„Trenutno je u Srbiji 36.359 žena na rukovodećim pozicijama u privatnom sektoru. U odnosu na ukupnu upravljačku strukturu taj procenat je mali”, rekao je Petar Miljković, direktor kompanije Cube team, koja je radila istraživanje. Gostujući na N1 Miljković je rekao da najveći broj žena rukovodilaca ima u Beogradu i da se dame najčešće odlučuju za uslužne delatnosti, retko za proizvodnju.
Dan ravnopravnosti žena obeležen je 26. avgusta u znak sećanja na usvajanje 19. amandmana u SAD kojim je zabranjeno da se ženama ukine pravo glasa. Za N1 Miljković je govorio o rezultatima istraživanja koje je njegova kompanija sprovela o tome koliko je žena u Srbiji na rukovodećim pozicijama.
„Želeli smo da vidimo koliko žena upravlja firmama, nebitno jesu li vlasnici tih firmi ili ne“, rekao je Miljković i dodao da su istraživanjem došli do podatka da je trenutno u Srbiji 36.359 žena na rukovodećim pozicijama u privatnom sektoru.
„Ne možemo sa sigurnošću da kažemo da taj broj raste, ali mislim da se pomeramo ka tome da pol sve manje igra ulogu u tome hoće li neko voditi firmu ili osnovati kompaniju“, smatra Miljković.
Osvrnuvši se na to što žene kao problem osnivanja sopstvenih firmi navode da nemaju imovinu na svoje ime, pa nemaju i šta da stave kao zalog za kredit, Miljković kaže da je to uopšteni problem u zemlji koji nemaju veze sa polom, već sa finansijskim mogućnostima pojedinca.
Tradicija, uvrežena mišljenja i stavovi društva faktori su koji utiču na to da žene ne budu na rukovodećim mestima. Miljković je istakao da među tim faktorima nema nedostatka ambicije kod žena.
Rezultati istraživanja pokazali su da je najveći procenat žena (16.108) na rukovodećim pozicijama zabeležen u Beogradu , a razlog tome se prema navodima Miljkovića strane kompanije koje nemaju predrasude prema ženama.