Na sednici Grupacija veledrogerija razmatrao se izveštaj sa sastanka Grupacije proizvođača humanih lekova, veledrogerija i udruženja "Hrabri čistač" o predlogu sistemskog modela finansiranja upravljanja farmaceutskim otpadom sakupljenim od građana, a koji bi bio u skladu sa postojećom zakonskom regulativom i primenljiv u praksi.
Nakon održanih edukacija na temu implementacije GDP smernica na nacionalnom nivou koje je PKS uspešno organizovala u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, a imajući u vidu da je upravljanje rizicima u lancu distribucije lekova (naročito sa aspekta obaveze da je zahtevane uslove skladištenja leka potrebno održati i tokom transporta) već bilo tema brojnih konferencija, od kojih je poslednja održana u martu 2017. godine, istaknute su sve obaveze veledrogerija u pogledu transporta odnosno isporuka lekova, saopštila je Privredna komora Srbije.
Na sastanku je ukazano da je - s obzirom na zakonski rok za donošenje podzakonskih akata, a koji su u vezi sa Zakonom o upravljanju otpadom - Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine formiralo posebnu radnu grupu za izradu predloga Pravilnika o upravljanju farmaceutskim otpadom. Pored posebne radne grupe formirana je i interna radna grupa sačinjena od predstavnika Grupacije proizvođača humanih lekova, Grupacije veledrogerija, Grupacije apoteka i predstavnika udruženja operatera „Hrabri čistač”.
Grupacije i udruženje su zaključili da interna radna grupa za izradu predloga Pravilnika o upravljanju otpadom nije u mogućnosti da nađe održiv sistemski model finansiranja upravljanja farmaceutskim otpadom sakupljenog od građana, a koji bi bio u skladu sa postojećom zakonskom regulativom i istovremeno primenljiv u praksi.
Istovremeno, proizvođači i/ili nosioci dozvole za lek, apoteke (članovi Grupacije proizvođača humanih lekova i Grupacije apoteka) i operateri (članovi Udruženja "Hrabri čistač") su iskazali spremnost da u potpunosti izvršavaju svoje obaveze u skladu sa modelom prihvatljivim za sve učesnike. Zaključak je da je ovo pitanje moguće rešiti na adekvatan način uz prethodne izmene Zakona o upravljanju otpadom, a u skladu sa sugestijama PKS, uoči usvajanja Zakona o upravljanju otpadom.
Na sednici je razgovarano i o standardizovanom šifarniku svih proizvoda koji se mogu naći u apoteci kao mogućnosti da se međusobni promet u potpunosti automatizuje. To bi u praksi značilo da se razmena svih informacija vezanih za robu može vršiti elektronski: trebovanja, narudžbenice i fakture, uslovi plaćanja, grupisanje proizvoda, ubacivanje i izbacivanje proizvoda sa liste lekova i slično.
Na sastanku je u Grupaciju veledrogerija primljena nova članica, "Panonija farm d.o.o" iz Sombora.