Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Spajanje kompanija Fijat Krajsler i Pežo do kraja marta 2021.

Spajanje
Srpska ekonomija

Kompanije Fijat Krajsler i PSA Pežo potvrdile su danas napredak ka potpunom spajanju, kako bi se stvorila četvrta na svetu po veličini kompanija po proizvodnji automobila, a završetak spajanja očekuje se do kraja marta 2021. godine.

Spajanje italijansko-američke sa francuskom kompanijom dogovoreno je prošle godine, a sa ciljem da se stvori proizvođač automobila koji može da se suoči s izazovima strožih propisa o emisijama gasova i prelaska na nove tehnologije. 

Kako se navodi, nova kompanija zvaće se Stelantis. Odbori dve kompanije potpisali su prekogranične uslove sporazuma koji će omogućiti grupi PSA da proda manji udeo u francuskom dobavljaču automobila Faurečia. PSA trenutno drži udeo od 46 odsto, prenela je RTV.

Datum završetka spajanja je u skladu sa prvobitnim vremenskim okvirom, uprkos uticaju pandemije korona virusa.

Nova kompanija imaće kapacitet da proizvodi 8,7 miliona automobila godišnje, odmah iza Folksvagena, alijanse Reno - Nisan i Tojote.

Italijansko-američki proizvođač automobila Fijat-Krajsler zabeležio je rekordnu zaradu u trećem kvartalu, dok se proizvodnja vratila na nivo od pre pandemije korna virusa.

Kompanije koja je u završnoj fazi spajanja sa francuskim rivalom PSA Pežoom, prijavila je neto profit za tromesečje koje se završilo 30. septembra od 1,2 milijarde dolara, dok je prošle godine zabeležen gubitak od 179 miliona evra.

Fijat-Krajsler je prijavio prilagođenu zaradu pre taksi i kamate u Severnoj Americi od 2,5 milijardi evra, što je nadoknadilo sve teže gubitke u Evropi, Aziji i na luksuznom modelu "maserati". 

Latinska Amerika je jedini preostali region u kojem je zabeležen profit, ali je on umanjen za dve trećine na 46 miliona evra.

Kompanija je saopštila da je globalna zarada pre taksi i kamate rekordnih 2,3 milijarde evra, uprkos padu prihoda od 6 odsto na 26 milijardi evra.

Isporuke na globalnom nivou pale su za tri odsto, najvećim delom zbog renoviranja fabrike u Severnoj Americi za proizvodnju novog "džip grand vagoenra" i uhodanju proizvodnje "dodž grand karavan" klasičnog mini vena.

 

Ostali naslovi

Osmi ATR 72-600 pridružio se floti Er Srbije
Srpska ekonomija
Osmi avion Er Srbije tipa ATR 72-600, sleteo je na beogradski aerodrom i posle obaveznih procedura trebalo bi da uđe u saobraćaj Er Srbije u narednim danima. Nova letelica ima devet godina i nosi registarsku oznaku YU-ASF. U boje i oznake srpske nacionalne avio-kompanije avion je ofarban u Tuluzu, a od 10. marta bio je u proceduri primopredaje i tehničkih kontrola u Francuskoj
Festival cveća i meda od 22. do 26. aprila
Srpska ekonomija
Najmirisniji i najslađi „Festival cveća i meda” već tradicionalno održaće se od 22. do 26. aprila na Čukarici. Svakog dana, od 9 do 19 časova, na platou ispred Osnovne škole „Josif Pančić” posetioci će imati prilike da uživaju u cveću i da odaberu biljku kojom će oplemeniti svoj omiljeni prostor, bilo da su u pitanju dvorište, terasa ili dnevni boravak
Galenika: Partnerstva sa globanim brendovima i investicije u proizvodnju
Srpska ekonomija
Farmaceutska kompanija Galenika nastavlja strateško širenje portfolija kroz partnerstvo i ekskluzivni ugovor sa kompanijom Cantabria Labs, jednim od vodećih španskih proizvođača dermatoloških brendova. Galenika je prošle godine, samo u Srbiji, lansirala 25 proizvoda, a tokom 2024. planira lansiranje čak 80 novih proizvoda
UN i Srbija zajedničkim naporima postižu napredak ka održivijem društvu
Srpska ekonomija
Ujedinjene nacije su objavile Izveštaj o rezultatima za 2023. godinu, pokazujući značajne napretke ostvarene u partnerstvu sa Vladom Srbije. Ovaj zajednički napor, koji uključuje 20 UN agencija, fondova i programa, fokusira se na ubrzavanje Ciljeva održivog razvoja u okviru 3 strateške oblasti: zelena transformacija, razvoj ljudskog kapitala i utvrđivanje agende vladavine prava i ljudskih prava
Er Srbija tri puta nedeljno leti između Beograda i Mostara
Srpska ekonomija
Er Srbija je letom JU634 uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Mostara. Do tog grada u Bosni i Hercegovini, srpska nacionalna avio-kompanija saobraća tri puta nedeljno, svakog ponedeljka, petka i nedelje. Let traje oko 50 minuta
Izložba Terazije, osvrt i sećanja – beogradsko nasleđe
Srpska ekonomija
Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda već tradicionalno, u okviru programa „Dani Beograda”, realizuje izložbe na kojima predstavlja beogradsko nasleđe. Ove godine bavi se i poznatim činjenicama, ali i manje poznatim podacima koje predstavlja izložbom „Terazije, osvrt i sećanja – beogradsko nasleđe”
U Novom Pazaru 750 domaćinstava dobija kante za odvojeno prikupljanje reciklažnog otpada
Srpska ekonomija
Novi Pazar je dobio 1.500 kanti za razvrstavanje reciklabilnog otpada, kao donaciju Evropske unije, a opštinama će u uspostavljanju primarne selekcije pomoći NALED sa ciljem da se procenat prikupljanja unapredi za 20% na lokalu. Inicijativa je deo projekta ,,BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“
Istaknuti hirurg i urolog Dejvid Krenston posetio UKC Kragujevac i FMN
Srpska ekonomija
U poseti UKC Kragujevac i Fakultetu medicinskih nauka je boravio istaknuti hirurg i urolog sa Univerziteta Oksford Dejvid Krenston
Trideseta solarna elektrana sa udelom građana u Beču
Srpska ekonomija
Bečko energetsko preduzeće „Wien Energie“ pušta u rad 30. solarnu elektranu sa udelom građana i počinje sa prodajom akcijskih paketa. U ovoj prvoj fazi samo korisnici usluga gradskog saobraćajnog preduzeća „Wiener Linien“ imaju mogućnost da kupe pakete
Vrapci su se vratili u Beograd i nastanili u Savskom parku 
Srpska ekonomija
U Savskom parku nedavno je postavljena trodelna skulptura Vratimo vrapce u Beograd, inspirisana pticom koja je nezvanični simbol Beograda. Autori Andrija Matić i Nikola Knežević na ovaj način nastoje da skrenu pažnju na činjenicu da se cvrkut ovih ptičica sve ređe čuje u našim parkovima i na ulicama