Dobar privredni oporavak prošle godine posebno zabeležen u Srbiji, Albaniji, a delimično i u Bosni i Hercegovini, dok je usporavanje registrovano u Crnoj Gori, izjavila je direktorka Svetske banke za region zapadnog Balkana Elen Goldstin na današnjoj konferenciji za medije, koja je prenošena iz Skoplja putem video linka.
Predstavljajući najnoviji izveštaj Svetske banke o ekonomskim kretanjima u zemljama zapadnog Balkana, Goldstin je navela da više radnih mesta i niske cene pomažu smanjenju siromaštva u regionu, sa prosečnom stopom siromaštva koja je u 2016. godini opala za skoro dva procentna poena u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, dopunjujući tako druge koristi koje su pomogle u izvlačenju oko 240.000 ljudi iz siromaštva u protekle tri godine.
U Izveštaju se navodi i da zemlje zapadnog Balkana beleže brži privredni rast nego u 2015. godini, pri čemu je rast regiona procenjen u 2016. godini na 2,8 odsto, a za ovu godinu na 3,2 procenta.
"Vidimo stabilizaciju privrednih kretanja u celom regionu. Fiskalni deficiti se smanjuju na različite načine. Neke zemlje budžetske deficite smanjuju putem sprovođenja rigoroznih ekonomskih reformi, dok druge, poput Crne Gore, to čine kroz smanjenje plata, penzija, ali i javnih investicija, što će na duži rok imati negativne posledice.Oporavak rasta ubrzao se u 2016. godini, pri čemu je ono što naročito ohrabruje tendencija smanjenja nezaposlenosti i siromaštva", rekla je Goldstin.
Svetska banka je ocenila da je ubrzanje rasta u Srbiji i Albaniji kompenzovalo slabiju privrednu ekspanziju u Crnoj Gori i Makedoniji, dok je na Kosovu zabeleženo usporavanje rasta prošle godine.
Izneta su i očekivanja da će bruto domaći proizvod (BDP) Srbije će ostvariti rast od 3,0 odsto u ovoj godini, a u 2018. godini rast od 3,5 procenata.