Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vučić: Uložili smo najviše u saniranje posledica epidemije

Srbija
Srpska ekonomija

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas na konferenciji za medije da je Srbija proporcionalno svojoj snazi i veličini pojedinačno najviše uložila u saniranje posledica epidemije korona virusa i da se zato očekuje da na godišnjem nivou nema negativan rast, što bi značilo da smo prvi u Evropi.

"Vrednost paketa pomoći privredi iznosi 5,8 milijardi evra i jedan je od najvećih koji je jedna zemlja mogla da priredi. Jedna smo od zemalja koja je najviše uložila u saniranje privrede pogođene Kovid-19", rekao je Vučić. 

On je istakao da mnogo očekujemo i od podrške EU i investicione konferencije koja treba da se održi u septembru ili oktobru i napomenuo da se ne možemo porediti sa zemljama EU za koje je namenjeno 390 milijardi grantova pomoći, od čega samo 250 milijardi za mediteranske zemlje.

Vučić je naglasio da smo zadovoljni rezultatima, kao i da se razgovara sa inostranim i domaćim partnerima o novim ulaganjima. Naveo je da je zabeležen rast od 2,3 odsto u industriji, ali da će građevina morati još snažnije da raste i da se ulaže u puteve i železnicu.

"Zato ćemo uložiti dodatni novac u železnicu, koridore, regionalne pravce, kako do kraja godine ne bi imali negativan rast što će biti ogroman uspeh", istakao je predsednik. 

Vučić je podsetio da će država danas isplatiti 60 odsto od minimalne zarade za 235.372 privredna subjekta u kojima radi 1.016.535 zaposlenih i najavio da će još jedna tranša biti uplaćena u septembru. 

Prema njegovim rečima, dodatna vrednost ovog paketa je što se odnosi i na 13.550 novih preduzeća osnovanih od marta. 

"Nemamo manji broj zaposlenih i prema evidenciji NSZ i prema onom što vidimo kroz isplate koje dajemo, već imamo nešto veći broj zaposlenih", rekao je predsednik.

Govoreći o poljoprivredi, Vučić je ocenio da poljoprivreda u drugom kvartalu ima rast od dva odsto, što su izuzetni rezultati i napominje da poljoprivreda učestvuje sa oko 10 odsto u BDP.

Predsednik Srbije istakao je da je situacija u zemlji sa epidemijom korona virusa povoljnija, ali i upozorio da to ne znači da treba da se opuštamo.

"Danas je situacija povoljnija nego što je bila pre 10 ili 15 dana, ali je vreme da budemo još odgovorniji i ozbiljniji u borbi sa ovom opakom epidemijom. Za nas je veoma važno da brinemo o našim lekarima i medicinskim sestrama i da se ponašamo odgovorno", rekao je Vučić.

On je najavio izgradnju novih kovid bolnica, ističući da u ponedeljak kreću radovi na novoj kovid bolnici u Kruševcu.

"To je važno za širenje kapaciteta za jesen, kada se očekuje ukrštanje korona virusa i gripa", kazao je Vučić i dodao da istovremeno mora da se vodi računa i o drugim pacijentima, te da su i tokom ovog perioda primani svi urgentni slučajevi.

Predsednik Republike najavio je nova ulaganja u zdravstvo ističući da će za desetak dana krenuti obnova i ogromno ulaganje u četiri bolnice u Srbiji - Vranju, Pirotu, Kikindi, Ćupriji, te da se ubrzano nastavljaju radovi na Infektivnoj klinici KCS, ali i da se rade bolnice u Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Prokuplju, Loznici.

Kako je istakao, za manje od godinu dana biće završen i Klinički Centar Srbije u Beogradu, kao i da uskoro kreće i rekonstrukcija KC Vojvodine u Novom Sadu, ali i KBC Bežanijska kosa, gde će biti izgrađena dva dodatna onkološka bloka, sa dva nova linearna akceleratora za zračnu terapiju.

Posebno se zahvalio lekarima za borbu koju su pokazali tokom epidemije korona virusa i napomenuo da je važno da se brine o lekarima i medicinskim sestrama, i da mora da se pronađe način da jedan deo njih dobije odmor, da bi bili pripremljeni za jesen.

"Čestitam našem zdravstvu, lekarima. Ogromno hvala i nema tih aplauza koliko ih zaslužuju i šta su sve učinili za našu zemlju i naš narod", zaključio je Vučić.

Konferenciji za medije prisustvovali su i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

 

Ostali naslovi

Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope sledeće nedelje  u Beogradu
Srpska ekonomija
Četvrti po redu Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope (Southeast Europe Aviation Summit - SEAS) održaće se 22. i 23. aprila u hotelu Crowne Plaza u Beogradu. U pitanju je događaj posvećen civilnoj i vojnoj vazduhoplovnoj industriji, koji će u ova dva dana okupiti preko 170 kompanija i preko 1400 lidera i profesionalaca iz avio-industrije
Karneval u Budvi okuplja učesnike iz regiona i Evrope
Srpska ekonomija
Najatraktivnija prolećna manifestacija, Međunarodni budvanski karneval, ove godine se održava u periodu od 27. aprila do 2. maja pod sloganom „Zajedno“!
Osmi ATR 72-600 pridružio se floti Er Srbije
Srpska ekonomija
Osmi avion Er Srbije tipa ATR 72-600, sleteo je na beogradski aerodrom i posle obaveznih procedura trebalo bi da uđe u saobraćaj Er Srbije u narednim danima. Nova letelica ima devet godina i nosi registarsku oznaku YU-ASF. U boje i oznake srpske nacionalne avio-kompanije avion je ofarban u Tuluzu, a od 10. marta bio je u proceduri primopredaje i tehničkih kontrola u Francuskoj
Festival cveća i meda od 22. do 26. aprila
Srpska ekonomija
Najmirisniji i najslađi „Festival cveća i meda” već tradicionalno održaće se od 22. do 26. aprila na Čukarici. Svakog dana, od 9 do 19 časova, na platou ispred Osnovne škole „Josif Pančić” posetioci će imati prilike da uživaju u cveću i da odaberu biljku kojom će oplemeniti svoj omiljeni prostor, bilo da su u pitanju dvorište, terasa ili dnevni boravak
Galenika: Partnerstva sa globanim brendovima i investicije u proizvodnju
Srpska ekonomija
Farmaceutska kompanija Galenika nastavlja strateško širenje portfolija kroz partnerstvo i ekskluzivni ugovor sa kompanijom Cantabria Labs, jednim od vodećih španskih proizvođača dermatoloških brendova. Galenika je prošle godine, samo u Srbiji, lansirala 25 proizvoda, a tokom 2024. planira lansiranje čak 80 novih proizvoda
UN i Srbija zajedničkim naporima postižu napredak ka održivijem društvu
Srpska ekonomija
Ujedinjene nacije su objavile Izveštaj o rezultatima za 2023. godinu, pokazujući značajne napretke ostvarene u partnerstvu sa Vladom Srbije. Ovaj zajednički napor, koji uključuje 20 UN agencija, fondova i programa, fokusira se na ubrzavanje Ciljeva održivog razvoja u okviru 3 strateške oblasti: zelena transformacija, razvoj ljudskog kapitala i utvrđivanje agende vladavine prava i ljudskih prava
Er Srbija tri puta nedeljno leti između Beograda i Mostara
Srpska ekonomija
Er Srbija je letom JU634 uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Mostara. Do tog grada u Bosni i Hercegovini, srpska nacionalna avio-kompanija saobraća tri puta nedeljno, svakog ponedeljka, petka i nedelje. Let traje oko 50 minuta
Izložba Terazije, osvrt i sećanja – beogradsko nasleđe
Srpska ekonomija
Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda već tradicionalno, u okviru programa „Dani Beograda”, realizuje izložbe na kojima predstavlja beogradsko nasleđe. Ove godine bavi se i poznatim činjenicama, ali i manje poznatim podacima koje predstavlja izložbom „Terazije, osvrt i sećanja – beogradsko nasleđe”
U Novom Pazaru 750 domaćinstava dobija kante za odvojeno prikupljanje reciklažnog otpada
Srpska ekonomija
Novi Pazar je dobio 1.500 kanti za razvrstavanje reciklabilnog otpada, kao donaciju Evropske unije, a opštinama će u uspostavljanju primarne selekcije pomoći NALED sa ciljem da se procenat prikupljanja unapredi za 20% na lokalu. Inicijativa je deo projekta ,,BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“
Istaknuti hirurg i urolog Dejvid Krenston posetio UKC Kragujevac i FMN
Srpska ekonomija
U poseti UKC Kragujevac i Fakultetu medicinskih nauka je boravio istaknuti hirurg i urolog sa Univerziteta Oksford Dejvid Krenston