Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Srpsko-korejski IT centar najuspešniji te vrste u svetu

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Branko Ružić prisustvovao je danas obeležavanju godinu dana rada Srpsko-korejskog informatičko pristupnog centra (SKIP), koji je, u konkurenciji 52 slična centra, proglašen za najuspešniji tog tipa u svetu.

Ružić je ukazao na to da je kroz obuke u tom centru svoje veštine usavršilo više od 13.000 građana i službenika javne uprave, ocenivši da su za godinu dana postignuti zacrtani ciljevi, ali i premašena mnoga očekivanja.

U centru, koji je rezultat odlične saradnje Srbije i Republike Koreje, organizovano je više od 500 različitih IT obuka na kojima su službenici učili kako da rade na projektima od državnog značaja, naglasio je ministar.

On je, između ostalog, pomenuo adresni registar, digitalizaciju kulturne baštine, servis eBeba i eZUP za smanjenje papirologije na šalterima.

Prema njegovoj oceni, obuke su veoma važne jer jedino edukovani službenici mogu da odgovore na potrebe građana na brz i adekvatan način, pri čemu se ujedno jača i poverenje građana u državne institucije i obezbeđuje predvidljivost i sigurnost u radu.

Ružić je napomenuo i da su u centru održane i druge zanimljive obuke za građane, navodeći WikiLIve konferenciju povodom 15 godina Wikipedia na srpskom jeziku, a dosad je na održanim obukama i seminarima Wikipedia u Centru učestvovalo oko 300 aktivista.

Ministar je najavio da će sledeći projekat na kome će se raditi biti projekat "Pametni gradovi", u koji će korejska vlada uložiti 200.000 evra.

Cilj tog projekta, kako je naveo, jeste da gradska uprava upotrebom modernih tehnologija unapredi rad i obezbedi budući održiv, a kvalitetan život stanovnika.

Ambasador Južne Koreje u Srbiji Fjong Čan Če rekao je da je pomenuti centar simbol saradnje Srbije i Južne Koreje, i najavio da će ta zemlja nastaviti da podržava napore Srbije u uspostavljanju e-uprave.

Centar je multifunkcionalan i visokotehnološki opremljen prostor namenjen za obučavanje službenika javne uprave i građana u kompjuterskoj i informatičkoj pismenosti.

Ostali naslovi

Mapa ustanova kulture na geoportalu Geosrbija
Srpska ekonomija
Ministarstvo kulture i informisanja Vlade Republike Srbije formiralo je, u saradnji sa Republičkim geodetskim zavodom, bazu podataka o zaštićenim kulturnim dobrima i ustanovama kulture, koja je dostupna na geoportalu "Geosrbija"
Medijska pismenost jedna od ključnih veština za 21. vek
Srpska ekonomija
Savet Evrope smatra medijsku pismenost jednim od glavnih alata za jačanje medijskog pluralizma i kvalitet medijskog sadržaja. Svi medijski akteri u Srbiji imaju odgovornost da promovišu medijsku pismenost kako bi omogućili razumevanje i kritičko analiziranje sadržaja koje nude tradicionalni i digitalni mediji
Unapređenje rada inspekcija u poljoprivredi
Srpska ekonomija
Cilj je da se u naredne dve godine ojačaju inspekcijske službe u oblasti poljoprivrede, da inspektori imaju odgovarajuće alate i uslove za rad kako bi nadzor bio efikasniji, rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede, na otvaranju dvodnevnog skupa „Dani poljoprivredne inspekcije“
Najsavremenija oprema na Sajmu plastike u Istanbulu
Srpska ekonomija
Delegacija 23 privrednika, predstavnika kompanija članica Grupacije proizvođača plastičnih proizvoda Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS, posetila je 28. Internacionalni sajam plastike - PLAST EURASIA ISTANBUL 2018.
Nastavak podrške ekonomskom osnaživanju žena
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević istakao je tokom razgovora sa izvršnom direktorkom Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Violetom Jovanović da će država nastaviti da kroz zakone i institucije pruža podršku poboljšanju ekonomskog položaja žena
U 2018. završeno oko 100 kilometara auto-puta
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je da je ove godine u Srbiji izgrađeno blizu 100 kilometara auto-puta na Koridoru 10 i Koridoru 11
FED podigao referentnu kamatu
Srpska ekonomija
Američke Federalne rezerve (FED) povećale su referentnu kamatnu stopu za četvrtinu procentnog poena na raspon od 2,25 do 2,5 odsto, što je najviši nivo ključne kamate od 2008. godine
Auto-put Sremska Rača-Kuzmin za bolje povezivanje i stabilnost u regionu
Srpska ekonomija
Izgradnja auto-puta Sremska Rača-Kuzmin doprineće boljem povezivanju Srbije sa Republikom Srpskom i Bosnom i Hercegovinom, ali je važan projekat i za stabilnost regiona, rekla je danas potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović
Direktna šteta od taksi do sada 34,6 miliona evra
Srpska ekonomija
Od početka uvođenja taksi na robu iz centralne Srbije, na Kosovo je plasirano manje robe za 34,6 miliona evra , izjavio je danas ministar trgovine Rasim Ljajić
SAD ukidaju sankcije za tri ruske kompanije
Srpska ekonomija
Sjedinjene Američke Države su uvele nove sankcije vezane za Rusiju i objavile da će ukinuti sankcije protiv Rusal Plc, EN+ i ESE, navodi se na internet stranici američkog Ministarstva finansija.