Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Na zapadnom Balkanu toplo - hladno

Beograd
Piše: Aleksandar M. Janković

U žutim čizmama i dresu Vardara preko Mutivoda u bolju budućnost! Ovako bi jedna rečenica mogla sažeto da opiše neka od aktuelnih regionalnih balkanskih dešavanja proteklih dana.

Sve je počelo u Hrvatskoj, čija je predsednica je na godišnjicu Dana sećanja na vukovarske žrtve došla obuvena u žute „Borovo“ čizme, takozvane "zenge" koje su 1991. nosili i hrvatski branitelji Vukovara. Kako je tom prilikom izjavila, poruka ovog gesta je da su Vukovaru potrebna radna mesta za bolju budućnost.

Komentarišući dalji razvoj odnosa Hrvatske i Srbije, Kolinda Grabar-Kitarović je konstatovala da su učinjeni neki koraci, ali i „da će puno vode proteći Dunavom pre nego Hrvatska i Srbija mogu govoriti da su prijateljske države.“ To ne znači da ne mogu razgovarati i da treba rešavati otvorena međudržavna pitanja. Na kom nivou su danas odnosi dve susedne države govori i podatak da je poseta predsednika Srbije Hrvatskoj koja je bila najavljivana za novembar pre izvesnog vremena zvanično otkazana i to na neodređeno vreme. Ovo je urađeno uz saglasnost obe strane jer ne postoji atmosfera za izgradnju međusobnog poverenja. U takvim okolnostima ponovna otvaranja predstavništava Privrednih komora, koja su takođe najavljivana do kraja godine, nisu trenutno aktuelna tema za države koje imaju međusobnu godišnju trgovinsku razmenu od oko jedne milijarde evra.

Jedna poseta u regionu je ipak ostvarena i to pre nekoliko dana. U prvoj poseti Beogradu bio je makedonski premijer Zoran Zaev. Poseti je prethodila višemesečna napetost u odnosima dve zemlje, koja je svoj vrhunac imala krajem avgusta povlačenjem kompletnog diplomatskog osoblja ambasade Srbije u Skoplju. Mediji su kao razlog ovog čina naveli „agresivno obaveštajno delovanje" protiv interesa Beograda. Velika kriza je izbegnuta sporazumom koji su Zaev i srpski predsednik Aleksandar Vučić ubrzo postigli u jednom telefonskom razgovoru. Tako je ovaj susret najviših predstavnika vlasti dve države sada mogao da počne u dosta „rasterećenijoj“ atmosferi i to simboličnom razmenom poklona, pa je Zaev srpskom predsedniku predao dres fudbalskog kluba Vardar.

Bilo je reči i o privrednoj saradnji, a makedonski premijer je dao i konkretne predloge za unapređenje trgovinske razmene kroz pojednostavljivanje carinskih procedura na graničnim prelazima, a govorilo se i o zajedničkom nastupu građevinskih kompanija dve zemlje na trećem tržištu. Kroz saopštenja je preneto da su teme bile i veliki infrastrukturni projekti: završetak Koridora 10, izgradnja pruge Budimpešta-Beograd-Skoplje i gasne konekcije Vranje – Kumanovo. Nije saopšteno da li je i šta konkretno dogovoreno i u kom roku, ali je najavljena zajednička sednica vlada Makedonije i Srbije za početak sledeće godine.

Jedna regionalna poseta je u najavi. Ovog puta ona je „privatnog karaktera“. Mediji su preneli da predsednik Albanije Iljir Meta dolazi u dvodnevnu nezvaničnu posetu opštini Medveđa, na jugu Srbije o kojoj su obavešteni i koju su odobrili državni organi Republike Srbije. Planirano je da predsednik opštine Medveđa i predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije sačekaju gosta na administrativnom prelazu na Mutivodama. Najavljeni ciljevi posete albanskog predsednika , koji je zatražio neformalni razgovor sa albanskim i srpskim odbornicima u Medveđi, jeste pokazivanje da Srbi i Albanci mogu da žive u zajedništvu.

U poseti jugu Srbije u martu ove godine bio je bivši albanski predsednik Bujar Nišani koji je tom prilikom boravio u opštinama Bujanovac i Preševo, bez susreta sa funkcionerima Republike Srbije u sličnom rangu, pa je ova nova poseta planirana sa vrlo sličnim scenarijem.

Šta su očekivanja višenacionalne i veoma ekonomski nerazvijene Medveđe od posete prvog čoveka Albanije govori izjava lokalnog odbornika medijima koji je naglasio da je „ problem iseljavanja oba naroda zbog nedostatka posla“ i najavio da će da traži od predsednika Albanije da dovede nekog investitora, „jer se od nacionalizma i ekstremizma ne živi, to se ne jede.“

I ovonedeljne poruke balkanskih lidera upućuju na lepe želje, teatralnosti je puno, konkretnog još uvek nedovoljno. Kampanja za novi izbor vodi se uvek i svuda, tenzija se drži novim obećanjima i novim planovima, a osvrta na realizaciju urađenog skoro i da nema. Osvrćemo se samo u prošlost da nađemo „krivca“ zašto nemamo rešenje za bolju budućnost. Po sistemu toplo -hladno razgovaramo ili ne razgovaramo u regionu, a dragoceno vreme prolazi.

Ako smo nešto mogli da naučimo do sada iz naših međusobnih odnosa jeste da zajednički ciljevi, kao što su mir i dobrosusedski odnosi, privredna saradnja i opredeljenje da svi budemo deo Evropske Unije jesu budućnost za balkanske države, a nacionalizam i ekstremizam treba da budu prošlost. Jer, kao što je rečeno „od toga se ne živi i to se ne jede“. Ali politička elita se pita, a „elita je sita“.

Ostali naslovi

Najromantičniji uskršnji vašari u Beču
Srpska ekonomija
Tradicionalni bečki uskršnji sajmovi ove godine otvaraju svoje kapije već od sredine marta. Brojni štandovi sa uskršnjim ukrasima, umetnički dekorisana jaja, kulinarski specijaliteti i muzički program očekuju sve posetioce bazara
Regionalna trka za nove investicije
Srpska ekonomija
Kako bi zavredele epitet „business-friendly“ lokalne samouprave koja pruža usluge po najvišim međunarodnim standardima 50 gradova i opština iz regiona na proleće ulazi u Program certifikacije gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE)
Srbi optimističniji u pogledu 2024. godine
Srpska ekonomija
Dok je više od polovine ispitanika u 10 centralnoevropskih zemalja prilično negativno ocenilo 2023. godinu, 2024. je sa skromnim optimizmom dočekana u Austriji, Mađarskoj, Crnoj Gori i Srbiji, gde većina ispitanika smatra da će ova godina biti dobra za njihove zemlje
Podaci iz otpadnih voda o bolestima u stanovništvu dostupni onlajn
Srpska ekonomija
Već skoro četiri godine Grad Beč objavljuje rezultate kontrole otpadnih voda. Od sada će rezultati biti dostupni javno i nedeljno. Tako se može pristupiti podacima o prisutnosti SARS-CoV-2, gripa i respiratornog sincicijskog virusa (RSV) u otpadnim vodama
Održiva mobilnost: od vrata do gradskog prevoza besplatno
Srpska ekonomija
Sprovodeći postavljene ciljeve održivog razvoja Grad Beč i gradski prevoznik „Bečke linije“ (Wiener Linien) realizovali su projekat besplatnog prevoza građana od vrata do gradskog prevoza. Pod nazivom „WienMobil Hüpfer“ prvi put je u Beču dostupan potpuno električni minibus prilagođen i za transport putnika sa invalidskim kolicima
Premija za stanare u Beču koji sa gasa pređu na ekološku struju
Srpska ekonomija
Tokom realizacije programa „Izlazak iz gasa“ Grad Beč nailazi na brojna ograničenja. Zbog toga je sledeća premija od marta ove godine namenjena stanarima koji iz svog stana izbace gasni priključak i uvedu novi sa ekološki prihvatljivim izvorom energije
Pola veka Bečkog holdinga
Srpska ekonomija
Bečki holding osnovan je 1974. godine jednoglasnom odlukom Gradske skupštine 31. maja kao „WABVG – Bečko opšte i upravno društvo“, kako bi se sva preduzeća u čijem vlasništvu učestvuje Grad objedinila pod jedinstvenim rukovodstvom i efikasno vodila. Bečki holding se danas smatra primerom New Public Management-a na evropskom nivou sa oko 75 preduzeća
Hoteli sa drugačijim pogledom na Beč
Srpska ekonomija
Ovo je priča o nešto drugačijem pogledu na, već mnogima poznat i omiljen, „carski grad“. Sve traženija „drugačija putovanja“ na kojima turisti doživljavaju individualna iskustva motivisala su bečke hotelijere da kreiraju neobične smeštajne kapacitete u kojima gosti stiču novi pogled na grad
Interaktivna kuća Štrausa
Srpska ekonomija
Nakon obimne restauracije nedavno je u bečkoj opštini Debling u nekadašnjem kazinu Cegernic otvoren interaktivni muzej „House of Strauss“ koji oživljava nasleđe dinastije Štraus. Kako Johan Štraus stariji, tako i mlađi nekada su u kazinu Cegernic organizovali balove. Posetioci u novom muzeju mogu aktivno da učestvuju kao izvođači u opereti, na digitalnom pultu ili drugim interaktivnim stanicama
Sapunicom u potrazi za negovateljima
Srpska ekonomija
Početna pozicija je jasna – traže se negovatelji! Da bi na zabavan način privukli potencijalne saradnike i predstavili mogućnosti obuke u oblasti negovateljstva i time rešili problem velikog nedostatka osoblja, u Beču su kreirali inovativni sadržaj u vidu sapunice o negovateljstvu za društvene mreže pod nazivom „Ne ponovo Meri"