otpadom, upravljanja vodama... O projektu govori Bojana Zeković, docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Rast malvera u mobilnom bankarstvu i fišinga u kriptovalutama
Srpska ekonomija
Malver u mobilnom bankarstvu porastao 3,6 puta a fišing u kriptovalutama skočio za 83%. Zemqe napogođenije finansijskim malverom za računare bili su Turkmenistan, Tadžikistan, Kazahstan, Švajcarska, Kirgistan, Meksiko, Argentina, Paragvaji Urugvaj
CSG grupa Fondacijom podržava zaposlene i mlade
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ je primer uspešne integracije tradicije i inovacija u industrijskom sektoru. Kroz kontinuirana ulaganja u opremu, revitalizaciju proizvodnih kapaciteta i stručnu obuku radne snage, fabrika je postala jedno od ključnih mesta za proizvodnju visokokvalitetnih vojnih i industrijskih proizvoda u regionu
Inovativni fasadni sistem, jednostavan za primenu
Srpska ekonomija
Kompanija Saint-Gobain u svom portfoliju ima novi fasadni sistem EnveoTherm, koji je razvila koristeći najnovije tehnologije uz izuzetne performanse, sa visokom fleksibilnošću u dizajnu i kao adekvatno rešenje za sve vrste objekata koji je ETA (European Technical Assessment) sertifikovan
Informisanje u doba veštačke inteligencije
Srpska ekonomija
Gotovo 63 odsto predstavnika poslovne zajednice u Srbiji potvrdilo je da koristi AI alate u poslovnom okruženju. Ovaj procenat je možda i veći jer deo njih koristi alate koje ne prepoznaju kao veštačku inteligenciju. AI alati se već dosta koriste za efikasnije, brže i jednostavnije istraživanje i prikupljanje informacija, dobijanje inspiracije, kreiranje tekstualnog, foto i video sadržaja...
Veliki povratak elegancije i šarma starog Beograda
Srpska ekonomija
Hotel Bristol, delo čuvenog arhitekte Nikole Nestorovića izgrađen između 1910. i 1912. godine, nije bio samo arhitektonska ikona Beograda, već i dom brojnim istaknutim ličnostima, uključujući Džona i Dejvida Rokfelera, Josipa Broza Tita, šahovskog velemajstora Garija Kasparova i pisca Momu Kapora
Gospodski provod sa Vladom Georgijevim
Srpska ekonomija
Vlado Georgijev ponovo otkriva čari vrhunske muzike kroz jedinstvenu seriju koncerata pod nazivom „Gospodski provod“u Sava Centru. Nakon što je decembarska serija nastupa osvojila srca posetilaca, Vlado se vraća na scenu sa novim terminima – 8., 9. i 10. februara – kada će, u „plavoj dvorani“, ponovo dočarati magiju trenutaka koji se pamte
Zamenom javne rasvete za tri meseca Užice ima uštedu od 26,5 miliona dinara
Srpska ekonomija
Grad Užice je uspešno sproveo projekat rekonstrukcije, racionalizacije i održavanja javnog osvetljenja, primenjujući model javno-privatnog partnerstva (JPP). Pre realizacije, godišnji troškovi za javno osvetljenje, obuhvatali su potrošnju električne energije i troškove održavanja, oko 900 hiljada evra
Ulaganje od 25 miliona evra fabrike „14. oktobar“ i zadovoljstvo zaposlenih
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ planira ulaganja u modernizaciju proizvodnog parka, povećanje obima proizvodnje i uvođenje novih robotizovanih linija, kao i nova radna mesta. U naredne dve godine ulaganje od 25 miliona evra ima za cilj dupliranje proizvodnje i konkurentnost na tržištu
Novi arsenal sajberkriminalaca i rastuća pretnja po poslovanje
Srpska ekonomija
Veštačka inteligencija transformiše industrije širom sveta. Iako postavlja temelje za veću inovativnost i efikasnost, ona takođe pruža nove prilike za sajberkriminalce. Veštačka inteligencija je bez sumnje snažno oružje za hakere koje donosi neviđene pretnje za preduzeća