Nerešeno pitanje Kosova i Metohija predstavlja ozbiljan faktor koji opterećuje srpsko-američke odnose. Stav Bele kuće je da se u traženju obostrano prihvatljivog konačnog rešenja moraju uzeti u obzir i interesi Srbije. Ovaj stav je veoma pozitivno prihvaćen u našoj javnosti. Ipak pitanje koje se nameće je da li ovakav stav može da donese rezultate s obzirom na proalbansko delovanje uticajnih američkih kongresmena i nekih medija, koji smatraju da je najjednostavnije rešenje da Srbija prihvati „nezavisnost Kosova“ kao i realno stanje stvari i time doprinese „vraćanju stabilnosti na Balkanu“.
- Odličan je znak to što američka administracija posvećuje pažnju ovom regionu, naročito razmatranju srpsko-kosovskih odnosa. Imenovanje specijalnog predstavnika predstavlja važan korak i znak da postoji želja da se ide napred. Specijalni predstavnik Ričard Grenel istakao je nameru Bele kuće da se fokusira na ekonomski napredak regiona. Rekao je, takodje, da će se napori u pogledu političkog rešenja biti u fokusu Brisela. Od suštinske je važnosti da SAD i njeni evropski partneri imaju blisku i saradničku ulogu u razmatranju problema na Zapadnom Balkanu, kaže za sajt “Srpska ekonomija”, Džon Kapelo, bivši vojni ataše u Ambasadi SAD u Beogradu.
Stav Bele kuće je da bi proces rešavanja ovog pitanja i normalizacija odnosa Beograda i Prištine, trebalo da počne postizanjem dogovora o praktičnim životnim pitanjima, kao što su uspostavljanja avio i železničkog saobraćaja, sloboda kretanja ljudi i roba i drugih svakodnevnih pogodnosti, čime bi se stvorili povoljniji uslovi za postizanje rešenja za politička pitanja.
Na pitanje šta misli o ulozi Evropske unije u rešavanju “srpsko-kosovskog” pitanja, s obzirom da je deklarativni cilj Srbije da postane članica EU, naš sagovornik ističe da je “Srbija ključna za stabilnost, bezbednost i mir na Balkanu” i dodaje:
- Razmatranje kosovskog pitanja predstavlja preduslov da se ide napred. Vašington je izrazio stav da će rešenje za koje su dve strane voljne da se dogovore ono što će i sam prihvatiti. Vašington i Brisel treba da budu spremni da rade sa svim stranama radi postizanja sporazuma, zaključio je Kapelo.