Dolazak predsednice Indije sa delegacijom privrednika u našu zemlju - istorijska je poseta, koja će omogućiti nova partnerstva srpskih i indijskih privrednika i to najviše u IT sektoru, prerađivačkoj industriji, proizvodnji hrane i poljoprivrednih mašina, ocenio je predsednik PKS-a Marko Čadež.
- Ovo je istorijska poseta predsednice Indije koja sa sobom dovodi kompanije, što nije uvek uobičajeno i nešto što se podrazumeva“, istakao je Čadež navodeći da će predstavnici 53 domaće kompanije danas na Srpsko - indijskom poslovnom forumu u Palati Srbija imati priliku na B2B sastancima da razgovaraju sa vlasnicima velikih kompanija iz Indije.
Predsednik PKS je za RTS rekao da se očekuju dobri i sadržajni razgovori i zahvalio političkim liderima dve zemlje što su u okviru posete predsednice Indije, kao jedan od pririteta, postavili ekonomsku saradnju.
„Važno je da otvaramo nova tržišta za naše kompanije. Najviše prostora za saradnju ima u IT sektoru, proizvodnji hrane, prerađivačkoj industriji i agromehanici. Indija prepoznaje kvalitet srpskog IT tržišta i znanje koje naši ljudi imaju i zbog toga dolaze i žele da investiraju u našoj zemlji“, ukazao je Čadež.
Istakao da su važni zajednički projekti srpskih i indijskih privrednika, poput primera kompanije FPM Agromehanika iz Boljevaca, koja u Srbiji zajedno sa partnerima iz Indije proizvodi poljoprivrednu mehanizaciju koju plasira širom sveta.
Otvaranje novih tržišta za domaću privredu, kao što je bilo sa Egiptom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, prioritet je rada PKS, o čemu svedoči i nedavno konstituisanje Srpsko-saudijskog poslovnog saveta kao i planirana poseta delegacije naših privrednika Keniji u septembru ove godine, naveo je Čadež.
Predsednik PKS je govoreći o novim ekonomskim merama države, istakao da su one moguće zahvaljujući prethodnoj odgovornoj fiskalnoj politici i da će omogućiti veću kupovnu moć i dinamičniju privredu.
Kao važan aspekt jačanja domaće i regionalne privrede, napominje da je neophodno redefinisanje odnosa unutar regiona, kao i Zapadnog Balkana i Evropske unije, a kako bi sve ekonomije regiona što pre postale deo jedinstvenog evropskog tržišta.
„Ako želite jaku, dobru i upešnu privredu u celom regionu, onda to moramo svi zajedno da radimo. To nije samo stvar između nas u ekonomijama Zapadnog Balkana, nego i regiona sa EU. Moramo da razgovaramo kako ćemo na nov način definisati odnose između ZB i EU“, rekao je Čadež.