Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Projekti sa DFC važni za regionalno povezivanje

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da su projekti o kojima se razgovaralo sa američkom Međunarodnom razvojnom finansijskom korporacijom (DFC) značajni za regionalno povezivanje Srbije kao tranzitnog čvorišta u regionu.

Mihajlovićeva je, gostujući na TV Prva, rekla da DFC nije tu samo nekoliko dana, već su bili i u februaru, pri čemu će se  nastaviti rad sa njihovom regionalnom kancelarijom, uz napomenu da vrednost projekata o kojima se do sada razgovaralo iznosi približno 3,7 milijardi evra.

Prema njenim rečima, za prvu deonicu auto-puta Niš–Merdare, od Niša do Pločnika, obezbeđeno je finansiranje iz evropskih fondova, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj, a krajem oktobra ili početkom novembra očekuje se raspisivanje međunarodnog tendera za izbor izvođača.

Za drugu deonicu, do Pločnika do Merdara, nemamo obezbeđeno finansiranje i o tome ćemo razgovarati uporedo sa izradom dokumentacije, navela je ona i dodala da je prioritet i povezivanje Niša i Prištine železnicom, gde sada od Niša do Merdara vozovi idu tridesetak kilometara na sat i treba da se radi tehnička dokumentacija.

Potpredsednica vlade je naglasila da je Srbija centralna zemlja regiona i da se sa DFC razgovaralo i o drugim projektima koji su važni za regionalno povezivanje.

Bilo je reči, kako je pojasnila, i o železničkom povezivanju Srbije sa Bosnom i Hercegovinom, auto-putu ka Rumuniji, za koji bismo naredne godine mogli da imamo urađenu dokumentaciju, kao i o brzoj saobraćajnici Sombor-Kikinda, koja bi obuhvatila povezivanje i sa Mađarskom i Rumunijom.

Prema njenim rečima, već sledeće godine bi mnogi projekti mogli da budu spremni, posebno kada je u pitanju projektna dokumentacija.

Mihajlovićeva je, na pitanje u vezi sa načinom finansiranja ovih projekata, odgovorila da će ono jednim delom biti iz kredita, ali da se razgovaralo i o donacijama i tehničkoj pomoći u izradi dokumentacije.

Ona je podsetila na to da u Srbiji na infrastrukturnim projektima već rade najbolje svetske kompanije iz NR Kine, Rusije i SAD i da očekuje da će isto tako najbolje svetske kompanije raditi i na novim projektima.

Važno je to što će se u okviru saradnje sa DFC-om naći i tema ženskog preduzetništva, kroz jačanje društvene odgovornosti kompanija i podršku ženskom preduzetništvu ne samo u osnivanju firmi, nego i u njihovom održavanju u periodu koji je kritičan za njihov opstanak i rast, dodala je potpredsednica vlade.

Prema njenim rečima, do kraja naredne godine biće završena tri velika infrastrukturna projekta: brza pruga od Beograda do Novog Sada, deonica auto-puta “Miloš Veliki“ od Preljine do Požege i prva deonica Moravskog koridora, od Kruševca do Pojata.

U decembru 2021. godine, kako je objasnila, plan je da imamo završenu prvu deonicu auto-puta Pojate-Preljina, dužine 27 kilometara, od Pojata do Kruševca.

Takođe, na jesen iduće godine završavamo deonice brze pruge od Beograda do Novog Sada i tada ćemo imati i prve brze vozove na ovoj relaciji, koji će putovati oko 25 minuta. To nije pitanje samo povezivanja Beograda i Novog Sada, već pokazuje koliki se značaj danas pridaje modernizaciji železnice, rekla je Mihajlovićeva.

Ona je dodala da bi do kraja iduće godine trebalo da bude završena i deonica “Miloša Velikog” od Čačka do Požege, jedna od građevinski najtežih na celom auto-putu.

Mihajlovićeva je naglasila da radovi na infrastrukturnim gradilištima nisu stali ni u najteže vreme epidemije i vanrednog stanja, ali da su neke druge oblasti, kao što je vazdušni saobraćaj, pretrpele značajnu štetu.

Za vreme epidemije, kako je istakla, svi su videli koliko je važno imati nacionalnu kompaniju jer je upravo „Er Srbija“ vratila hiljade naših ljudi iz celog sveta i prevozila humanitarnu pomoć u Srbiju.

Nesporno je da će država pomoći „Er Srbiji“, to rade u celom svetu i to i Evropa preporučuje, ali ćemo o tome znati više nakon razgovora sa partnerima u ovoj kompaniji, podvukla je Mihajlovićeva, navedeno je na sajtu Vlade Srbije.

Ostali naslovi

Novi rekord u broju plaćanja u IPS NBS
Srpska ekonomija
U ponedeljak, 21. septembra zabeležen je rekordan broj plaćanja i u IPS NBS, i u RTGS NBS, i u kliring NBS sistemu od početka njihovog rada, saopštila je danas Narodna banka Srbije
Rezultat analize primene Uredbe o uslovima izdavanja izvoda iz lista nepokretnosti
Srpska ekonomija
Republički geodetski zavod je svim državnim institucijama, profesionalnim korisnicima i javnim beležnicima omogućio direktan i besplatan uvid u podatke katastra nepokretnosti. RGZ zato još jednom obaveštava građane da nisu dužni da pribavljaju izvode iz lista nepokretnosti za potrebe ostvarivanja svojih prava pred javnim beležnicima, geodetskim organizacijama, institucijama socijalne i zdravstvene zaštite...
BDP Crne Gore pao u drugom kvartalu
Srpska ekonomija
Bruto domaći proizvod (BDP) Crne Gore opao je za realnih 20,2 odsto u godini u drugom tromesečju 2020. godine, nakon povećanja od 2,7 odsto u prethodnom tromesečju, pokazuju preliminarni podaci zavoda za statistiku
Kurs kune prema evru do ulaska u evrozonu
Srpska ekonomija
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić rekao je danas da će kurs kune prema evru biti održavan na nivou od 7,53 do ulaska zemlje u evrozonu
Zajednički granični prelazi donose uštedu od 800 miliona evra
Srpska ekonomija
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu izjavila je da bi zemlje Zapadnog Balkana zajedničkim graničnim prelazima mogle godišnje uštedeti 800 miliona evra
Kompanija Aseko dala najbolju ponudu na tenderu za izradu Centralnog registra stanovništva
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović izjavio je da je na tenderu za izradu Centralnog registra stanovništva kompanija "Aseko" dala najbolju ponudu i da u tom slučaju nema sukoba interesa
Veliki pad akcija, BELEX indeksi opet u minusu
Srpska ekonomija
Vrlo skroman promet i veliki pad cena obeležili su jučerašnji dan na domaćem tržištu akcija, pri čemu su se BELEX vratili na negativnu teritoriju
Kurs dinara 117,5841
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi danas 117,5841 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
Pokrenuti projekte od kojih bi korist imale sve etničke grupe na Kosmetu
Srpska ekonomija
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić razgovarao je danas sa delegacijom američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) o potencijalima za ekonomska ulaganja u našu južnu pokrajinu
Mali na sastanku sa predstavnicima DFC i EXIM banke
Srpska ekonomija
Ministar finansija Srbije Siniša Mali danas se sastao sa predstavnicima američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) i EXIM banke, sa kojima je razgovarao o budućim zajedničkim projektima koji su važni za građane Srbije