Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da su povratak u zemlju i podrška u socio-ekonomskoj reintegraciji građana među prioritetima vlade.
Kisić Tepavčević je na konferenciji "Sistem upravljanja migracijama – sa posebnim osvrtom na ekonomske aspekte" istakla da vlada aktivno radi na unapređenju položaja svih građana i na stvaranju što boljih uslova za život i rad.
Ona je izrazila nadu da će to značajno uticati i na usporavanje odlaska građana Srbije na rad u inostranstvo.
Pandemija Kovid-19 uticala je na sve sfere života i nezdravstveni efekti te pandemije će se dugo osećati, ukazala je ministarka i istovremno ocenila da je, kada je reč o ekonomskim migracijama, ona uslovila usporavanje odlaska građana na rad u inostranstvo.
Prema njenim rečima, građani koji su radili u inostranstvu su se, sa druge strane, suočili sa raznim nesigurnostima kada je u pitanju aspekt rada i mnogi su se vraćali u svoju zemlju.
Imajući u vidu demografsku sliku, stopu emigracije građana Srbije i današnje izazove u ovoj oblasti, stvorila se potreba za efektivnim upravljanjem tokovima ekonomskih migracija, kao i potreba za prepoznavanjem različitih aspekata sa kojima se možemo suočiti u narednom periodu, objasnila je Kisić Tepavčević.
Ona je podsetila na to da je na predlog resornog ministarstva u februaru 2020. godine usvojena Strategija za ekonomske migracije za period 2021–2027. godine i da je u toku izrada pratećeg Akcionog plana za period od 2021. do 2023. godine.
Kisić Tepavčević je prenela zahvalnost Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju, projektima "Migracije za razvoj" i "Migracije i dijaspora", kao i Nemačkoj na podršci sprovođenju reformskih procesa u Srbiji.
Vođa programa "Migracije i dijaspora" i programa "Migracije za razvoj" ispred GIZ-a Marija Bogdanović objasnila je da je cilj tih programa da se osnaže sve nadležne institucije za još efikasnije upravljanje procesom migracija, a u cilju društveno ekonomskog razvoja Srbije.
Program "Migracije i dijaspora", u okviru kojeg je organizovana konferencija, sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalnom službom za zapošljavanje i drugim institucijama.