Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravuVlade Republike Srbije Mihailo Jovanović razgovarao je danas sa novom stalnom predstavnicom UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap o saradnji dveju institucija u oblasti elektronske uprave i IKT sektora.
Na sastanku je bilo reči i o planovima za dalji razvoj i unapređenje saradnje u pomenutim oblastima.
Jovanović je, izrazivši zahvalnost na podršci koju UNDP pruža Srbiji u svim oblastima digitalizacije, istakao da su ove dve institucije do sada imale odličnu saradnju, uz uverenje da će ona sada biti još bolja.
Srbija je, kako je podvukao, u digitalizaciji i razvoju IKT sektora prepoznala svoju šansu da nadoknadi propušteno, kao i da postane jedan od tehnoloških lidera u regionu, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Uspešno implementirane nove usluge eUprave za građane, privredu i državu, usvojeni zakonodavni i strateški okviri, podsticanje državnih institucija da otvore 500 setova podataka, 1.500 obučenih kandidata u programima prekvalifikacije za IT sektor, neki su od mnogobrojnih rezultata koji građani prepoznaju, naveo je on.
Uspešna saradnja koja je uspostavljena između Kancelarije za IT i UNDP nastaviće se i u radu na uspostavljanju Regionalnog centra Svetskog ekonomskog foruma u cilju donošenja pravne regulative u primeni novih tehnologija, kao što su veštačka inteligencija i mašinsko učenje, blockchain i IoT tehnologije i pametni gradovi.
Jovanović je ukazao na važnost podrške UNDP-a Kancelariji za IT, naglasivši da u narednom periodu ta kancelarija želi da se još više fokusira na razvoj novih eUsluga, koje će građanima olakšati komunikaciju sa javnom upravom, ali i na razvoj kreativnih industrija.
On je predočio da su kreativne industrije veoma važne za prosperitet srpske privrede, kao i da udeo mladih u toj industriji iznosi više od 60 odsto.
Pikap je istakla da je Kancelarija za IT glavni partner UNDP-a u aktivnostima koje doprinose digitalnoj transformaciji u Srbiji.
Prema njenim rečima, ove dve institucije zajednički rade na otvaranju podataka javnih institucija kako bi građani i IT zajednica mogli da ih iskoriste za kreiranje novih aplikacija i razvojnih rešenja kroz veću dostupnost kvalitetnih podataka.
Pored toga, kako je ukazala, radi se i na stvaranju digitalne budućnosti u Srbiji kroz prekvalifikacije za IT sektor i izgradnju infrastrukture za čuvanje podataka u nacionalnom data centru.
Na sastanku je bilo reči o aktuelnom projektu od velike važnosti „Otvoreni podaci – otvorene mogućnosti“ koji podržava Svetska banka i Fond za dobru upravu Ujedinjenog Kraljevstva (GGF), koji ima jasan cilj da doprinese izgradnji ekosistema otvorenih podataka u Srbiji.
Takođe, razgovarano je i o ostvarenim rezultatima, ali i planovima za projekat „Digitalna transformacija u Srbiji”, koji finansiraju Vlada Srbije i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva kroz Fond za dobru upravu (Good Governance Fund), a sprovodi UNDP.