Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas otvaranju nove zgrade kompanije „Šnajder elektrik hab” u Novom Sadu, poručivši da je ta kompanija jedna od ključnih za celokupnu digitalizaciju Srbije.
Brnabić je istakla da Srbija može da posluži kao centar za istraživanje i razvoj najvećim svetskim kompanijama, ukazavši na to da istraživačko-razvojni centar te kompanije uvek koristimo kada razgovaramo sa svim investitorima.
To je najbolji pokazatelj koliko talenta i znanja imamo u Srbiji, ali i referenca za sve ostale kompanije da dođu, investiraju i otvaraju svoje razvojne centre, naglasila je premijerka.
Zahvaljujući „Šnajder elektriku”, kako je dodala, svake godine imamo sve veći izvoz IKT usluga jer je ta kompanija jedan od predvodnika u tom smislu.
Ambasador Republike Francuske Pjer Košar izjavio je da je ponosan na to što će investicija te zemlje biti ključna za razvoj kvaliteta života u Srbiji.
Prema njegovim rečima, otvaranje novog centra je uspešan spoj srpskog tehnološkog znanja i francuskog preduzeća „Šnajder elektrik”, dugogodišnjeg partnera ove zemlje i jednog od svetskih lidera u digitalnoj transformaciji.
Ovaj centar je opremljen po najboljim standardima tehnologije i energetske efikasnosti i biće izložbeni prostor za Srbiju, ali i za „Šnajder elektrik grupu“ u celini, rekao je Košar.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravke Đedović izrazila je uverenje da će rad ove kompanije doprineti realizaciji moderne efikasne mreže u elektro-energetskom sistemu Srbije.
Softveri koji se proizvode u Srbiji od strane „Šnajder elektrika” moći će da budu implementirani u našu energetsku mrežu kako bi ona bila pouzdanija i efikasnija i da bismo imali manje ispada i mogli da smanjimo gubitke na našoj mreži. To znači konkretne uštede za sve građane Srbije, ali i za budžet Republike, poručila je Đedović.
Novootvoreni objekat „Šnajder elektrika” „InGrid” snabdeva se zelenom energijom iz sopstvene proizvodnje – solarne energane postavljene na krovu objekata, a ostatak energije sa zelenim sertifikatom biće nadoknađen kupovinom iz mreže.
Procenjuje se da će oko 20 odsto ukupne godišnje potrošnje energije biti dobijeno iz sopstvene proizvodnje.