Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Najbolji rezultati u oblasti društvene odgovornosti i brige o zaposlenima

Istraživanje Američke privredne komore o nivou ESG zrelosti poslovnog sektora u Srbiji
Srpska ekonomija

Istraživanje koje je sprovela Američka privredna komora u Srbiji u saradnji sa konsultantskom kompanijom EY, pod nazivom „Uvidi o politikama i aktivnostima kompanija u oblasti ESG-a i održivosti“, otkriva ključne trendove i izazove s kojima se kompanije u Srbiji suočavaju u implementaciji ESG (Environmental, Social, Governance) praksi.

„Istraživanje je sprovedeno kroz dva odvojena, ali komplementarna dela – ispitivanje vizure strateškog tj. najvišeg menadžmenta iz 155 kompanija članica AmCham-a, kao i uvide ekspertskog nivoa iz 70 kompanija članica o konkretnim politikama i aktivnostima kompanija u oblasti zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja koje primenjuju. Time smo želeli da obezbedimo sveobuhvatan pregled trenutnog stanja i strateških pravaca razvoja u oblasti ESG-a, ali i da ispitamo glavne mogućnosti za dalja unapređenja,“ rekla je Amalija Pavić, zamenica direktora AmCham-a.

Na konferenciji pod nazivom „REsponsible BuSiness DialoGue“, koja je okupila predstavnike poslovne zajednice, lokalne i međunarodne eksperte i organizacije civilnog društva, istaknuto je da su velike kompanije te koje su predvodnici promena u oblasti održivog poslovanja, postavljajući standarde i služeći kao primer i podrška malim i srednjim preduzećima da prihvate principe održivosti i integrišu ESG standarde u svoje poslovanje. „Istraživanje pokazuje da kompanije članice AmCham-a prepoznaju da primena ESG principa ne samo da poboljšava njihovu poziciju na tržištu i odnose sa kupcima, već i utiče na izbor poslodavca, jer zaposleni sve više obraćaju pažnju na ovu temu prilikom odlučivanja o zaposlenju. ESG postaje ne samo etički imperativ, već i strateška prilika za uspeh na tržištu“, istakao je Stefan Lazarević, predsednik Američke privredne komore.

Konferencija je pružila uvid u najnovije globalne i EU politike, trendove i inovacije u praksi održivosti. Poseban fokus bio je na zaštiti prirodnih resursa kroz investicije privatnog sektora, uz primere dobre prakse organizacija poput The Nature Conservancy (TNC), CreditNature iz Velike Britanije. Diskutovano je o inicijativama privatnih ulaganja kompanija u zaštitu vodenih resursa, biodiverziteta, obnovu ekosistema, kao i razvoju novih mehanizama finansiranja koji se u svetu koriste.

Pored toga, učesnici su imali priliku da čuju o različitim scenarijima klimatskih promena od strane profesora Vladimira Đorđevića sa Fizičkog fakulteta, strategijama zaštite biodiverziteta od strane Nataše Kalauz direktorke WWF Adria, najnovijim dešavanjima u Evropskoj uniji kada je reč o razvoju regulative u oblasti održivosti, kakva je budućnost zelenog finansiranja i investicija zasnovanih na prirodi, kao i o primerima kompanija koje ulažu u inovacije u oblasti održivosti.

U okviru konferencije, organizovan je Sajam održivih rešenja, čiji je cilj povezivanje inovatora i pružaoca održivih rešenja iz sektora malih i srednjih preduzeća, kao i startapova, sa kompanijama članicama AmCham-a koje su u potrazi za konkretnim i inovativnim rešenjima za unapređenje svojih poslovnih praksi u skladu sa ESG principima.

Nalazi istraživanja

Razlozi zbog kojih se kompanije bave ESG temama - Sticanje konkurentske prednosti i jačanje odnosa sa kupcima prepoznati su kao dva ključna razloga za sprovođenje ESG aktivnosti, za čime sledi jačanje odnosa sa zaposlenima.

Najznačajnije preporuke za povećanje efikasnosti politika ESG-a se razlikuju zavisno od toga da li je pitanje postavljeno ESG menadžerima i top menadžerima, ali vode istom cilju. Top menadžeri se fokusiraju na implementaciju jasnih internih ESG politika i procedura i povećanje budžetskih sredstava za sprovođenje ESG programa i aktivnosti. Sa druge strane, preporuke ESG menadžera se fokusiraju na sistemsko prepoznavanje ESG ciljeva u svim sektorima rada kompanije, veće ulaganje u edukaciju svih zaposlenih, bolja saradnja između različitih sektora unutar kompanije na ESG aktivnostima, ali i jasnija artikulacija ESG ciljeva za zaposlene.

Fokus na edukaciju je primetan i kada se analiziraju konkretni planovi za narednu godinu - oko 71% ispitanih kompanija planira ulaganje u obuke i edukaciju zaposlenih, sa fokusom na razumevanje ESG regulativa, standarda i izveštavanja, upoznavanje sa najboljim globalnim praksama i razvoj lidera u ESG temama.

Ključne teme i izazovi - stavovi ESG i top menadžera oko prioritetnih tema u domenu ESG-a u narednih 12 meseci se razlikuju. Dok kod ESG menadžera preovlađuju teme iz E komponente ESG-a – dekarbonizacija, povećanje utroška zelene energije i upravljanje otpadom, top menadžeri prednost daju temama iz S komponente – veće uključivanje i zadovoljstvo zaposlenih, politike raznolikosti, jednakosti i inkluzije, kao i bezbednost i zdravlje na radu. Sa druge strane, izazovi su isti za sve i nalaze se u E komponenti - smanjenje GHG emisija, povećanje udela obnovljivih izvora energije i upravljanje otpadom.

Zaštita životne sredine - Od ispitanih kompanija, njih 35 je postavilo ciljeve za dostizanje „net-zero“ emisije, od čega polovina taj cilj treba da ispuni već do 2030. godine. Najpopularnije mere su svakako u povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije, primeni energetski efikasnih tehnologija i efikasnom upravljanju otpadom, ali većina ispitanika navodi da se suočavaju sa izazovima u implementaciji ovih mera u praksi. Pored nedovoljno podsticajnog regulatornog okvira (poput izostanka dosledne primene principa „zagađivač plaća“ u sistemu ekoloških naknada), ograničenih dostupnih izvora obnovljive energije, kao i reciklažnih kapaciteta, ograničena vidljivost i kontrola nad emisijama u lancu snabdevanja je jedan najvećih izazova na koji kompanije signaliziraju.

Društvena odgovornost i briga o zaposlenima - kompanije AmCham-a pokazuju visok nivo posvećenosti inkluziji, rodnoj ravnopravnosti i brizi o zaposlenima. O posvećenosti kompanija politikama inkluzivnosti govori i činjenica da je u preko 40% kompanija članica uspostavljen rodni paritet u najvišim upravljačkim strukturama (ili čak premašen u korist žena), dok u preko 80% kompanija učešće žena u upravljačkim strukturama nije ispod 1/3.

Korporativno upravljanje - Preko 80% ispitanika implementira ključne politike korporativnog upravljanja, posebno one koje se odnose na etičko ponašanje, borbu protiv korupcije, zaštitu uzbunjivača i privatnost podataka, i to iznad nivoa koji nalažu lokalni zakoni.

Odgovornost lanca dobavljača je jedan od najvećih izazova kada je reč o sve tri komponente ESG-a. Među glavnim problemima koje su kompanije identifikovale, posebno se izdvaja ograničena vidljivost i kontrola nad emisijama u lancu snabdevanja, kao i teškoće u praćenju i implementaciji društveno odgovornih i upravljačkih praksi u ovom kontekstu.

Ostali naslovi

Na koji način projekat EKOOPŠTINA oblikuje budućnost održivih rešenja na lokalne zajednice
Srpska ekonomija
Projekat EKOOPŠTINA pomaže lokalnim samoupravama da promovišu održiva rešenja u oblastima upravljanja otpadom, upravljanja vodama... O projektu govori Bojana Zeković, docent na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Rast malvera u mobilnom bankarstvu i fišinga u kriptovalutama
Srpska ekonomija
Malver u mobilnom bankarstvu porastao 3,6 puta a fišing u kriptovalutama skočio za 83%. Zemqe napogođenije finansijskim malverom za računare bili su Turkmenistan, Tadžikistan, Kazahstan, Švajcarska, Kirgistan, Meksiko, Argentina, Paragvaji Urugvaj
CSG grupa Fondacijom podržava zaposlene i mlade
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ je primer uspešne integracije tradicije i inovacija u industrijskom sektoru. Kroz kontinuirana ulaganja u opremu, revitalizaciju proizvodnih kapaciteta i stručnu obuku radne snage, fabrika je postala jedno od ključnih mesta za proizvodnju visokokvalitetnih vojnih i industrijskih proizvoda u regionu
Inovativni fasadni sistem, jednostavan za primenu
Srpska ekonomija
Kompanija Saint-Gobain u svom portfoliju ima novi fasadni sistem EnveoTherm, koji je razvila koristeći najnovije tehnologije uz izuzetne performanse, sa visokom fleksibilnošću u dizajnu i kao adekvatno rešenje za sve vrste objekata koji je ETA (European Technical Assessment) sertifikovan
Informisanje u doba veštačke inteligencije
Srpska ekonomija
Gotovo 63 odsto predstavnika poslovne zajednice u Srbiji potvrdilo je da koristi AI alate u poslovnom okruženju. Ovaj procenat je možda i veći jer deo njih koristi alate koje ne prepoznaju kao veštačku inteligenciju. AI alati se već dosta koriste za efikasnije, brže i jednostavnije istraživanje i prikupljanje informacija, dobijanje inspiracije, kreiranje tekstualnog, foto i video sadržaja...
Veliki povratak elegancije i šarma starog Beograda
Srpska ekonomija
Hotel Bristol, delo čuvenog arhitekte Nikole Nestorovića izgrađen između 1910. i 1912. godine, nije bio samo arhitektonska ikona Beograda, već i dom brojnim istaknutim ličnostima, uključujući Džona i Dejvida Rokfelera, Josipa Broza Tita, šahovskog velemajstora Garija Kasparova i pisca Momu Kapora
Gospodski provod sa Vladom Georgijevim
Srpska ekonomija
Vlado Georgijev ponovo otkriva čari vrhunske muzike kroz jedinstvenu seriju koncerata pod nazivom „Gospodski provod“u Sava Centru. Nakon što je decembarska serija nastupa osvojila srca posetilaca, Vlado se vraća na scenu sa novim terminima – 8., 9. i 10. februara – kada će, u „plavoj dvorani“, ponovo dočarati magiju trenutaka koji se pamte
Zamenom javne rasvete za tri meseca Užice ima uštedu od 26,5 miliona dinara
Srpska ekonomija
Grad Užice je uspešno sproveo projekat rekonstrukcije, racionalizacije i održavanja javnog osvetljenja, primenjujući model javno-privatnog partnerstva (JPP). Pre realizacije, godišnji troškovi za javno osvetljenje, obuhvatali su potrošnju električne energije i troškove održavanja, oko 900 hiljada evra
Ulaganje od 25 miliona evra fabrike „14. oktobar“ i zadovoljstvo zaposlenih
Srpska ekonomija
Fabrika „14. oktobar“ planira ulaganja u modernizaciju proizvodnog parka, povećanje obima proizvodnje i uvođenje novih robotizovanih linija, kao i nova radna mesta. U naredne dve godine ulaganje od 25 miliona evra ima za cilj dupliranje proizvodnje i konkurentnost na tržištu
Novi arsenal sajberkriminalaca i rastuća pretnja po poslovanje
Srpska ekonomija
Veštačka inteligencija transformiše industrije širom sveta. Iako postavlja temelje za veću inovativnost i efikasnost, ona takođe pruža nove prilike za sajberkriminalce. Veštačka inteligencija je bez sumnje snažno oružje za hakere koje donosi neviđene pretnje za preduzeća