Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković izjavio je da su za realizaciju programa Garancije za mlade, pored finansijskih sredstava koja su opredeljena iz budžeta Srbije u iznosu od 1,5 miliona evra, obezbeđena i sredstva iz programa IPA 2020 u vrednosti od 5,5 miliona evra.
Selaković je, obraćajući se na skupu u okviru „Evropske nedelje mogućnosti“ posvećenom mogućnostima za mlade, istakao da je, kada je u pitanju položaj mladih na tržištu rada, i pored poboljšanja u prethodnom višegodišnjem periodu, neophodno i dalje raditi na smanjenju razlika između vrednosti pokazatelja tržišta rada za mlade i za odraslo stanovništvo.
Ministar je ukazao na to da je potrebno raditi i na približavanju prosečnim vrednostima pokazatelja tržišta rada za mlade na nivou EU, napomenuvši da je jedna od najčešćih prepreka za zapošljavanje mladih nedostatak radnog iskustva.
Prema njegovim rečima, zbog toga je neophodno mladima omogućiti da još tokom procesa formalnog obrazovanja ostvare određeni kontakt sa tržištem rada.
Zbog efekata koje kvalitetne radne prakse imaju na olakšavanje tranzicije mladih na tržište rada, Savet ministara EU usvojio je 2014. godine Preporuku o okviru kvaliteta za radne prakse, sa osnovnim elementima koji obezbeđuju kvalitet radnih praksi, rekao je Selaković.
On je objasnio da se tom preporukom Ministarstvo vodi prilikom izrade Nacrta zakona o radnoj praksi, kojim će biti uređen način sticanja praktičnih znanja i veština kroz radnu praksu.
Ministar je podsetio na to da je krajem 2022. godine započeo treći ciklus realizacije Programa podsticanja zapošljavanja mladih „Moja prva plataˮ radi osposobljavanja za samostalan rad, u koji je uključeno više od 9.000 nezaposlenih mladih do 30 godina starosti.
Ovaj program se realizuje od 2020. godine, a do sada su realizovana dva ciklusa, u koje je uključeno više od 17.000 mladih, naglasio je Selaković i dodao da je Srbija 2022. godine usvojila Zakon o socijalnom preduzetništvu, kojim je ova oblast prvi put pravno uređena.
Prema njegovim rečima, na Drugom ministarskom sastanku Evropska unija– Zapadni Balkan, koji je održan 2021. godine u Sloveniji, Srbija je potvrdila Deklaraciju Zapadnog Balkana o održivoj integraciji mladih na tržište rada i time prihvatila da će raditi na postepenom uvođenju Garancije za mlade.
Selaković je rekao da je Vlada Srbije donela Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za izradu i praćenje sprovođenja Plana implementacije Garancije za mlade, a da je Stručna grupa Koordinacionog tela izradila Nacrt plana implementacije Garancije za mlade u Republici Srbiji za period od 2023. do 2026. godine, koji je 19. juna upućen Evropskoj komisiji na komentare.