Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Francuske energetske kompanije zainteresovane za ulaganje u Srbiju

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je da je, tokom jučerašnje posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Beogradu, razgovarao sa predstavnicima francuskih energetskih kompanija, koji su izrazili spremnost za to da investiraju u Srbiju i sarađuju sa našim firmama.

Antić je ocenio da je susret predsednika i delegacija Srbije i Francuske bio idealna prilika za jačanje ukupnih političkih, strateških, ekonomskih i prijateljskih odnosa dveju država.

Prema njegovim rečima, tokom razgovora predsednika Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona poslata je snažna poruka da Srbija ima iskrenog prijatelja u jednoj od najuticajnijih zemalja Evropske unije, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

Sastanci sa vodećim francuskim kompanijama, ali i njihova spremnost da investiraju i sarađuju sa ovdašnjim firmama, upravo dokazuju da naša zemlja u Francuskoj ima snažnu podršku i dugoročnog partnera, naglasio je ministar.

On je rekao da je u tom smislu, sa kompanijom "Proparco", koja je deo Francuske razvojne agencije i ima interes da finansira projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije, ustanovljen zajednički interes za razvoj projekata u cilju povećanja udela korišćenja energije iz obnovljivih izvora u Srbiji. 

Ministar je podsetio na to da je najveća francuska privatna kompanija koja se bavi proizvodnjom zelene energije "Akuo Energy" potpisala Protokol o namerama sa Vladom AP Vojvodine za razvoj projekta vetroparka u Bašaidu kod Kikinde. 

Srbija je tokom protekle dve i po godine „na mrežu“ priključila približno 500 megavata instalisane snage zelene energije, u najvećem delu iz energije vetra. S obzirom na to da raspolažemo velikim kapacitetima za proizvodnju zelene energije, sve kompanije sa kojima je delegacija Srbije vodila razgovore imaju značajan interes da ostvare nove vidove saradnje, naglasio je Antić.

On je ukazao na to da je sa kompanijom Elektroprivrede Strazbura, koja je drugi najveći distributer električne energije i gasa u Francuskoj, srpska strana potpisala Memorandum o razumevanju za korišćenje dubokih geotermalnih izvora na teritoriji opština Kikinda, Subotica i Sremska Mitrovica, za proizvodnju toplotne energije, jer Vojvodina poseduje veliki neiskorišćeni potencijal kada su termalni izvori u pitanju.

Prema njegovim rečima, francuska kompanija SUEZ Group, koja je jedan od partnera Grada Beograda na razvoju projekta izgradnje regionalnog centra za tretman otpada u Vinči, potpisala je sa Beogradskim elektranama JPP o tretmanu otpada i pružanju drugih usluga.

Antić je objasnio da je predviđeno da se preradom otpada proizvodi električna energija, kao i toplotna energija, koja će biti korišćena u određenim grejnim područjima na teritoriji grada.

On je rekao da su čelnici kompanije "Schneider Electric" potpisali sporazume o saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu i Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu, čime će ta kompanija, kroz doniranje opreme, pružiti podršku srpskim studentima elektrotehnike.

Antić je naveo da Srbija ulaže velike napore za pravljenje „energetskog miksa“ i unapređenje elektroenergetskog sektora, napomenuvši da postoji značajan prostor za saradnju sa kompanijom "Schneider Electric".

S obzirom na to da je "Schneider Electric" jedna od vodećih svetskih kompanija, pre svega, u oblasti upravljanja elektroenergetskim sistemima, ona predstavlja prirodnog partnera našim energetskim kompanijama, istakao je ministar.

On je podsetio na to da ta kompanija u Novom Sadu proizvodi najnaprednije softvere i alate za upravljanje distributivnim sistemima. 

Sastancima su prisustvovali i ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, potpredsednik Vlade AP Vojvodine Đorđe Milićević, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Mirjana Filipović, pomoćnik ministra Miloš Banjac, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, vršilac dužnosti direktora EPS-a Milorad Grčić, kao i direktorka A.D. Elektromreža Srbije Jelena Matejić.

Ostali naslovi

Lagard odlazi s mesta direktora MMF-a
Srpska ekonomija
Izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard podnela je ostavku na tu funkciju, dve nedelje nakon što je predložena za novu direktorku Evropske centralne banke
Podići nivo ekonomske saradnje sa Brazilom
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević razgovarao je sa novopostavljenim ambasadorom Federativne Republike Brazil Eduardom Barbosom o unapređenju saradnje dveju zemalja u oblastima koje su u nadležnosti Ministarstva
EU za prvi korak ka automatizaciji uvoza i izvoza
Srpska ekonomija
Rezultati EU projekta vrednog više od 1,5 milion evra, namenjenog pripremi za uvođenje automatizovanih postupaka uvoza i izvoza, koja je od suštinske važnosti za unapređenje poslovanja Uprave carina, predstavljeni su na završnom događaju u Privrednoj komori Srbije. Za sprovođenje ovog projekata Evropska unija donirala je 1.411.335 evra, dok je Republika Srbija učestvovala sa 156.815 evra
Dodeljena priznanja dobitnicima finansijske podrške za promociju nauke
Srpska ekonomija
U Rektoratu Univerziteta u Beogradu, dodeljena su priznanja dobitnicima finansijske podrške u okviru Javnog poziva koji je Centar za promociju nauke raspisao za 2019. godinu
Zakonsko regulisanje prodaje robe preko interneta
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević izjavio je danas da elektronska trgovina u Srbiji značajno raste, navodeći podatak da je prošle godine 1,8 miliona ljudi kupovalo robu preko interneta, što je za 50 odsto više u odnosu na 2015. godinu
Ugovori za stipendiranje najtalentovaniijih studenata
Srpska ekonomija
Tokom zvanične posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji, predstavnici kompanije Schneider Electric potpisali su ugovore o saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu i Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu, a u cilju davanja doprinosa daljem razvoju IT sektora u Srbiji, kao i podrške najtalentovanijim studentima tokom školovanja
Koncesija za beogradski aerodrom jedan od najvažnijih projekata
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa generalnim direktorom "Vensi grupe" Gzavijeom Juiarom. Brnabić je tokom razgovora istakla da je koncesija za Aerodrom „Nikola Tesla“ od strane francuske kompanije „Vensi“ prva velika koncesija u našoj zemlji i jedan od najvažnijih projekata, čije je kompletiranje obeležilo prethodnu godinu
Rast srpskog uvoza i izvoza
Srpska ekonomija
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije porasla je prošle godine za 10,9 odsto na 38,2 milijarde evra, pri čemu je izvoz povećan za 8,2 posto, a uvoz za 13 procenata, prema konačnim podacima Republičkog zavoda za statistiku
Glavni cilj Grčke su više stope privrednog rasta
Srpska ekonomija
Nova grčka konzervativna vlada nastojaće da ubrza ekonomski rast i održi zdrave javne finansije, izjavio je danas grčki ministar finansija Kristos Stajkuras
Konkurs za izbor izuzetne destinacije Evrope u Srbiji
Srpska ekonomija
Turistička organizacija Srbije nosilac je projekta Evropske komisije pod nazivom European Destinations of Excellence – EDEN u našoj zemlji i 15. jula 2019. raspisala je konkurs za izbor „Izuzetne destinacije Evrope“ u Srbiji