Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić posetila je Ćićevac, gde je sa meštanima i predsednicom opštine Mirjanom Krkić razgovarala o posledicama koje su nedavne poplave ostavile u ovoj opštini.
Brnabić je tom prilikom poručila da će Vlada Srbije raditi na tome da se na najefikasniji mogući način nadoknadi sva šteta meštanima koji su na bilo koji način ugroženi poplavama.
Premijerka je navela da se trenutno vodi evidencija i popisuje šteta, čije razmere su izuzetno velike, preciziravši da su čak 82 mosta u Srbiji oštećena ili uništena, 22 vodovodna sistema, 13 kanalizacionih sistema, više od 200 lokalnih puteva i više od 750 stambenih objekata, od čega je najveći broj na teritoriji Jagodine.
Ona je ukazala na to da su ovo brojke zaključno sa današnjim danom u 10 časova, i one, nažalost, nisu konačne, istakavši da će Vlada, zajedno sa svim lokalnim samoupravama u kojima je proglašena vanredna situacija, raditi na tome da se nadoknadi šteta, posebno na usevima.
Zajedno ćemo raditi na tome da obezbedimo da ljudi što lakše prijave štetu, da onda mi obradimo sve zahteve i najefikasniji način obeštetimo građane, poručila je predsednica Vlade.
Brnabić je istakla da joj je drago zbog toga što je obišla poplavljena domaćinstva i razgovarala sa porodicama, koje su ugrožene, kako bi videli da je država uz njih i da ćemo zajedno prebroditi i ovo.
Premijerka je najavila da će država, zajedno sa JP „Srbijavode“ raditi na sanaciji oštećenih bedema, dodavši da će biti definisan i jasan plan, mapa puta za dalje, gde još dodatno treba da se gradi.
Ovo je nešto sa čime ćemo se i u budućnosti suočavati zbog klimatskih promena. Količina padavina u prethodnom periodu na nekim delovima teritorije Srbije bila je čak veća nego 2014. godine, predočila je ona.
Prema njenim rečima, u mestima u kojima je te godine bilo najviše problema zbog poplava i gde je najviše ulagano, sada ima najmanje problema.
Međutim, javljaju se problemi u drugim područijima i mi ćemo naći način da uložimo dodatna sredstva u tu infrastrukturu, kako bismo bili otporniji na ovu količinu padavina, koja je neuobičajena za našu zemlju i ovaj deo Evrope, naglasila je Brnabić.
Ona je kao jedan od problema za izgradnju zaštitnih mehanizama od poplava navela imovinsko-pravne odnose, koji su 2015. godine dobro rešeni u Valjevu, Kosjeriću i Lučanima, gde sada ima najmanje problema.
Važno je da kada nešto krene da se radi, da se to uradi do kraja kako treba, rekla je Brnabić, ocenivši da ne treba da svaki pojedinačni imovinsko-pravni odnos bude važniji od očuvanja čitavog jednog područja, sela, naseljenog mesta.
Zajedno sa premijerkom, Ćićevac su posetili i ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković i direktor „Srbijavoda“ Goran Puzović.