Bečki gradski parlament usvojio je niz mera koje imaju za cilj dalji razvoj Beča kao centra nauke i digitalnih inovacija. „Nauka i istraživanje su ključni sektori za budućnost našeg grada. Ove mere potvrđuju Beč kao lidera u inovacijama i digitalnom humanizmu“, naglašava gradska većnica za kulturu i nauku, Veronika Kaup-Hasler.
Mere uključuju obiman stipendijski program, okvirni iznos od skoro 2 miliona evra za podršku naučnim projektima i institutima, kao i podršku prvoj međunarodnoj konferenciji „DigHum“ 2025. godine.
Gradski parlament je doneo odluku da podrži predstojeću DigHum konferenciju 2025. godine sa ukupnim iznosom od 300.000 evra. Ova konferencija baviće se društvenim i etičkim izazovima digitalne transformacije i pružiće platformu za razmenu između međunarodnih stručnjaka iz oblasti nauke, privrede, politike, uprave i civilnog društva. „Podržavajući organizovanje DigHum konferencije 2025. godine želimo da pokažemo da Beč nije samo grad kulture, već i grad naučnog napretka“, objašnjava Kaup-Hasler. Za podršku inovativnim naučnim projektima, grad Beč obezbeđuje okvirni iznos od 1.970.000 evra. Ova sredstva su dostupna za 2025. godinu i namenjena su istraživačkim institucijama i pojedincima. Istraživačke institucije mogu dobiti do 70.000 evra po projektu, dok pojedinci mogu dobiti do 10.000 evra. Pored projektnog finansiranja Grad izdvaja za stipendijske programe 205.000 evra za mlade naučnike.
„Complexity Science Hub Vienna“ (CSH) dobija finansijsku podršku u iznosu od 550.000 evra za istraživanje složenih sistema i rešavanje realnih problema putem model-based pristupa. CSH je postao jedno od vodećih istraživačkih instituta u oblasti nauke o kompleksnosti. Donetim merama Grad Beč postavlja ključne temelje za budućnost nauke i dodatno jača svoju poziciju kao centar inovacija i društvenog napretka.