Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

EU za prvi korak ka automatizaciji uvoza i izvoza

Beograd
Srpska ekonomija

Očekuje se značajno unapređenje kvaliteta servisa koji Uprava carina Srbije pruža poslovnoj zajednici i građanima. Automatizovani uvoz i izvoz podrazumevaju da se carinski postupci sprovode u bespapirnom okruženju za carinu i privredu, a njihova potpuna implementacija je i jedan od uslova za pristupanje Evropskoj uniji.  

Rezultati EU projekta vrednog više od 1,5 milion evra, namenjenog pripremi za uvođenje automatizovanih postupaka uvoza i izvoza, koja je od suštinske važnosti za unapređenje poslovanja Uprave carina, predstavljeni su na završnom događaju u Privrednoj komori Srbije. Za sprovođenje ovog projekata Evropska unija donirala je 1.411.335 evra, dok je Republika Srbija učestvovala sa 156.815 evra.

Zahvaljujući pripremnom projektu, napravljen je prvi korak ka automatizaciji postupaka od koje se očekuje da značajno unapredi kvalitet servisa koji Uprava carina Srbije pruža poslovnoj zajednici i građanima i svrsta je u red visoko razvijenih carinskih administracija.

Tokom projekta ostvareni su planirani rezultati: sprovedeno je 19 obuka iz raznih oblasti, od strateškog planiranja i upoznavanja sa najboljom praksom pri sprovođenju EU carinskog zakonodavstva, do razvoja i implementacije IT sistema neophodnih za sprovođenje automatizovanog uvoza i izvoza. Pripremljeni su predlozi strateških dokumenata Uprave carina u vezi sa upravljanjem ljudskim resursima, organizacijom carinske službe i unapređenjem IT sistema.

Tokom projekta, poslovna zajednica na čiji će rad bitno uticati uvođenje automatizacije uvozno-izvoznih postupaka je kroz brojne seminare u Regionalnim privrednim komorama detaljno upoznata sa novinama koje ih očekuju. Obuke su organizovane i za carinske službenike koji takođe moraju biti spremeni za početak primene automatizovanih postupaka.

U aktivnostima projekta su učestvovali eksperti iz 10 država članica i država kandidata, a predstavnici Uprave carina i Ministarstva finansija su tokom studijskih poseta imali priliku da se uvere kako u praksi funkcioniše primena automatizovanih postupaka.

Automatizovani uvoz i izvoz podrazumevaju da se carinski postupci sprovode u bespapirnom okruženju za carinu i privredu, a njihova potpuna implementacija je i jedan od uslova za pristupanje Evropskoj uniji. 

Privrednicima će svakako najznačajnije biti to što puna primena ovih sistema, koja se očekuje do kraja 2023. godine, utiče na smanjenje vremena i troškova neophodnih za obavljanje izvoznih i uvoznih carinskih postupaka, čime se povećava konkurentnost naše privrede. 

Pored toga što vodi poboljšanju kvaliteta usluga Uprave carina Srbije zahvaljujući modernizaciji njenog IT sistema, automatizacija doprinosi zaštiti interesa građana kroz bolju kontrolu, poboljšanje aspekata sigurnosti i bezbednosti, ali i efikasnije punjenjenje budžeta.

Ministarstvo finansija, zajedno sa Upravom carina u svom sastavu, je značajan partner Evropskoj uniji, jer je odgovorno za upravljanje projektima. U sklopu istog ministarstva nalazi se i Sektor za ugovaranje i finansiranje projekata iz sredstava EU, koji funkcioniše kao ugovorno telo i zadužen je za planiranje javnih nabavki, ugovaranje i sprovođenje svih projekata u okviru decentralizovanog sistema upravljanja EU fondovima. Do sada se pokazalo da Ministarstvo ima značajne logističke kapacitete i iskustvo u sprovođenju projekata, a ovo je jedan od uspešno završenih projekata, koji to i dokazuje.

Događaju povodom završetka projekta prisustvovali su predstavnici Uprave carina Srbije, Ministarstva finansija Republike Srbije, konsultantskog tima angažovanog na projektu, Delegacije Evropske unije u Srbiji, kao i predstavnici brojnih kompanija kojima su informacije o daljim koracima pri uvođenju automatizovanih postupaka značajne za dalji rad.

 

Ostali naslovi

Dodeljena priznanja dobitnicima finansijske podrške za promociju nauke
Srpska ekonomija
U Rektoratu Univerziteta u Beogradu, dodeljena su priznanja dobitnicima finansijske podrške u okviru Javnog poziva koji je Centar za promociju nauke raspisao za 2019. godinu
Zakonsko regulisanje prodaje robe preko interneta
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević izjavio je danas da elektronska trgovina u Srbiji značajno raste, navodeći podatak da je prošle godine 1,8 miliona ljudi kupovalo robu preko interneta, što je za 50 odsto više u odnosu na 2015. godinu
Ugovori za stipendiranje najtalentovaniijih studenata
Srpska ekonomija
Tokom zvanične posete predsednika Francuske Emanuela Makrona Srbiji, predstavnici kompanije Schneider Electric potpisali su ugovore o saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu i Elektrotehničkim fakultetom u Beogradu, a u cilju davanja doprinosa daljem razvoju IT sektora u Srbiji, kao i podrške najtalentovanijim studentima tokom školovanja
Koncesija za beogradski aerodrom jedan od najvažnijih projekata
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa generalnim direktorom "Vensi grupe" Gzavijeom Juiarom. Brnabić je tokom razgovora istakla da je koncesija za Aerodrom „Nikola Tesla“ od strane francuske kompanije „Vensi“ prva velika koncesija u našoj zemlji i jedan od najvažnijih projekata, čije je kompletiranje obeležilo prethodnu godinu
Rast srpskog uvoza i izvoza
Srpska ekonomija
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije porasla je prošle godine za 10,9 odsto na 38,2 milijarde evra, pri čemu je izvoz povećan za 8,2 posto, a uvoz za 13 procenata, prema konačnim podacima Republičkog zavoda za statistiku
Glavni cilj Grčke su više stope privrednog rasta
Srpska ekonomija
Nova grčka konzervativna vlada nastojaće da ubrza ekonomski rast i održi zdrave javne finansije, izjavio je danas grčki ministar finansija Kristos Stajkuras
Konkurs za izbor izuzetne destinacije Evrope u Srbiji
Srpska ekonomija
Turistička organizacija Srbije nosilac je projekta Evropske komisije pod nazivom European Destinations of Excellence – EDEN u našoj zemlji i 15. jula 2019. raspisala je konkurs za izbor „Izuzetne destinacije Evrope“ u Srbiji
Rajaner smanjio procenu rasta broja putnika za 2020.
Srpska ekonomija
Najveći evropski niskotarifni avio-prevoznik, Rajaner, smanjio je prognozu rasta broja putnika za iduće leto zbog mogućeg dodatnog kašnjenja isporuka aviona Boing 737MAKS
U maju izdate 1.822 građevinske dozvole
Srpska ekonomija
U maju mesecu ove godine izdate su 1.822 građevinske dozvole u Srbiji, što je za 5,9 odsto više nego istog meseca prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku
Za evro 117,7330 dinara
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara danas iznosi 117,7330 dinara za evro, što je nova rekordna vrednost srpske valute prema novčanoj jedinici evrozone u ovoj godini i neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije