Na Međunarodni dan dece, 20. novembar, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom roditelja i nastavnika Srbije (NARNS) priredio je ručak i organizovao radionice za decu iz Svratišta u Krfskoj 7.
Imajući u vidu da emocionalno učenje počinje u veoma mladom dobu, a budući da deca, rastući i evoluirajući, šire svoj spektar emocija, radionice za decu iz Svratišta su bile fokusirane na identifikovanje i razumevanje emocija, kroz igru.
Istraživanja su pokazala da deca koja su u stanju da identifikuju, razumeju i izraze svoje emocije iz ovoga crpe dugoročne koristi za svoje mentalno zdravlje i dobrobit.
„Posebno mi je drago kada u okviru centra DIMAK organizujemo aktivnosti poput jučerašnje. Mališani to umeju da uzvrate kroz osmehe, šalu, druženje i obavezno pitanje da li ćemo doći ponovo. Za mene veće nagrade nema. Primećujem da su se osećali kao naši domaćini juče, trudili se da odgovore na sve zadatke radionice, aktivno učestvovali, delili svoje emotivne tajne sa nama, a sve je to i te kako važno za pozitivan razvoj naših mladih sugrađana koje svakodnevno srećemo na ulici. Verujem da smo jedan kišni novembarski dan jedni drugima razvedrili i ulepšali”, rekla je Ivana Ristićević, ispred centra DIMAK.
Oko polovina dece u uličnoj situaciji potiče iz povratničkih porodica. DIMAK, u okviru globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj” (PME) nudi programe podrške usmerene na poboljšanje životnih uslova povratnika iz Nemačke i ostalih zemalja, zatim na podizanje kvalifikacija za uključivanje na tržište rada, ostvarenje lične dokumentacije po povratku, i brojne druge besplatne mere podrške. Takođe, program PME prepoznaje važnost osnaživanja dece, kako kroz rad na njihovom mentalnom zdravlju, tako i kroz poboljašnje obrazovanja dece povratnika, zatim podršku u učenju deci i uključivanju roditelja u proces obrazovanja njihove dece, doniranje školskog pribora, prevod i nostrifikaciju diploma stečenih u inostranstvu, itd.
Globalni program “Migracije za razvoj” (PME) u Srbiji sprovodi GIZ u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Komesarijatom za izbeglice i migracije, a finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj. Program radi na održivoj integraciji u matično društvo i tržište rada kako povratnika tako i svog lokalnog, ugroženog stanovništva.