Novi trogodišnji ciklus rada regionalne mreže organizacija koje se bave mladima Omladinski fond Zapadnog Balkana i Turske (Youth Hub for Western Balkan and Turkey) u okviru projekta „Stronger Voices for Better Choices“, najavljen je ove nedelje na zajedničkoj konferenciji u Podgorici.
Na konferenciji koja je okupila mnogobrojne predstavnike organizacija iz zemalja zapadnog Balkana i Turske, rečeno je da su organizacije iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova nove članice regionalne mreže koja sada broji 68 članica iz sedam zemalja, i da će se u narednom periodu mreža fokusirati na jačanje kapaciteta omladinskih organizacija kroz mentorsku i finansijsku podršku, kao i na praćenje inkluzivnih politika i unapređenje participacije mladih.
Aktivno učešće građana i građanki, posebno mladih, od suštinskog je značaja za održive reformske procese u svakom društvu, a posebno je relevantno za kontekst evropskih integracija, imajući u vidu da su sve zemlje učesnice projekta kandidati za članstvo u EU, kao i da je kod svih zemalja učesnica nizak procenat uključivanja mladih u važne procese donošenja odluka u zajednici i da trenutne javne politike ne podstiču u dovoljnoj meri njihovo učešće u političkom, ekonomskom i društvenom životu.
„Cilj nam je unapređenje položaja mladih i njihovo veće uključivanje u društvene, političke i ekonomske procese. Krećemo sa pretpostavkom da je učešće građanski i građana, a posebno mladih, ključno za održivost demokratskih procesa, zaštitu ljudskih prava, slobodu medija, smanjenje korupcije i odliva mladih iz regiona, kao i za napredak u evropskim integracijama“, istakla je Mirjana Mirosavljević-Bobić, porjektna menadžerka u Fondaciji Ana i Vlade Divac.
Projekat koristi tri osnovne metode kako bi postigao željene rezultate. Najpre zagovaranje zasnovano na dokazima, koje omogućava prikupljanje i analizu podataka o položaju mladih u regionu, čime se donosiocima odluka pružaju precizni uvidi u ključne probleme i potencijalna rješenja, a takođe omogućava i komparaciju situacije među državama. Zatim jačanje kapaciteta omladinskih organizacija, navodeći da kroz finansijsku i mentorsku podršku, projekat osnažuje lokalne organizacije i neformalne omladinske grupe da deluju efikasno na lokalnom nivou. Treći metod je povećanje vidljivosti i uticaja civilnog sektora kroz podizanje svesti o važnosti uključivanja mladih u društvene procese, naročito marginalizovanih grupa, kao što su mlade žene i pripadnici ranjivih zajednica.
„Poseban akcenat stavljen je na uključivanje mladih žena, imajući u vidu da one učestvuju u društvenim procesima znatno manje nego mladi muškarci“, rekla je Mirosavljević-Bobić.
Najavljeno je i da će regionalna mreža Omladinski fond Zapadnog Balkana i Turske nastaviti sa objavljivanjem godišnjeg Indeksa participacije mladih, koji je objavljivan u prethodnih osam godina i koji predstavlja jedinstvenu metodologiju prikupljanja podataka i praćenja učešća mladih u procesima donošenja odluka u različitim sferama.
Projekat „Stronger Voices for Better Choices“, koji podržava Evropska Unija, je u okviru mreže Omladinski fond za Zapadni Balkan i Tursku razvila Fondacija Ana i Vlade Divac u saradnji sa partnerskim organizacijama Beyond Barriers iz Albanije, Institut za razvoj mladih Kult iz Bosne i Hercegovine, NVO Prima iz Crne Gore, Democracy for Development s Kosova, Youth Alliance Kruševo iz Severne Makedonije i Community Volunteers Foundation iz Turske.