Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović prisustvovala je svečanosti povodom obeležavanja 20-godišnjice postojanja Regionalne agencije za razvoj i evropske integracije u Srbiji (RAREI).
Joksimović je rekla da je ta agencija važan instrument za proces evropskih integracija i naglasila da je održivi razvoj jedan od prioriteta za Beograd, Srbiju i čitav svet.
Ona je istakla da je sada jedan od glavnih prioriteta za našu zemlju sprovođenje Zelene agende u svim aspektima – cirkularne ekonomije, zaštite životne sredine, dekarbonizacije i mobilnosti i održive povezanosti.
Ministarka je ocenila da regionalne agencije umnogome doprinose razvojnom putu Srbije ka EU i podizanju životnog standarda u zemlji.
Prema njenim rečima, pored političkog približavanja Srbije EU, evrointegracije podrazumevaju i konvergenciju i koheziju - sinergiju ujednačenog razvoja svih regiona Evrope.
Ona je rekla da Srbija teži ne samo standardima, već i ekonomskim pokazateljima koji govore u prilog održivom razvoju naše zemlje.
U tom smislu postoji i Poglavlje 22 u okviru nove metodologije smešteno u Klaster pet, koje se tiče vrlo važne kohezione politike, poljoprivredne politike i mapiranja resursa, navela je ona.
Joksimović je ukazala na to da su resorno ministarstvo, kao i Agencija, uz otvorenost za saradnju Vlade Srbije i Grada, pokrenuli niz projekata, koji su pomagali evropski fondovi, kako bi se životni standard u zemlji podigao na viši nivo.
Prema njenim rečima, ti projekti odnose se na izgradnju vrtića, škola, lokalne infrastrukture, energetsku efikasnost, kulturu, razvoj društva u celini, ali i promociju turističkih potencijala.
Ministarka je najavila da će u okviru projekata energetske efikasnosti biti rekonstruisana zgrada Hitne pomoći u Beogradu, Studentska poliklinika i stacionar, kao i Gradska biblioteka.
Takođe, ona je ukazala na to da će se u okviru ovih projekata renovirati i ostali objekti javne namene širom Srbije, kao i izgraditi novi vrtići i obrazovne ustanove.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izrazio je zahvalnost Agenciji na tome što 20 godina pruža podršku domaćoj privredi na putu ka EU, ali i pomaže realizaciji projekata koji umnogome doprinose podizanju kvaliteta života.
Vesić je istakao da Grad Beograd sprovodi niz projekata koji su usklađeni sa Zelenom agendom i zelenom politikom, pri čemu je rekao da je planirano da do 2030. godine sav javni prevoz pređe na ekološki prihvatljivija goriva.
On je najavio izgradnju metroa, prelazak na šinska vozila i nabavku novih tramvaja i trolejbusa, dodavši da će Beograd u predstojećem periodu biti prepoznatljiv po rečnom prevozu, koji će, takođe, olakšati život građana, ali i znatno smanjiti emitovanje štetnih gasova.