Američki predsednik Donald Tramp nastavlja svojim kursom ispunjavanja predizbornih obećanja. U fokusu njegove administracije su ekonomska i finansijska pitanja. U ovom kontekstu otvara se pitanje kako će se završiti “Trampov trgovinski rat” na političkim i bezbednosnom planu. Da li će revidirani ekonomski i trgovinski odnosi između Sjedinjenih Država i njenih partnera uticati na “zahlađivanje” njihovih diplomatskih odnosa?
Nakon što je Nemce optužio za ne pružanje dovoljnog finansijskog doprinosa u okviru NATO, Donald Tramp se ovaj put okrenuo ka svom susedu Meksiku. Zastupajući ideju da je neophodna revizija sporazuma NAFTA,Trampova administracija smatra da NAFTA predstavlja jednostrani sporazum od koga benefite izvlači samo Meksiko.
Sa druge strane ministar spoljnih poslova Meksika Luis Videgarej smatra da izmene i dopune sporazuma NAFTA treba da budu ispregovarane po principu “win-win”. Nova američka administracija namerava da vodi pregovore odvojeno, odnosno posebno sa predstavnicima Kanade i Meksika, dok ministar spoljnih poslova Meksika naglašava da je ovaj sporazum trilateralni i na osnovu toga pregovori treba da se vode na trilateralnoj platformi.
Predsednik Meksika, Enrike Penje Nijeta zalaže se da u predstojećim pregovorima postavi na pregovarački sto zaštitu Meksikanaca u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i ukidanje tarifa i novih provizija na elektronsku trgovinu između Meksika i SAD. U ovom kontekstu administracija u Vašingtonu šalje nove signale vlastima u Meksiko Sitiju upozoravajući da će dodatno da uveća takse i tarife na uvoz iz Meksika.
Američki državni sekretar za trgovinu Vilbur Luis Ros je izjavio da će pregovori o reviziji sporazuma NAFTA trajati godinu dana. Retorika sa obe strane granice ovih suseda i dalje je veoma napeta. No, imajući u vidu obostrani interes za povećanje trgovinske razmene u cilju poboljšanja ekonomskih uslova, postoji uverenje da će se postići sporazum koji bi bio prihvatljiv za obe strane. Prvenstveni cilj Amerikanaca je da ožive svoju pivredu koja je u svojevrsnom “stand by” stanju, dok je cilj Meksikanaca da učine održivu svoju ekonomiju u uslovima neposrednog uticaja “američkog ekonomskog džina”. Ostaje samo da vidimo kako će se u svemu ovome odraziti eventualna izgradnja novog zida na granici Amerike i Meksika koju je Donald Tramp takođe odlučno najavljivao tokom svoje izborne kampanje.